Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: A to Polska właśnie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Koncertem w Teatrze Muzycznym w Łodzi zakończył się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis – Gara.

Przed łódzką publicznością wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem „A to Polska właśnie”. Przybyłych gości powitała Grażyna Posmykiewicz, dyrektor teatru i o. Józef Łągwa, organizator festiwalu. - Najważniejsza droga, to jest droga w nas od umysłu do serca. Tak, jak jest nasza biało – czerwona flaga, tak stojąc w jej tle, prosimy o jasną i piękną myśl, by ona nas prowadziła przez naszą codzienność. Ogarniała naszą historię, tradycje, wszystkie zmagania i była pełna nadziei, miłości i pokoju. Drugi kolor czerwony – pasja, największa miłość w nas i między nami. Aby tę miłość ocalić, trzeba ją jak talenty rozdawać bliźnim – podkreślił o. Józef.

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, to kwintesencja naszej polskiej kultury. Występuje nie tylko na wielkich światowych scenach, ale także w małych miejscowościach, na co dzień pozbawionych dostępu do wysokiej kultury. Corocznie koncertuje około dwustu razy. Ponad stuosobowy zespół to chór, balet i orkiestra. Artyści w przepięknych, barwnych ludowych strojach z różnych regionów Polski zaprezentowali narodowe tańce, a także piosenki m.in.: „Karolinka”, „Gąska - Gdybym to ja miała”, „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka”. - Serce rośnie, niesamowite przeżycie. Na scenie zespół pokazał różne regiony, poprzez stroje, śpiewy i taniec. Coś, co powinno być w naszych sercach i umysłach, widoczne było na tej scenie. Jak bardzo angażujemy się w kulturę polską, widać było po żywiołowej reakcji publiczności – powiedział Piotr Adamczyk wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

Reklama

Koncert na długo pozostanie w pamięci licznie zgromadzych łodzian. - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to prawdziwy ambasador Polskiej Kultury Narodowej. Profesjonalne i jednocześnie dynamiczne wykonanie utworów, fantastyczne stroje. Koncert dostarczył nam niezwykłych emocji – dodał Tomasz Anielak radny Rady Miejskiej w Łodzi.

Łodzianie mogli otrzymać bezpłatne zaproszenia dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. w siedzibą w Bełchatowie.

2022-11-14 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bełchatów: Pod dobrym patronatem

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Bełchatowskiego Muzeum

Po przerwie, Bełchatowskie Muzeum Regionalne ponownie otwiera się dla zwiedzających. Jednoznacznie jest to zaproszenie do odwiedzenia Gabinetu Numizmatycznego oraz wystawy „Kamienie, ścieżki pamięci…”. W ścisłym reżimie sanitarnym do pracy wróciło także bełchatowskie Muzeum Regionalne.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję