Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: "Cmentarze okresu Wielkiej Wojny na terenie ziemi łódzkiej"

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Piłsudskiego w Łodzi

Wirtualną wystawę wszelkiego rodzaju publikacji poświęconych cmentarzom z czasów I wojny światowej, przede wszystkim z okresu Operacji Łódzkiej, obejrzeć można na stronach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Piłsudskiego w Łodzi.

Prezentacja "Cmentarze okresu Wielkiej Wojny na terenie ziemi łódzkiej" poświęcona jest przede wszystkim wydawnictwom i dokumentom dotyczącym wydarzeń z listopada i grudnia 1914 r., kiedy to wokół Łodzi trwały walki jednej z największych bitew frontu wschodniego I wojny. Wystawa przybliża tytuły niskonakładowych zwykle wydawnictw, publikowanych dzięki staraniom pasjonatów i hobbystów, działaczy lokalnych stowarzyszeń czy muzeów, a także opracowania powstałe dzięki lokalnym samorządom.

Podczas Operacji Łódzkiej, w starciu armii rosyjskiej i niemieckiej, po obu stronach walczyło i ginęło bardzo wielu Polaków wcielanych do wojska przez obu zaborców. Szacuje się, że od przełomu listopada i grudnia do maja 1915 r., do kiedy to toczyły się walki nad rzeką Rawką, wokół Łodzi poległo około 200 tys. żołnierzy. Zabici chowani byli zwykle wspólnie bezpośrednio na polu bitwy, czasem, jeżeli istniała taka możliwość, na pobliskich cmentarzach parafialnych.

Reklama

W pobliżu Łodzi znajduje się kilkaset takich miejsc zbiorowego pochówku, około 200 z nich zostało choćby pobieżnie opisanych. Wszędzie tam, gdzie zachowały się oryginalne wojskowe tablice nagrobne, znaleźć można wyryte na nich polskie nazwiska.

Zdjęcia współczesnych książek i map oraz dokumentacji fotograficznej z epoki zobaczyć można na stronie biblioteki, w zakładce "Wystawy".

2022-11-14 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomaszów Mazowiecki: Wakacyjny wypoczynek

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Wakacyjny wyjazd młodzieżowy to zawsze doskonała okazja ku temu, aby podziękować za rok owocnej współpracy, radować się swoim towarzystwem oraz pięknem otaczającej przyrody, a dzięki formacji, wspólnej Eucharystii oraz rozważaniu Słowa Bożego jeszcze lepiej poznać Stwórcę.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Chirurg wojskowy z Azowstalu: będę ratować życie każdego, nawet jeśli jest to wróg

2023-01-31 09:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Parafia św. Mikołaja w Kijowie

Zniszczony Chresoń

Zniszczony Chresoń

Służyłem, służę i nadal będę służył, aby ratować życie i zdrowie wszystkich, którzy tego potrzebują, nawet jeśli jest to wróg – powiedział w rozmowie z rkc.org.ua ukraiński chirurg wojskowy polskiego pochodzenia Denys Hajduk, jeden z czterech chirurgów, którzy pracowali w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w czasie rosyjskiej inwazji wojskowej. Opowiedział o swojej pracy i pobycie w niewoli.

W czasie pobytu w Azowstalu Denys Hajduk wielokrotnie znajdował się w sytuacjach zagrażających życiu. Gdy w czasie ostrzału bunkier, gdzie chronili się ludzie, został naruszony odkopanych rannych przenoszono od razu na stół operacyjny. „W pewnym momencie, kiedy czekaliśmy na kolejnego rannego, wewnętrzny głos, czy jakieś przeczucie, kazało mi natychmiast wyjść z sali operacyjnej (…). Było nas wtedy około 4 osób. I jak tylko wyszliśmy za drzwi, 30 sekund później nastąpiło bezpośrednie trafienie rakiety w szyb bunkra, który prowadził do sali operacyjnej. Fala podmuchu natychmiast wyrzuciła nas za drzwi. Nasze włosy i polarowe kurtki zostały spalone przez ogień. Gdybyśmy byli na bloku operacyjnym, nie mielibyśmy szans na przeżycie” – opowiedział Hajduk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję