Reklama

Aktualności

USA: 76 proc. Amerykanów pozytywnie ocenia papieża Franciszka

Ponad trzy czwarte Amerykanów pozytywnie postrzega papieża Franciszka. Z porównania amerykańskich sondaży opinii publicznej na temat Ojca Świętego oraz prezydenta USA Baracka Obamy, którzy 27 marca spotkali się po raz pierwszy w Watykanie, wynika, że polityk Partii Demokratycznej może mieć nadzieję na ocieplenie swego wizerunku dzięki audiencji u osoby powszechnie lubianej w społeczeństwie Stanów Zjednoczonych.

[ TEMATY ]

papież

USA

Franciszek

Grzegorz Gałązka


Z lutowego sondażu Instytutu Gallupa wynika, że 76 proc. obywateli USA pozytywnie postrzega papieża Franciszka, 9 proc. ma o nim natomiast opinię negatywną. Dobre zdanie o Obamie ma tymczasem 52 proc. uczestników badania, złe – 46 proc.
Dla porównania, w sondażu przeprowadzonym miesiąc po rozpoczęciu pontyfikatu Franciszka, 13 marca 2013 roku, pierwsze wrażenie, jakie pozostawił na Amerykanach nowy papież było także pozytywne (58 proc.), choć około 30 proc. badanych przyznawało, że w ogóle o nim nie słyszało. W miarę upływu czasu, przybywało przychylnych opinii nt. Ojca Świętego, a odsetek osób mu nieprzychylnych pozostawał na stałym, bardzo niskim poziomie.
Sondażowe notowania Benedykta XVI wśród Amerykanów były znacznie gorsze. Najlepszy wynik w ciągu ośmiu lat swego pontyfikatu osiągnął w kwietniu 2008 roku, kiedy przybył z pięciodniową pielgrzymką do Stanów Zjednoczonych. Sympatię dla niego wówczas wyrażało 63 proc. Amerykanów, a przeciwnego zdania było 15 proc. respondentów. Średni wynik, jaki notował w sondażach w USA jego poprzednik bł. Jan Paweł II, wyniósł 72 proc. przychylnych opinii. W 1998 roku sympatię dla papieża Polaka deklarowało 86 proc. Amerykanów, a na przełomie kwietnia i maja 2002 roku – 61 proc.
Papieża Franciszka pozytywnie postrzegają nie tylko katolicy, ale także i protestanci, stanowiący największą grupę religijną w USA. 70 proc. z nich, choć nie identyfikują się z nauczaniem papieża, ma o nim pozytywną opinię.
Sondaż Gallupa powstał na podstawie ankiety telefonicznej w dniach od 6 do 9 lutego br. na grupie losowo wybranych 1023 dorosłych osób z 50 stanów USA i Dystryktu Kolumbia. Margines błędu określono na plus minus 4 punkty procentowe.

2014-03-27 15:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek i nadzieje świata

Przypatrujemy się pilnie wszystkim działaniom papieża Franciszka, które muszą budzić reakcje świata. Wielotysięczne tłumy przychodzące na Plac św. Piotra świadczą o tym, że to, co powie Ojciec Święty, jest bardzo ważne, że jest rodzajem lekarstwa, tak potrzebnego współczesnemu człowiekowi. Ten Papież jest nieco inny niż jego poprzednicy, zadziwia swoją spontanicznością, otwartością i – jak coraz częściej mówimy – oczywistością wiary oraz świadectwem obecności Boga w naszym życiu. Nie mamy wątpliwości, że jest on bardzo bliski Boga i człowieka, i że ta bliskość wpływa na tych, którzy go słuchają.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Gdzie są granice dialogu międzyreligijnego?

2023-02-08 07:06

[ TEMATY ]

dialog międzyreligijny

Karol Porwich/Niedziela

Czwarta część bestsellerowego wywiadu-rzeki. Ks. profesor Waldemar Chrostowski tym razem za rozmówcę obrał sobie Tomasza Rowińskiego. Po trzech tomach, Bóg, Biblia, Mesjasz, Kościół, Żydzi, Polska oraz Prawda, Chrystus, Judaizm, które okazały się wydawniczymi hitami, ks. Waldemar Chrostowski podsumowuje zmiany w Kościele i świecie, jakie nastąpiły od czasu publikacji pierwszego tomu serii.

Księże profesorze, zacznijmy od kontrowersji. W Abu Zabi papież Franciszek podpisał Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia. Znalazło się tam zdanie brzmiące następująco: „Bóg w swej mądrości chce pluralizmu i różnorodności religii, koloru skóry, płci i języków”. Czy Bóg rzeczywiście chce różnorodności religii? Czy nie zdziwiło księdza, że w tym dokumencie pojawiło się takie sformułowanie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję