Reklama

Kościół

Jasna Góra: zatrzymujemy się dla Boga, by wyjść do ludzi - rozpoczęły się rekolekcje polskich biskupów

Zatrzymujemy się dla Boga, by wyjść do ludzi - podkreślają polscy biskupi, którzy na Jasnej Górze rozpoczęli doroczne czterodniowe rekolekcje. Prowadzi je ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu. Ich kanwą jest życie i działalność św. Piotra Apostoła: „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”. Zwyczaj wspólnych ćwiczeń duchowych trwa tu od 1950 r. i wprowadził go Prymas Wyszyński.

- Rekolekcje to czas ożywienia relacji z Jezusem, odnowienia zawierzenia Maryi i umocnienia w pasterskiej posłudze Kościołowi - mówią biskupi.

- Jako pasterze w Polsce, razem, zatrzymujemy się i przeznaczamy czas dla Boga, żeby później iść do drugiego człowieka. To czas refleksji nad naszą wiarą, powołaniem i życiem - zauważył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Kiciński. Dodał, że rekolekcje są też wyrazem jedności Episkopatu, a tegoroczne zamyślenie nad posługą Piotra okazją do przypomnienia o pasterskiej posłudze biskupów. - Jest ona bardzo ważna. Szczególnie Ojciec Święty przypomina nam, jak ma wyglądać, że pasterz ma być z przodu, ale też pośród, czyli słuchać i być również z tyłu. Św. Piotr jest tym pasterzem, który nam towarzyszy i pokazuje jak pokonywać trudności życia, mając przed sobą Dobrego Pasterza Jezusa Chrystusa - podkreślił bp Kiciński.

- Rekolekcje to upragniony czas zatrzymania i „chwili spokoju” – zauważył bp Adam Bab z Lublina. Podkreślił, że to okazja do zweryfikowania samego siebie i stawiania pytań o swoją posługę i zaangażowanie, „czy ona podoba się Bogu”. - Oby było jak najwięcej takich chwil, kiedy dostrzeże się reprymendy i upomnienia, by zwiększyć swą gorliwość - powiedział.

Biskupi zwracają uwagę na Jasną Górę, gdzie Maryja uczy wiary, odpowiedzialności i posłuszeństwa. - Maryjna wiara, do której tutaj wracamy, oparta jest na prostym „tak” wobec Bożego słowa. To jest najprostsze, a zarazem najtrudniejsze, ale też najbardziej efektywne - powiedział bp Bab.

Tematem biskupich rekolekcji są słowa „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”. Jak powiedział tegoroczny rekolekcjonista ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu, w swoich naukach chce ukazać „bogactwo osobowości Piotra apostoła, który był prowadzony przez Pana aż po heroizm wiary, przypieczętowany męczeństwem, a historia jego duchowego dojrzewania w zadziwiający sposób okazuje się aktualna i w naszych czasach”.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak zaznaczył, w czasie duchowych ćwiczeń będzie czerpał z bogatej refleksji autorów chrześcijańskiej starożytności, zwłaszcza Augustyna czy Jana Chryzostoma „na różne sposoby interpretujących życie i działalność rybaka z Galilei”. Będzie też nawiązywał do nauczania papieży naszej epoki, zwłaszcza św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Na program rekolekcji składają się: codzienna Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej, a w kaplicy Domu Pielgrzyma konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu i inne modlitwy. Środa będzie dla biskupów dniem sakramentu pokuty i pojednania, a czwartek dniem modlitwy za zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce.

Biskupie rekolekcje odbywają się w jasnogórskim Domu Pielgrzyma, który na ten czas został wyłączony dla pielgrzymów. Dni skupienia Konferencji Episkopatu potrwają do najbliższego czwartku.

Pierwsze rekolekcje biskupów miały miejsce w Częstochowie w 1946 r. W kolejnych latach odbywały się nieregularnie. Pierwszą systematyczność można stwierdzić od 1950 roku, kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.

2022-11-14 19:27

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś zebranie plenarne KEP

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat

biskupi

KEP

O. Michał Bortknik

Fundacja Świętego Józefa, przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą głównymi tematami 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jednodniowe obrady odbędą się w poniedziałek, 18 listopada, na Jasnej Górze, przed rozpoczęciem dorocznych rekolekcji biskupów.

Jednym z tematów dzisiejszego zebrania plenarnego, które zostało zwołane na Jasnej Górze, będzie działalność Fundacji Świętego Józefa. Ma ona być dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Biskupi podjęli decyzję o powołaniu fundacji zajmującej się pomocą skrzywdzonym podczas 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało w Warszawie 8 i 9 października tego roku.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję