Reklama

Kościół

Jak być z młodymi? - odpowiedzialni za duszpasterstwo młodzieży i powołań w zakonach na zjeździe w Kokotku

„Dużo szczęścia i radości” – to nie puste życzenia urodzinowe składane bez większej refleksji po tym, jak Facebook przypomniał o urodzinach znajomego, ale rzeczywiste potrzeby młodych ludzi, którzy szukają ich także w Kościele. Prawie sto sióstr zakonnych i zakonników z kilkunastu zgromadzeń przyjechało do Kokotka na III Zjazd Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i Powołań, który od poniedziałku do czwartku (14–17 listopada) odbywa się w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA. W porównaniu do poprzednich lat, podczas tej edycji wydarzenia wyjątkowo liczną reprezentację stanowią przedstawicielki zakonów żeńskich.

[ TEMATY ]

młodzież

KSM parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie

Młodzi też zaglądają do papierowego wydania Niedzieli

Młodzi też zaglądają do papierowego wydania Niedzieli

Po zakończonym w miniony weekend Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które zgromadziło księży diecezjalnych i ich młodych współpracowników, to kolejne duże wydarzenie, jakie w urokliwe otoczenie lublinieckich lasów i stawu Posmyk przyciąga odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży w Polsce, by wymieniać się doświadczeniami i rozmawiać o pracy z pokoleniem, które masowo odchodzi od Boga i Kościoła.

„Kościół proponuje młodzieży zbyt mało miejsca, to nasz grzech”

– Młodzi potrzebują dzisiaj radości i szczęścia nie tylko poza Kościołem, ale w Kościele. Chcemy, żeby świat był piękniejszy, a żeby tak się stało, wszyscy potrzebujemy dużo radości – zauważa o. Benoȋt Azameti Komi MCCJ. Pochodzący z Togo misjonarz kombonianin obecnie mieszka w Warszawie i zajmuje się animacją powołaniową i misyjną z młodymi. Sam czuje się młody, więc – jak mówi – jednocześnie pracuje również nad sobą i dla siebie. – Trzeba być z młodymi i razem z nimi próbować żyć Ewangelią, bo to jest nasze życie – przekonuje.

– Rzeczywiście, młodzież ewidentnie szuka szczęścia i miłości, szuka samego Boga. Niestety Kościół proponuje młodzieży zbyt mało miejsca i to jest nasz grzech, nasz błąd. Taka przestrzeń do odkrywania siebie i służenia innym ludziom powinna być przy parafiach – przyznaje s. Alicja Świerczek AP, apostolinka ze Skierniewic, która w ramach zakonnego duszpasterstwa młodzieży pracuje z bierzmowanymi, a ponadto co miesiąc prowadzi spotkania formacyjne dla licealistów, by przygotować ich do podjęcia ważnych decyzji życiowych.

– Przyjechałam do Kokotka, żeby naładować swoje baterie entuzjazmem i pasją do młodych oraz żeby dowiedzieć się, jak inne zgromadzenia przybliżają młodych do Boga w obecnych czasach, gdy widzimy wiele odejść z Kościoła. Ale chcę też bliżej poznać środowisko NINIWY, które od lat mnie fascynuje. W przyszłym roku zamierzam przywieźć tu młodych na Festiwal Życia – zapowiada s. Alicja.

Reklama

Kierunek: Lizbona

Wśród tematów poruszanych w gronie uczestników zjazdu nie mogło zabraknąć najważniejszego wydarzenia dla młodych, do jakiego już od kilku lat przygotowuje się Kościół na całym świecie, czyli przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży zaplanowanych na początek sierpnia w stolicy Portugalii. Dlaczego warto pojechać do Lizbony?

– Takie proste porównanie: jak człowiek buduje dom, to inwestuje dużo pieniędzy, a czasem zaciąga kredyty po to, żeby ten dom był i służył przez wiele lat. Wyjazd na Światowe Dni Młodzieży jest inwestycją w swoje życie i chociaż czasami to trochę kosztuje i może pociągać za sobą dużo przygotowań, to jest to coś, co trwale wpisuje się później w świadomość, w osobowość, kształtuje tożsamość i człowieczeństwo – zachęca ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, który w Kokotku opowiada uczestnikom zjazdu o idei i przygotowaniach do spotkania młodych z całego świata.

W programie m.in. świadectwa i kurs duszpasterski

Zjazd rozpoczął się w poniedziałek po południu Eucharystią sprawowaną w niniwowej kaplicy Świętych Młodzianków przez bp. Grzegorza Suchodolskiego, przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Wieczorem ojcowie Tomasz Maniura i Dominik Ochlak, oblaci z Kokotka, podzielili się z uczestnikami doświadczeniem rowerowych i pieszych wypraw NINIWA Team.

Nowością podczas tegorocznej edycji jest trzydniowy kurs duszpasterski pt. „Otwarte ramiona” prowadzony przez Leszka Szawińskiego z Fundacji YAQ projekt. Celem warsztatów jest rozwój kompetencji wychowawczych duszpasterzy oraz wskazanie rozwiązań, które mogą być pozytywną odpowiedzią na potrzeby dzieci i młodzieży.

Oprócz tego w programie kolejnych dni są m.in. konferencje i świadectwa działalności z młodzieżą (Krzysztof Dzieńkowski SJ, s. Angelika Mrówka MchR, ks. Maciej Szeszko SDS, Marcin Jakimowicz), prezentacja materiałów ewangelizacyjnych (s. Sylwia Pietryga, kapucynka) oraz koncert zespołu SĄSTĄD.

2022-11-15 14:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg potrzebuje naszego zaufania

Niedziela kielecka 28/2022, str. VI

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzież

Sokolniki

arch. parafii

Młodzież z parafii na górze Zborów. Lato 2021

Młodzież z parafii na górze Zborów. Lato 2021

Parafia Sokolniki przeżywała 33-dniowe rekolekcje zawierzenia Najświętszej Marii Pannie. Pierwsze duchowe owoce już są.

Na prośbę proboszcza ks. Józefa Majchrzyka bp Jan Piotrowski wydał zgodę na wieczystą adorację w kościele. – Pragnienie wprowadzenia wieczystej adoracji towarzyszyło mi już od dwóch lat. Kult Serca Pana Jezusa jest mocno związany z kultem eucharystycznym. Chciałem jednak, abyśmy najpierw przygotowali się do tego wydarzenia poprzez misje święte. Były one organizowane w ubiegłym roku przy wsparciu Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie. W tym roku przeprowadziliśmy 33-dniowe rekolekcje w okresie Wielkiego Postu. Codziennie uczestniczyło w nich blisko 80 osób – opowiada proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Józef Majchrzyk.

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

[ TEMATY ]

aborcja

śledztwo

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu media donosiły, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Czternastolatka wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego br. ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję