Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź-Ujazd: Patriotyczny turniej tańców narodowych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wspólnym Polonezem i odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczął się VIII Ogólnopolski Turniej Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej w Ujeździe. Turniej był częścią gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w gminie Ujazd.

80 par rywalizowało ze sobą na parkiecie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ujeździe. Turniej podzielony został na dwie części – pierwszą, w której rywalizowały ze sobą dzieci od najmłodszych do 14 roku życia oraz drugą, w której prezentowali swoje umiejętności tancerze ludowi od 16 do 30 lat a także grupa „seniorów”. Widzowie liczni przybyli do Ujazdu mogli zobaczyć zmagania tancerzy ludowych w Polce, Krakowiaku i Oberku u grupy młodszej oraz Krakowiaku, Kujawiaku, Oberku i Mazurze u grupy starszej. Rywalizacja była bardzo zacięta, a największy aplauz widowni zebrała grupa tancerzy do 7 lat, radośnie pląsających w rytmach skocznej Polki. - Po przerwie związanej z pandemią, cieszymy się, że turniej wraca do Ujazdu, jest nam niezmiernie widzieć tak liczną grupę tancerzy z całej Polski. Pragnę podkreślić, że turniej jest elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w gminie Ujazd i doskonale wpisuje się w nasze działania patriotyczne i kulturalne. Nie zdradzę tajemnicy, jeśli już teraz ogłoszę, że za rok zapraszamy państwa na II. Mistrzostwa Polski w Tańcu Narodowym i Tańcu Towarzyskim – mówił otwierając turniej Artur Pawlak, wójt gminy Ujazd.

160 tancerzy, tworzących 80 duetów pochodziło z kilku zespołów ludowych z terenu województwa łódzkiego m.in. Dziecięco Młodzieżowy Zespół Ludowy „Nowopiliczanie”, Zespół Pieśni i Tańca „Poltex”, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Niewiadów”, Zespół Pieśni i Tańca „Głuchowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Lubochnianie”a także zespoły z innych rejonów Polski: Zespół Pieśni i Tańca „WARMIA”, Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje”, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” oraz Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „KRAKOWIAK”. Organizatorem VIII. Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej było Polskie Towarzystwo Taneczne, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Niewiadów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe. Patronat nad turniejem objął Poseł na Sejm RP Robert Telus oraz Wójt Gminy Ujazd Artur Pawlak.

2022-11-17 09:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Chrystus nie jest Pasterzem wilków

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Tym, co nas rzeczywiście może wyganiać do świata, żeby głosić Ewangelię, to zachwyt nad Barankiem - mówił metropolita łódzki podczas przyjęcia czterech alumnów z Seminarium Redemptoris Mater w Łodzi do grona kandydatów do święceń.

CZYTAJ DALEJ

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję