Reklama

Kościół

Francja: biskup-nominat nie przyjmie sakry. Papież zaakceptował tę decyzję

Kapłan diecezji Vannes we francuskiej Bretanii – ks. Ivan Brient, którego Franciszek powołał ponad miesiąc temu na biskupa pomocniczego archidiecezji Rennes, zrzekł się tej godności i nie przyjmie sakry biskupiej. Zapowiedział to w „Liście do kapłanów, diakonów, odpowiedzialnych za służby diecezjalne, wyższych przełożonych wspólnot zakonnych i dziewic konsekrowanych oraz braci i sióstr archidiecezji Rennes” z 16 listopada, dodając, iż papież w tymże dniu zaakceptował tę jego decyzję.

2022-11-17 11:25

[ TEMATY ]

Francja

Karol Porwich "/Niedziela"

Biskup-nominat przypomniał w swym przesłaniu, iż 7 października ogłoszono publicznie, że Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Rennes, na co wyraził zgodę już wcześniej, gdy zapowiedział mu tę nominację nuncjusz apostolski. Podkreślił, że odpowiedział na to powołanie „w duchu służby, szczęśliwy, że mogę wnieść wkład w tę nową misję, aby nasz Kościół pozostawał zawsze wierny Ewangelii Chrystusowej”. Później we współpracy z abp. Pierrem d'Ornellasem i zespołem archidiecezji zaczęły się przygotowania do przyjęcia 4 grudnia święceń biskupich „i refleksja nad moją przyszłą misją”.

Ale kilka dni później później dały o sobie znać „problemy zdrowotne (...), wzywając mnie do bliższego przyjrzenia się temu zobowiązaniu, po czym po konsultacji [z lekarzem] stwierdzono u mnie alarmujące oznaki początku «wypalenia» (w oryginale burn out)” – napisał niedoszły biskup. Przyznał, że pozwoliło mu zrozumieć, iż „z jednej strony jestem zmęczony, z drugiej zaś pojąłem napięcia, jakie misja ta wzbudziła we mnie i że będę miał trudności w stawieniu im czoła”. Dwaj lekarze poradzili mu powstrzymanie dalszych działań, aby nie ulec wypaleniu, po czym on sam porozmawiał o tym z nuncjuszem i abp. D'Ornellasem, którym podziękował następnie za „braterskie wysłuchanie i pomoc”.

W tej sytuacji nominat uznał za najrozsądniejsze niepodejmowanie się powierzonego mu zadania, które wydało mu się „zbyt ciężkie”, a on nie chciał ryzykować pełnienia swych obowiązków w sposób niewłaściwy. Dlatego też „z ubolewaniem, ale na spokojnie postanowiłem zrzec się tej misji, o czym napisałem w liście do papieża Franciszka 28 października” – wyznał kapłan. Poprosił wszystkich odbiorców swego listu o wybaczenie mu tego „nieszczęśliwego zdarzenia, które mogło was zaskoczyć”, dodając, iż błędem z jego strony było wyrażenie zgody na decyzję Ojca Świętego „bez wystarczającej oceny mego zmęczenia”. Zapewnił też, że przedstawił „swe ograniczenia zdrowotne w całej prawdzie i prostocie”.

Reklama

Na zakończenie swego listu zapowiedział, że nadal pozostaje kapłanem diecezji Vannes, gotowym do podjęcia nowej misji, jaką zechce mu powierzyć jego biskup Raymond Centène. Wezwał również wiernych do modlitw „za naszych braci biskupów w ich misji służenia Kościołowi Chrystusa na wzór apostołów”. Zachęcił też do modlitw za siebie nawzajem, „abyśmy mogli zawsze rozeznawać wolę Bożą wobec każdego z nas i Jego Kościoła, Kościoła pięknego, w stałym nawracaniu się, coraz bardziej braterskiego i próbującego coraz bardziej żyć Ewangelią Chrystusa zarówno w radości, jak i w chwilach prób”.

Podziel się cytatem

Ks. Ivan Brient urodził się 17 stycznia 1972 w Aurau (diecezja Vannes). Po odbyciu studiów w zakresie chemii wstąpił do seminarium duchownego w Vannes a następnie w Rennes. Między pierwszym a drugim kursem posługiwał jako misjonarz w Burkina Faso. 17 czerwca 2001 został wyświęcony na kapłana dla diecezji Vannes, po czym studiował biblistykę w Rzymie i Jerozolimie. Od 2004 pełnił różne zadania w swej diecezji, był m.in. delegatem ds. stałej formacji ogólnej, wykładał w swym dawnym seminarium w Rennes i pracował w różnych parafiach. Działał też w komisji ds. języka bretońskiego. Od 2017 był wikariuszem generalnym diecezji dla 4 obszarów duszpasterskich i na tym stanowisku zastała go decyzja papieża z 7 października o mianowaniu go biskupem pomocniczym dla archidiecezji Rennes.

Ocena: +7 -6

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Rozpoczęła się II tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Macron i Le Pen

[ TEMATY ]

Francja

andriano_cz/pl.fotolia.com

We Francji o godz. 8 rano w niedzielę rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich; zmierzą się w niej urzędujący szef państwa Emmanuel Macron i kandydatka skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Sondaże faworyzują obecnego prezydenta.

48,7 mln Francuzów, wpisanych na listy elektorów, wybierze w niedzielę prezydenta Francji na 5-letnią kadencję.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Sylwester z Ubogimi w Krakowie - możesz pomóc!

2022-12-09 18:32

Archiwum organizatorów

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Wolontariusze i ludzie dobrej woli mogą wesprzeć inicjatywę Sylwestra z Ubogimi.

W Krakowie Sylwester z Ubogimi organizowany jest od 2016 r. Wyjątkowa zabawa taneczna w tym roku odbędzie się w Liceum im. św. Rity przy ul. Skałecznej 10 w Krakowie. Wciąż poszukiwani są wolontariusze do sekcji: towarzyskiej, kelnerskiej, kuchennej, logistycznej i porządkowej. Chętne osoby będą towarzyszyć gościom w zabawie, serwować potrawy, dbać o porządek, robić paczki z prezentami. W ramach wolontariatu można zaangażować się również jako fotograf, DJ, wodzirej, filmowiec, florysta czy dekorator. – Zachęcamy do dołączenia do naszego zespołu! – zaprasza Krzysztof Szymkiewicz, koordynator akcji. Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłosić chęć współpracy, wypełniając formularz na stronie internetowej www.krakow.sylwesterzubogimi.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 509 984 103. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję