Reklama

Aspekty

W Sanktuarium w Jakubowie uroczyście dziękowano za Jubileuszowy Święty Rok Jakubowy

18 listopada 2022 r. w Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie zebrani wierni i księża wraz z biskupem Adrianem Putem dziękowali Panu Bogu za dar Jubileuszowego Roku Jakubowego.

[ TEMATY ]

Jakubów

Sanktuarium św. Jakuba

Jubileuszowy Rok Jakubowy

Bp Adrian Put

ks. Stanisław Czerwiński

Michał Wieczorek

Zakończenie Roku Jakubowego w diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba Starszego

Zakończenie Roku Jakubowego w diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba Starszego

Głównym wydarzeniem diecezjalnych uroczystości była Eucharystia pod przewodnictwem bpa Adriana Puta, podczas której wprowadzono do kościoła relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Róży Czackiej. Kustosz i proboszcz ks. kan. Stanisław Czerwiński łączy dziękczynienie za Rok Jakubowy z wdzięcznością Panu Bogu za zakończenie drugiego etapu prac przy odbudowie domu parafialnego po pożarze.

Obchody zakończenia Roku Świętego rozpoczęły się spotkaniem w głogowskiej Kolegiacie. Następnie odbyły się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym dwa wykłady. Ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz podsumował Rok Jakubowy, natomiast dyrektor muzeum Waldemar Hass opowiedział o głogowskim alternatywnym odcinku Szlaku św. Jakuba, wiodącym przez głogowskie Stare Miasto. Kończący się Rok Święty Jakubowy odbył się w Kościele w Polsce po raz drugi. Pierwszy rok był obchodzony w 2010 r. Kolejny Rok Święty Jakubowy ma być w 2027 r.

Namacalnym znakiem Roku Jakubowego stał się krzyż Cruceiro, który 21 września 2021 r. został pobłogosławiony przez abp Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, podczas jego wizyty w Sanktuarium w Jakubowie. Nuncjusz pobłogosławił wtedy również figurę św. Jakuba. Rok Święty Jakubowy rozpoczął się w Kościele powszechnym 1 stycznia 2021 r. i po raz pierwszy w historii, decyzją papieża Franciszka, został przedłużony wyjątkowo do końca 2022 r.

2022-11-18 17:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz odwiedził diecezję zielonogórsko-gorzowską

[ TEMATY ]

nuncjusz

Głogów

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Jakubów

ks. Adrian Put

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

We wtorek 21 września pierwszy raz przybył do naszej diecezji abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Polsce. Podczas swej krótkiej wizyty odwiedził sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie oraz Głogów.

Arcybiskup Pennacchio odwiedził sanktuarium w Jakubowie w szczególnym czasie jubileuszowego Roku św. Jakuba. Po odprawieniu Mszy św. i poświęceniu pamiątkowego krzyża i rzeźby abp Pennacchio wraz z biskupami Lityńskim, Siemieniewskim i Sochą udali się do Głogowa. Tu po przywitaniu przez władze samorządowe odbyło się otwarcie nowego odcinka Jakubowego Szlaku wiodącego przez Głogów do Hiszpanii, do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. W kościele pw. Bożego Ciała nuncjusz poświęcił tablicę pamiątkową oraz kamienną płytę chodnikową ze znakiem muszli pielgrzymiej. Płyty te wmurowane zostaną na głogowskim alternatywnym odcinku Szlaku św. Jakuba wiodącym przez głogowskie Stare Miasto. Spotkanie w Jakubowie i w Głogowie było pierwszą oficjalną wizytą arcybiskupa nuncjusza w naszej diecezji. Swoją misję w Polsce pełni od 2016 roku. Z racji swego urzędu jest także dziekanem korpusu dyplomatycznego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję