Reklama

Kościół

Poznań: podziękowanie za posługę bp. Stułkowskiego

Bp Szymon Stułkowski przewodniczył w poznańskiej katedrze dziękczynnej Mszy św. za posługę w archidiecezji poznańskiej. „Dziękuję Bogu, że Go tu poznałem i że mogłem Go tu kochać i naśladować. Życie i droga wiary trwają, choć idziemy w innym towarzystwie i innymi ścieżkami do nieba, tam, gdzie jest nasza ojczyzna” – powiedział biskup płocki.

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

bp Szymon Stułkowski

abp Gądecki/Facebeook

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak oraz biskup senior Zdzisław Fortuniak, a także abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze i delegat apostolski na Komorach. W poznańskiej katedrze zgromadzili się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, wspólnot i środowisk misyjnych, którymi opiekował się bp Stułkowski, a także klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego oraz licznie przybyli archidiecezjanie.

„Dzisiaj cała archidiecezja poznańska wyraża ogromną wdzięczność Panu Bogu za posługiwanie duszpasterskie księdza biskupa Szymona. Dziękujemy i życzymy wszelkich łask potrzebnych do owocnego pasterzowania w diecezji płockiej. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie prace, Drogi Biskupie Szymonie, podejmowane w duchu tak ogromnej mobilności i otwarcia na każdego człowieka” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Podziel się cytatem

Reklama

W homilii bp Stułkowski, wspominając swój dom rodzinny oraz edukację i studia w Arcybiskupim Seminarium Duchownym, a później studia doktoranckie w Wiedniu i liczne zadania, które podejmował w archidiecezji poznańskiej, przyznał, że za wszystko, czego doświadczył, jest wdzięczny Bogu, bo przerosło to jego pragnienia i marzenia.

„Chciałbym dziś razem z wami uwielbiać Pana Boga za to, co od Niego otrzymałem, za to, kim się stałem, i jeszcze bardziej chciałbym widzieć dobroć i kochać Boga z całego serca i ze wszystkich sił” – podkreślił biskup płocki. Zaznaczył, że wszystko, czym jesteśmy i co posiadamy, pochodzi od Boga.

Przyznał, że jednym z pierwszych doświadczeń ewangelizacyjnych była dla niego obecność na festiwalu rockowym w Jarocinie. „Było to dojrzewanie do tego, by wyjść na ulicę i nie bać się rozmawiać z przybyłymi na festiwal osobami” – wspominał bp Stułkowski.

Podziękował też za pracę w parafiach w Konarzewie i Poznaniu, w których posługiwał jako wikariusz, za pracę na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w duszpasterstwie rodzin, w redakcji miesięcznika „Katecheta” oraz jako sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, a także w Referacie Duszpasterskim Archidiecezji Poznańskiej. Wyrazy wdzięczności skierował również do środowiska misyjnego oraz do członków Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej, które było mu szczególnie bliskie.

„Chciałbym też przeprosić za brak cierpliwości w rozmowach, że nie zawsze z wszystkimi mogłem się zgodzić i tym ich zraniłem. Modlę się za te osoby. Pamiętajcie o mnie przed Bogiem i ja o was będę pamiętał i Bogu polecał” – powiedział na zakończenie bp Stułkowski.

Bp Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy. W latach 1980-1986 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w Poznaniu.

Reklama

W latach 1986-1988 był wikariuszem parafii pw. św. Marcina w Konarzewie, a w latach 1988-1993 wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. W latach 1994-2000 odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Wiedeńskim. Rok później obronił w Wiedniu pracę doktorską w zakresie teologii pastoralnej.

W latach 2000-2001 był duszpasterzem akademickim w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu.

W archidiecezji poznańskiej pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin, pracował w redakcji „Katechety”, był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kierował referatem duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego w Kurii Metropolitalnej.

W latach 2006-2016 pełnił funkcję sekretarza Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Od roku 2006 był

opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. Dobrze zna język niemiecki.

Bp Stułkowski przynależy do Stowarzyszenia Teologów Pastoralnych strefy niemieckojęzycznej, Stowarzyszenia Pastoralistów Europy Środkowowschodniej, Konferencji Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich strefy niemieckojęzycznej i Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

W latach 2016-2019 był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Dnia 24 maja 2019 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Szymona Stułkowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tabalta, a dnia 22 października br. papież Franciszek mianował go nowym biskupem płockim.

2022-11-19 16:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął diecezję płocką

[ TEMATY ]

Płock

bp Szymon Stułkowski

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął dziś diecezję płocką. Odbyło się to w bazylice katedralnej płockiej, zgodnie z kan. 382 § 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej o nominacji bp. Stułkowskiego na biskupa płockiego przez papieża Franciszka odczytał ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Kanoniczne objęcie diecezji płockiej przez bp. Szymona Stułkowskiego poprzedziła Modlitwa przedpołudniowa w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, z udziałem biskupa nominata Szymona Stułkowskiego, administratora apostolskiego diecezji płockiej bp. Wiesława Śmigla, biskupa toruńskiego, biskupów seniorów: Piotra Libery i Romana A. Marcinkowskiego, członków Kolegium Konsultorów z bp. Mirosławem Milewskim, wikariuszem generalnym oraz pracowników instytucji diecezjalnych.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję