Reklama

Tłuszcz z Dni Fatimskich słynny

Wojciech Świątkiewicz
Edycja warszawska (st.) 42/2002

- W takim środowisku jak Tłuszcz, jeśli nie byłoby współdziałania między parafią a burmistrzem i szkołą, nie służyłoby to dobru wspólnemu. Ale u nas współpraca ta jest bardzo dobra. Mamy wiele żywych i bardzo pozytywnych kontaktów - mówi ks. Andrzej Kopczyński, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu.
Tłuszcz leży na krańcach diecezji warszawsko-praskiej. Jego początki sięgają 1447 r. Dogodne położenie geograficzne na szlaku handlowym z Litwą było przyczyną rozwoju miejscowości. W 1861 r. uruchomiono tutaj kolej żelazną, co spowodowało dalszy rozwój Tłuszcza, który w 1916 r. stał się siedzibą gminy. W 1967 r. Tłuszcz otrzymał prawa miejskie.

Młoda, choć starsza

Miejscowość należała do parafii Postoliska. W 1928 r. zakupiono plac pod budowę kościoła, a w dwa lata później wzniesiono kaplicę. 24 grudnia 1935 r. kard. Aleksander Kakowski erygował w Tłuszczu parafię (dekret w tej sprawie wszedł w życie 1 stycznia 1936 r.). Pierwszym jej proboszczem został ks. Feliks Andruszkiewicz. Ponieważ kaplica okazała się za mała, w 1933 r. wzniesiono kościół, który później stopniowo rozbudowywano. W dziejach parafii najdłużej proboszczem był ks. Władysław Kwaśniewski, który funkcję tę pełnił w latach 1947-77.
Piąty w dziejach parafii obecny proboszcz, ks. Andrzej Kopczyński, parafię objął w sierpniu 1999 r. po ks. Janie Gryciuku. Został pozytywnie przyjęty przez parafian. - Wiadomo, że ludzie muszą się do kapłana przekonać. Dzisiaj sama sutanna nie wystarczy. Trzeba na autorytet kapłana zapracować swoją postawą, pracą - mówi ks. Kopczyński.
Parafia jest młoda, szczególnie w samym Tłuszczu. Odbywa się w niej dużo ślubów i chrztów. Liczy niecałe 6 tys. osób. Kiedyś była liczniejsza, ale zmniejszyła się od czasu, gdy po drugiej stronie torów powstał najpierw ośrodek duszpasterski, a obecnie druga parafia - pod wezwaniem Męczenników Podlaskich.

Nie tylko kolejarze

Tłuszcz leży blisko Warszawy, Kobyłki, Wołomina. Części mieszkańców udaje się zdobyć pracę poza miejscem zamieszkania. Mimo to wyraźnie obserwuje się zubożenie ludzi. U tych, którzy utracili pracę, widać frustrację, zagubienie. - To wyzwanie dla nas - deklaruje proboszcz.
Bezrobociu często towarzyszy alkoholizm. Nic dziwnego, że zaistniała potrzeba utworzenia przy parafii Duszpasterstwa Trzeźwości, w którym uczestniczy ok. 70 osób. Działają także inne ruchy kościelne. Jest blisko 80 ministrantów i lektorów, są bielanki, koła różańcowe, w tym róża młodzieżowa, Asysta Kościelna, Towarzystwo Przyjaciół KUL. Działa liczący blisko 40 panów chór męski, który uświetnia nie tylko uroczystości religijne w kościele, ale uczestniczy też w uroczystościach organizowanych przez gminę. Jest również schola dziecięca i młodzieżowa.
W Tłuszczu, który z uwagi na istniejący tu ważny węzeł kolejowy przez lata nazywany był "miastem kolejarzy", nie mogło zabraknąć Duszpasterstwa Kolejarzy. Przy parafii i w szkole działa Caritas, która w tym roku sfinansowała wyjazd ok. 80 dzieci na wakacje. Aktywna jest grupa misyjna prowadzona przez Siostry od Aniołów, zgromadzenie wspomagające kapłanów w pracy apostolskiej i posiadające placówki misyjne w Afryce i na Wschodzie. Siostry przybliżają dzieciom i młodzieży tematykę misyjną. Jest też grupa młodzieżowo-studencka Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Opiekuje się nią wikariusz, ks. Adam Kurowski.

Wierni Pani Fatimskiej

Wezwanie Matki Najświętszej do odmawiania modlitwy różańcowej podjęły osoby związane z Grupą Fatimską, które regularnie uczestniczą też w nabożeństwach fatimskich. Te stały się już tradycją w parafii.
Warto dodać, że kościół starszej parafii tłuszczańskiej nosi wezwanie Przemienienia Pańskiego, św. Antoniego i właśnie Matki Bożej Fatimskiej. Do umieszczenia tego ostatniego wezwania doprowadził poprzedni proboszcz, ks. Gryciuk. Każdego trzynastego dnia miesiąca wierni gromadzą się na nabożeństwie fatimskim. - Cieszę się, że przychodzi na nie dużo młodzieży - mówi ks. Kopczyński. Dwa razy w roku, 13 maja i 13 października, odbywa się procesja fatimska ulicami miasta. Ponadto przed 13 października w parafii odbywają się Dni Fatimskie. Triduum kończy się aktem zawierzenia Pani Fatimskiej miejscowej parafii, gminy i miasta Tłuszcz. W tym roku w Dni Fatimskie włączyło się Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej, które zorganizowało okolicznościową wystawę.
W pierwsze niedziele miesiąca po południu odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Powołania i pielgrzymki

Wielką radością każdej parafii są powołania kapłańskie i zakonne. Dotychczas z Tłuszcza wyszło pięciu księży: ks. Kazimierz Apel, ks. Andrzej Banaszek, ks. Grzegorz Kocięcki, ks. Paweł Cymerman i ks. Marek Lemiech. Były też dwa powołania zakonne - s. Katarzyna Sałata i s. Marzena Dzięcioł.
Parafianie z Tłuszcza bardzo lubią pielgrzymować. I to nie tylko we wrześniu do sanktuarium maryjnego w Loretto. Idą w pieszych pielgrzymkach (paulińskiej, akademickiej i niepełnosprawnych jako wolontariat) na Jasną Górę. Są w parafii osoby obdarzone niemal charyzmatycznym darem pielgrzymowania, które organizują wyjazdy do Lichenia, Kodnia, Łagiewnik, Świętej Lipki. Bardzo prężnie działa w tej dziedzinie Koło Nauczycieli Emerytów. Do wspomnianego Loreto organizowane są pielgrzymki nauczycieli, młodzieży i kół różańcowych z parafii.
W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku parafianie chętnie przyjmują wizyty duszpasterskie. - Jest duża życzliwość, kapłana przyjmuje 99 proc. wiernych, praktycznie wszyscy z wyjątkiem Świadków Jehowy - podkreśla Ksiądz Proboszcz.
Księża spotykają się też z wiernymi w domach podczas odwiedzin chorych. Prowadzone jest duszpasterstwo wśród chorych. Kapłani chodzą do nich w pierwsze piątki miesiąca, a także przy okazji rekolekcji adwentowych i wielkopostnych.

Znak krzyża

Ks. Kopczyński, pytany o najbliższe plany na przyszłość, odpowiada: - Widzę, jak bardzo ważną sprawą jest ratowanie młodego pokolenia. Chciałbym rozwijać duszpasterstwo młodzieży. Dlatego chciałbym zaadaptować dla potrzeb młodzieży budynek znajdujący się na terenie parafii. Może w przyszłości powstałby w nim dom rekolekcyjny? W bliższej perspektywie myślę o kawiarence, gdzie młodzi mogliby się spotykać. Może zorganizujemy siłownię...
Opuszczając parafię widzę, jak niemal wszyscy przechodzący obok kościoła czynią znak krzyża świętego. Sprawdzają się słowa ks. Kopczyńskiego, który wcześniej powiedział mi, że w Tłuszczu mieszkają ludzie o tradycyjnej pobożności, którzy swoją wiarę wyrażają także w ten właśnie sposób. A przecież nie jest to dzisiaj - niestety - widok znów tak powszechny.

Ogłoszono datę pierwszego posiedzenia Sejmu, padły nazwiska marszałków seniorów

2019-10-18 09:07

wpolityce.pl

Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu na 12 listopada — poinformował na antenie RMF FM rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

sejm.gov.pl

Już wcześniej o tym terminie informował portal wPolityce.pl.

Nasze źródło przypominało, że dopiero pod koniec przyszłego tygodnia odbędzie się wręczenie zaświadczeń dla nowo wybranych posłów i senatorów, a nieoficjalnie mówi się o jeszcze jednym posiedzeniu starej kadencji.

Rzecznik prezydenta odniósł się również do kwestii powołania marszałków seniorów nowej kadencji Sejmu i Senatu.

Prezydent Andrzej Duda na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką — poinformował Spychalski.

Na marszałka seniora Sejmu obstawiam, że powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską — dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem