Reklama

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23 listopada w Czerwiennym-Bachledówce

Pogrzeb krajowego moderatora Dzieła Duchowej Adopcji, paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się w środę 23 listopada w Czerwiennym-Bachledówce. Zakonnik zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym, w paulińskim grobowcu – poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry.

2022-11-21 18:43

[ TEMATY ]

pogrzeb

paulin

Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE/facebook

Msza św. żałobna o. Stanisław Jarosza zostanie odprawiona w wtorek, 22 listopada o godz. 11.00 w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie w województwie wielkopolskim, gdzie w ostatnich latach był proboszczem i kustoszem.

Następnego dnia, 23 listopada godz. 12.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Czerwiennym-Bachledówce w woj. małopolskim odbędzie się pogrzeb zakonnika. Zostanie on pochowany na cmentarzu parafialnym, w paulińskim grobowcu.

O. Stanisław Jarosz zmarł w sobotę, 19 listopada. Miał 69 lat, w tym 49 lat życia zakonnego, 43 lata kapłaństwa. Od 2017 r. był krajowym moderatorem Dzieła Duchowej Adopcji. Święcenia kapłańskie w zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika przyjął 24 maja 1979 r. Przez wiele lat był związany z Jasną Górą.

Reklama

Duchowa adopcja to dziewięciomiesięczna modlitwa w intencji życia zagrożonego w łonie matki. Dla Polaków jest ona także formą osobistego wypełnienia jasnogórskich ślubów marodu. Polega na indywidualnym modlitewnym zobowiązaniu podjętym w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Osoba odmawia jedną dowolnie wybraną tajemnicę "Różańca" i specjalną modlitwę w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy wierni mogą dołączyć dodatkowe wyrzeczenie, np. post czy działania charytatywne.

Inicjatorami powstania w Polsce Duchowej Adopcji byli świeccy skupieni we wspólnocie Straż Pokoleń przy paulińskim kościele Świętego Ducha w Warszawie, skąd, co roku wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę i gdzie o. Stanisław posługiwał.

W tym kościele, 2 lutego 1987 r. zostały złożone pierwsze przyrzeczenia Duchowej Adopcji. O. Jarosz podkreślał, że "Duchowa Adopcja jest w ludziach, w sercach".

W 1995 r. na Jasnej Górze rozpoczął pracę Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezentacja dzieła o. Mikołaja z Wilkowiecka o Mszy św. po 434 latach

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Mikołaj z Wilkowiecka

paulin

XVII wiek

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„O mszej świętej opisanie” – to tytuł dzieła paulina o. Mikołaja z Wilkowiecka (1524(?)-1601), które zostało zaprezentowane 7 października w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze, dokładnie 434 lata od jego pierwszego druku w 1586 r.

Podstawą zaprezentowanego wydania jest druk Stanisława Szarfenberga z 1586 r. zachowany w unikatowym egzemplarzu w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie. Opracowanie tekstu z XVI wieku przygotowały: Anna Kocot i Magdalena Komorowska. Publikacja opatrzona została obszernym komentarzem, który zawiera objaśnienia językowe i merytoryczne oraz szczegółową lokalizację cytatów biblijnych (księga, rozdział, wers) podaną za pomocą powszechnie dziś używanych siglów. W publikacji podano również źródła przytaczanych przez Mikołaja z Wilkowiecka informacji. Bardzo cenna z punktu widzenia badań historycznych jest zamieszczona w książce fototypiczna kopia oryginału dzieła z jedynego zachowanego na świecie pierwszego wydania.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Przeniesienie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:54

Ks. Marek Kuś

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

4 lata temu, 8 grudnia 2018 r., dokładnie w 100. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w pobliżu KUL na skwerze abp. Józefa Życińskiego w Lublinie stanął pomnik ks. Idziego Radziszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję