Reklama

Odezwa w sprawie wykładów w uniwersytetach ludowych na temat zmian w rolnictwie i środowisku wiejskim


Edycja włocławska 42/2002

Dzięki uniwersytetom ludowym, które od 1989 r. prowadzone są w diecezji włocławskiej, setki mieszkańców wsi zetknęły się z katolicką myślą społeczną.
Również w okresie najbliższych miesięcy jesienno-zimowych pragniemy wyjść naprzeciw potrzebom rolników, bo ciągle boimy się, że wielu do końca nie wie, co może ich czekać w wyniku przemian w rolnictwie i środowisku wiejskim. I nie chodzi o pytanie: wejść czy nie wejść do Unii Europejskiej, ale jak ustawić przyszłość rodzin wiejskich, jaka może być chrześcijańska wizja godnego życia na wsi i godziwe źródła zarobkowania w otoczeniu rolnictwa.
Zmiany bowiem na wsi nastąpią niezależnie od referendum w sprawie Unii Europejskiej i od tego, jakie partie polityczne są przy władzy, bo wymusi je życie, a zwłaszcza rozwijająca się technika i nowoczesny system sprzedaży produktów rolnych, operujący komputerem i internetem. Widząc potrzebę ułatwienia mieszkańcom wsi przyjrzenia się temu, co może nastąpić, w trosce o ich los, organizujemy w uniwersytetach ludowych wykłady na te tematy.
Prosimy więc kapłanów i katechetów, by zechcieli z miłością podejść do rolników i zachęcić ich do udziału w tych wykładach, bo najgorzej, gdy do zmian są ludzie nieprzygotowani ani teoretycznie, ani praktycznie. Według ilości zgłoszonych słuchaczy, jeśli zajdzie potrzeba, możemy otworzyć nowe punkty uniwersytetów ludowych, by objąć zasięgiem kilka najbliższych dekanatów i w soboty prowadzić dla nich wykłady.
Nie chcąc zaniedbać ze strony Kościoła tego, co jest w zasięgu naszych możliwości duszpasterskich, przejęci losem naszych braci i sióstr, pragniemy z wiarą im towarzyszyć, budzić u nich chrześcijańską nadzieję i okazać im naszą czynną miłość, przystępując do organizowania spotkań, które im ułatwią podjąć życiową decyzję w sprawie ich przyszłości oraz dobra ich dzieci i uchronią przed przykrymi niespodziankami.
Zgłoszenia do udziału w wykładach prosimy kierować poprzez Księży Proboszczów do Duszpasterstwa Rolników przy Kurii Diecezjalnej do końca października br. Można uczynić to telefonem lub e-mailem.

Włocławek, 1 października 2002 r.

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

6. Adwentowy dzień skupienia dla kobiet

2019-11-21 09:25

Materiały prasowe

Wspólnota dla mam z małymi dziećmi Integralne Mamy serdecznie zaprasza na 6. Adwentowy Dzień Skupienia dla kobiet, który odbędzie się we środę 4. grudnia 2019 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Zamiejskiej w Krakowie.

plakat

We wspólnym gronie wysłuchamy konferencji o tym, jak rozeznawać w sytuacjach niejednomyślności w Kościele. Głosić będzie ks. dr Bogusław Kastelik.

Ramowy plan dnia skupienia:

9:30 – okazja do spowiedzi świętej oraz indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu

10:00 – Msza Św. z krótkim kazaniem

ok. 11:00 – konferencja

ok. 11:30 – spotkanie w salce, poczęstunek, dzielenie się refleksjami Podczas Mszy Świętej do dyspozycji najmłodszych oddajemy kącik zabaw oraz przewijak.

Dziecięcy gwar jest mile widziany! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem