Reklama

Niedziela Lubelska

Chodzi o dobro. Honorowy obywatel Puław

Agnieszka Marek

Ksiądz profesor Antoni Jerzy Czyżewski został Honorowym Obywatelem Miasta Puławy.

Uroczystość odbyła się 6 listopada. Rozpoczęła ją Msza św. w kościele Matki Bożej Różańcowej, koncelebrowana przez uczniów i przyjaciół cenionego kapłana i profesora. Liturgii z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, rodziny i przyjaciół oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Puław przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Spełnione nadzieje

W homilii ksiądz biskup przedstawił ks. prof. Antoniego Czyżewskiego, urodzonego w 1933 r. na Wileńszczyźnie, jako kapłana niezłomnego, nie poddającego się wrogim ideologiom. Jak wspominał, w podaniu do lubelskiego seminarium młody Antoni napisał: - „Pragnę w przyszłości być jednym z tych, którzy bronią i bronić będą prawd Bożych i Kościoła Chrystusowego, a zarazem wskazywać narodowi polskiemu drogę do szczęścia i pokoju opartego na miłości Boga i bliźniego”. Temu zobowiązaniu ksiądz profesor jest wciąż wierny, czego doświadczyli m.in. mieszkańcy Puław przez 18 lat jego pracy w tym mieście. Jako proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kapłan był wyśmienitym organizatorem życia duszpasterskiego i kulturalnego, człowiekiem wrażliwym na krzywdę i potrzeby bliźniego.

Gorliwy kapłan

Druga część uroczystości odbyła się w POK „Dom Chemika”. Przewodnicząca Rady Miasta Bożena Krygier wyjaśniła, że honorowe obywatelstwo jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania Rady Miasta Puławy, które może otrzymać osoba szczególnie zasłużona dla Puław lub wybitna osobistość. Poinformowała, że wnioskodawcą przyznania tego wyróżnienia ks. Czyżewskiemu było Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych. Prezes PTTN Robert Och odczytał laudację, w której ks. Antoni Jerzy Czyżewski został przedstawiony jako osoba mająca szczególny wpływ na społeczność Puław. Wspomniał o prześladowaniach ks. Antoniego przez służby bezpieczeństwa PRL za treści głoszone w kazaniach, a także o działaniach laureata wspierających puławską „Solidarność” oraz rodziny osób internowanych. Materialnym znakiem tej działalności jest postawiony w 1986 r. na placu kościelnym krzyż upamiętniający męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Ks. Czyżewski zatrudnił polonistkę zwolnioną z pracy za głoszenie treści niezgodnych z ideologią komunizmu. Izabela Bronikowska poprowadziła Duszpasterskie Spotkania Literackie, formujące młodzież w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich.

Reklama

Nieoczekiwany zaszczyt

Podczas okolicznościowych przemówień i gratulacji bp Mieczysław Cisło podkreślił liczne talenty ks. Antoniego Czyżewskiego oraz jego zatroskanie o Kościół i człowieka. Prezydent Puław Paweł Maj z wdzięcznością przyznał, że jako parafianin sam doświadczył mądrości i kształtowania umysłu przez ks. Antoniego. Księżna Barbara Czartoryska, która także należy do grona honorowych obywateli Puław, wskazała na wspólne przeżycia związane z ich historią. Przywołała światowy zjazd rodziny Czartoryskich, na którym po raz pierwszy spotkała się z ks. Czyżewskim oraz jego pracą duszpasterską.

Na zakończenie ks. prof. Antoni Jerzy Czyżewski powiedział, że zaszczyt honorowego obywatelstwa przyszedł zupełnie nieoczekiwanie, kiedy po 19 latach jego nieobecności w Puławach ktoś dostrzegł pewne dobro, które się wydarzyło. - O to dobro chodzi, nie o osobę - powiedział z pokorą. Następnie w prelekcji przedstawił analizę różnych nurtów filozoficznych i społecznych. Wystąpienie zakończył zachętą do kształtowania wolności pozytywnej i twórczej, zgodnej z rozumem i prawem Bożym.

2022-11-23 08:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję