Reklama

Niedziela Lubelska

Błogosławiony pomysł. Światowe Dni Młodzieży

Marta Charymska

Lubelscy uczestnicy ŚDM w Madrycie w 2011 r.

Lubelscy uczestnicy ŚDM w Madrycie w 2011 r.

Nowe wyzwania łączą młodzież z Chrystusem i Kościołem.

Obchody Światowego Dnia Młodzieży za sprawą papieża Franciszka odbywają się w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Spotkania młodzieży ze swoimi biskupami na szczeblu diecezjalnym, zainicjowane przez św. Jana Pawła II, trwają od 37 lat.

Wiosna młodych

Pomysł św. Jana Pawła II, aby zaprosić młodzież do wspólnej modlitwy i świętowania, był chyba jednym z najbardziej błogosławionych i owocnych. Ogłoszony na marzec 1985 r. pierwszy Dzień Młodzieży zapoczątkował zupełnie nową erę w relacjach papieży i hierarchii kościelnej z ludźmi młodymi. Właściwie można zasadnie powiedzieć, że idea ta przywróciła młodych ludzi Kościołowi. Młodzież po raz pierwszy w historii została wyraźnie zauważona i chętnie na to zainteresowanie odpowiedziała. Papież - Polak nie zatrzymał się na jednym dniu w roku, dołączył do niego kilkudniowe spotkania, czyli Światowe Dni Młodzieży, organizowane w różnych miejscach na świecie. Napisał także specjalny list do młodych, a potem regularnie co roku kierował do nich krótkie orędzie. W latach 80. XX wieku teksty papieskie z trudem docierały do Polski. W Lublinie kolportowali je profesorowie KUL odwiedzający Watykan. Kopie listu do młodych odbijane były na kiepskim powielaczu, ale były licznie i chętnie czytane. Rozpoczęła się prawdziwa wiosna młodych w Kościele.

Lubelskie świętowanie

W naszej diecezji obchody Dnia Młodzieży po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1992 roku. Początkowo odbywały się tylko w Lublinie, z czasem uroczystości przygotowywano również w Chełmie i Puławach. Młodym zawsze towarzyszyli księża i biskupi. Istotnym elementem były procesje z palmami (pierwotnie święto organizowane było w Niedzielę Palmową) wyruszające z centrów miast i zmierzające do archikatedry w Lublinie, bazyliki na chełmskiej górce czy historycznego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach. Procesje były pięknym znakiem wiary i radości młodego pokolenia. Owocem Dni Młodzieży jest też Koncert Chwały, który zadebiutował na Placu Litewskim w Lublinie po pierwszej peregrynacji krzyża Światowych Dni Młodzieży i zawsze gromadzi kilkanaście tysięcy uczestników.

Reklama

Nasza diecezja od 1993 r. była reprezentowana na Światowych Spotkaniach Młodzieży. Do Denver w USA poleciała tylko kilkuosobowa delegacja, ale już do Rzymu na Jubileusz Roku 2000 przybyło ponad 2500 osób. W trakcie zlotu odbywającego się w Polsce w 2016 r. przyjęliśmy u nas pół tysiąca gości z całego świata. Duży wkład w wyjazdy na duże światowe spotkania ma bp Adam Bab. W 1997 r. po raz pierwszy jako kleryk prowadził grupę w Paryżu, od tamtej pory jako kapłan i biskup towarzyszy nieprzerwanie młodym w kolejnych spotkaniach. Nie zabraknie go również w przyszłym roku w Lizbonie.

Wokół patrona internautów

Zmiana terminu Dnia Młodzieży pociąga za sobą poszukiwanie nowej formuły świętowania. W naszej archidiecezji w tym roku połączone będzie z uroczystością patronalną Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (20 listopada) i przyjęciem nowych członków w szeregi organizacji. Ponadto w tym czasie rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa, ogłoszonego patronem internautów i bardzo bliskiego młodym ludziom. Oprócz Lublina relikwie odwiedzą także Kraśnik, Bychawę, Krasnystaw, Lubartów, Łęczną, Opole Lubelskie, Puławy i Chełm. Nie zabraknie gestów miłosierdzia w postaci kanapek dla osób bezdomnych czy odwiedzin w domach dziecka. Ważnym elementem będzie także promocja przyszłorocznego spotkania z papieżem Franciszkiem w Lizbonie; jeszcze trwają zapisy na to wydarzenie.

Poprzez świętowanie w archidiecezji oraz wyjazdy na spotkania światowe rodziło się lubelskie „pokolenie JP2”. Oby nowe wyzwania łączyły jeszcze bardziej młodzież z Chrystusem i Kościołem.

2022-11-23 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję