Reklama

Włocławek

Jubileusz pracy twórczej Antoniego Bisagi

Paweł Nagler
Edycja włocławska 42/2002

4 października br., o godz. 18.00, w Galerii Sztuki Współczesnej miało miejsce otwarcie wystawy zorganizowanej z okazji 35-lecia pracy twórczej Antoniego Bisagi. Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli: prezydent Włocławka Stanisław Wawrzonkoski, grono osób ze świata kultury, rodzina i przyjaciele Artysty. Okolicznościowe przemówienie zawierające informacje o przebiegu pracy twórczej Antoniego Bisagi, jego osiągnięciach i zasługach na polu współczesnej sztuki wygłosił dyrektor Galerii Roman Kamiński "Przygoda Pana Antoniego ze sztuką rozpoczęła się z chwilą urodzenia" - stwierdził dyr. Kamiński i dodał, że Antoni Bisaga, jak każdy rodowity góral, jest człowiekiem "pracowitym, zdolnym i cierpliwym", po czym złożył Artyście serdeczne życzenia. Dołączył się do nich także prezydent S. Wawrzonkoski. Przekazał A. Bisadze wyrazy najwyższego uznania w imieniu własnym i pracowników Urzędu Miasta Włocławka. "Pańskie prace skłaniają do artystycznych wzruszeń, do zadumy" - powiedział Prezydent, wręczając Artyście list gratulacyjny. Na zakończenie części oficjalnej Antoni Bisaga podziękował wszystkim za obecność, pamięć oraz życzenia i zaprosił do zwiedzania wystawy.
Antoni Piotr Bisaga urodził się w Makowie Podhalańskim w 1940 r. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dyplom uzyskał w 1966 r.) W 1967 r. zamieszkał we Włocławku, z którym związany jest do dnia dzisiejszego. Specjalizuje się w rzeźbie, ceramice artystycznej i stołowej, medaliarstwie, projektuje wnętrza. Jego prace były eksponowane na 25 wystawach indywidualnych oraz 75 zbiorowych w kraju i za granicą. Można je zobaczyć m.in. w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w płockim Biurze Wystaw Artystycznych i in. Dzieła Bisagi są ozdobą wielu zbiorów prywatnych w kraju i za granicą.
Artysta jest autorem projektu wnętrza w ceramice kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. Jego prace znajdują się także w kaplicy Domu Księży Emerytów we Włocławku-Michelinie.
Dowodem uznania dla twórczości A. Bisagi są nagrody i wyróżnienia: 1970 - Pro-Tadino, Włochy, Złoty Medal za rzeźbę ceramiczną "Organy", 1971 - Włocławek, Medal "Za zasługi dla rozwoju Włocławka", 1972 - Bydgoszcz, wyróżnienie w konkursie "Kopernik i jego idea", 1974 - Warszawa, Brązowa Odznaka "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych", 1975 - Bydgoszcz, III Nagroda w konkursie "Człowiek i otoczenie", 1976 - Warszawa, MkiS, "Zasłużony Działacz Kultury", 1978 - Włocławek, Srebrna odznaka "Za zasługi dla województwa włocławskiego", 2001 - Włocławek, Nagroda Główna Prezydenta Miasta Włocławka w Dziedzinie Kultury.

Abp Gądecki: forma pogrzebu oczyszczeniem Kościoła poznańskiego

2019-11-18 11:36

msz / Poznań (KAI)

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego – powiedział po pogrzebie abp. Juliusza Paetza abp Stanisław Gądecki.

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

Publikujemy tekst oświadczenia, jakie metropolita poznański wypowiedział podczas dzisiejszego briefingu w Poznaniu:

„W związku ze śmiercią ks. abp. Juliusza Paetza pragnę podkreślić kilka faktów z przeszłości i – za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zwrócić się do wszystkich z krótkim przesłaniem: 2001 – komisja kierowana przez abp. Antoniego Stankiewicza dla zbadania wiarygodności oskarżeń przekazała swoje wnioski Stolicy Apostolskiej, 2002 – św. Jan Paweł II przyjął dymisję abp. Juliusza Paetza, 2002 – kard. Giovanni Battista Re zalecił, aby abp senior nie przewodniczył publicznym czynnościom liturgicznym, 2002 – św. Jan Paweł II potwierdził tę decyzję, 2013 – kard. Tarcisio Bertone zachęcił abp. seniora do życia w odosobnieniu, do przemyśleń i modlitwy, wezwanie to zostało powtórzone przez nuncjusza Celestino Migliore w 2016 r.

Dzisiaj rano miała miejsce Msza św. pogrzebowa w katedrze poznańskiej, miejscem pochówku abp. seniora będzie cmentarz parafialny rodziny zmarłego na poznańskiej Starołęce.

W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych o to, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu.

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego”.

Przeczytaj także: Abp Paetz nie został pochowany w katedrze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weszły w życie przepisy zwalczające nielegalne adopcje

2019-11-20 13:50

ar, lk, Ministerstwo Sprawiedliwości / Warszawa (KAI)

Weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci, grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Zmiana ta ma pomóc w zwalczaniu procederu oddawania dzieci do nielegalnych adopcji za pieniądze.

Agnieszka Bugała

Po tym, jak nowe prawo zwalczające nielegalne adopcje 16 października 2019 r. jednogłośnie przyjął Sejm, a dwa dni później bez poprawek Senat, 25 października przepisy o karach za nielegalne adopcje podpisał Prezydent RP. Dziś weszły one w życie.

Dziecko nie może być przedmiotem transakcji. - Stawiamy dobro dzieci na pierwszym miejscu. Zapełniamy lukę w prawie, która pozwalała na groźny proceder nielegalnych adopcji. Podejmujemy zdecydowaną walkę z szarą strefą adopcyjną – podkreślał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik, który nadzorował prace nad ustawą.

Do tej pory odpowiedzialność karna groziła jedynie za organizowanie nielegalnych adopcji na szeroką skalę. Można za to trafić do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Dlatego konieczne były zmiany w prawie.

Nowelizacja Kodeksu karnego powoduje, że bezkarne nie pozostaną również „pojedyncze” nielegalne adopcje. Karę poniesie zarówno matka, jak i osoba przyjmująca dziecko. Nowy przepis stanowi, że kto odda lub przyjmie dziecko do adopcji z pominięciem odpowiedniego postępowania sądowego (np. poprzez fałszywe wskazanie ojcostwa), może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Taka sama kara będzie grozić osobie, która zatai przed sądem, że oddała dziecko za pieniądze lub inną korzyść. Jeśli to zatai, narazi się na 5 lat więzienia. Jeśli nie zatai – sąd uzna, czy doszło do transakcji, która wyklucza możliwość adopcji, czy jedynie do nieznaczącej gratyfikacji.

Chodzi o to, by nie przekreślać adopcji w przypadkach, gdy matka przyjmie od przyszłych rodziców adopcyjnych drobny prezent, np. pieluszki czy mleko dla niemowlęcia.

Zdaniem ministerstwa sprawiedliwości, nie można tolerować sytuacji, w której bezpieczeństwo dziecka w wielu aspektach życiowych, psychologicznych i prawnych jest zagrożone. A takie są konsekwencje bezprawnych adopcji. Groźne zjawisko rozszerzyło się do tego stopnia, że państwowe ośrodki zajmujące się znajdowaniem rodzin dla samotnych dzieci alarmowały o istnieniu w Polsce szarej strefy adopcyjnej.

Według szacunkowych ocen, w Polsce może dochodzić rocznie nawet do 2 tys. przypadków handlu dziećmi, przy około 3 tys. legalnych adopcji. Część dzieci nielegalną drogą trafia za granicę.

Nowe regulacje uderzą w szarą strefę adopcyjną, przeciwdziałając ogromnemu ryzyku dla dzieci. Legalni rodzice adopcyjni są sprawdzani w państwowych ośrodkach, przechodzą szkolenia, muszą spełniać odpowiednie wymogi prawne i etyczne. W szarej strefie nie obowiązują natomiast żadne zasady, rządzi jedynie pieniądz.

Nowe rozwiązania mają umożliwić skuteczne ściganie uczestników groźnego procederu. Będą też miały skutek prewencyjny: surowe kary powinny odstraszyć od zawierania bulwersujących transakcji, w których dziecko jest „żywym towarem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem