Reklama

Serpelice n. Bugiem

„Golgota Młodych”

Ponad 650 osób uczestniczyło w zorganizowanej w Serpelicach nad Bugiem „Golgocie Młodych”. Bracia Mniejsi Kapucyni z prowincji warszawskiej już po raz drugi zaprosili młodzież z całej Polski na franciszkańskie spotkanie z modlitwą i piosenką. W czasie pięciodniowych rekolekcji uczestnicy gromadzili się przy krzyżu z San Damiano, by wspólnie modlić się, śpiewać i zastanawiać, jak na co dzień żyć wiarą. Na cykl spotkań ewangelizacyjnych, muzycznych i artystycznych, zorganizowanych w dniach 25-29 sierpnia, złożyły się m.in. polowe Msze św., konferencje, koncerty (m.in. „Maleo Reggae Rockers”) oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej przy stacjach Kalwarii Podlaskiej. Podobnie jak w roku ubiegłym, szczególne znaczenie podczas rekolekcji miał krzyż. Jak wyjaśniał br. Piotr Twardawy, organizator „Golgoty”, głównym celem spotkania było „pokazanie młodym ludziom krzyża jako jedynej drogi, w którą warto inwestować”. Osobistemu i głębokiemu spotkaniu młodych ludzi z Bogiem sprzyjał m.in. udział w „Misterium Nadbużańskim”, podczas którego grupa artystyczna przedstawiła fragment z Księgi Izajasza, po czym odbyło się duchowe przyjęcie krzyża. Wysłuchując konferencji, licealiści i studenci zastanawiali się nad problemami życia w samotności, egoizmem młodych ludzi, brakiem akceptacji oraz uzależnieniami, a w szczególny sposób nad osobą cierpiącego Sługi Jahwe - Jezusa Chrystusa, który bierze na siebie grzechy ludzi. Uczestnicy mogli codziennie dzielić się doświadczeniem słowa Bożego, a także uczestniczyć w prowadzonej przez kapłana „lectio divina”. Sierpniowemu spotkaniu przyświecało hasło: „Oto człowiek”, a jego uczestnicy starali się odkrywać różne płaszczyzny godności człowieka. O prawdziwym „uwzniośleniu człowieczeństwa”, które może dokonać się jedynie w Chrystusie, mówił jeden z gości spotkania, biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Biskup ordynariusz zwrócił uwagę młodych ludzi na to, że wiele systemów społecznych, politycznych i ekonomicznych, powołujących się na hasła obrony wolności, demokracji czy godności ludzkiej, w rzeczywistości je odbiera. - Prawdziwie człowiek może stać się wolny jedynie w świetle miłości Chrystusa i miłosierdzia, które od Niego otrzymuje - mówił bp Dydycz. - Miłość do każdego człowieka na wzór Zbawiciela jest jedynym i prawdziwym fundamentem zachowania ludzkiej godności i pomocy w odzyskiwaniu jej przez tych, z którymi się spotykamy.

(buk)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

2020-03-30 17:19

[ TEMATY ]

Franciszek

źródło: vaticannews.va

Przewodniczący Panamerykańskiego Komitetu Sędziów ds. Praw Społecznych, Roberto Andrés Gallardo przekazał do publicznej wiadomości papieski list, w którym Franciszek przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”. Ojciec Święty podaje w nim ważne wskazania dotyczące teraźniejszości i przyszłości w kontekście obecnej pandemii koronawirusa.

Franciszek ostrzega przed rządami, które nie podejmują działań w obronie ludności; zastanawia się nad społecznymi konsekwencjami, jakie z tego wynikną. Daje jednocześnie wyraz swojemu zbudowaniu postawą władz wielu krajów, dla których ochrona obywateli stała się pierwszoplanowym priorytetem, bez względu na koszty finansowe. Czasami środki bezpieczeństwa są uciążliwe dla ludzi i mogą irytować, ale są podejmowane dla wspólnego dobra. Większość to rozumie i akceptuje. Papież podkreśla, że obrona ludzi nie może być rozumiana w kategoriach “ekonomicznej katastrofy”.

Franciszek wyraził również swoje zaniepokojenie “geometrycznie postępującym wzrostem” pandemii oraz uznanie dla wielu ludzi za ich humanitarną postawę. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy, wolontariuszy, siostry zakonne, księży i zakonników, którzy ryzykują życie, aby wyleczyć chorych i bronić zdrowych przed zarażeniem.

Ojciec Święty zwraca także uwagę na przygotowanie się do przyszłości, bo już teraz widać niektóre konsekwencje pandemii, z którym trzeba będzie się zmierzyć: głód, zwłaszcza w przypadku osób bez stałego zatrudnienia, przemoc oraz pojawienie się lichwiarzy, którzy będą wielkimi szkodnikami społecznej przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra: Konferencja nt. Akcji #WdzięczniMedykom

2020-03-31 18:49

[ TEMATY ]

Caritas

#WdzięczniMedykom

W siedzibie diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze 31 marca odbyła się konferencja prasowa poświęcona Akcji #Wdzięczni Medykom, mającej na celu wsparcie finansowe szpitalnych oddziałów zakaźnych z terenu naszej diecezji.

W konferencji wzięli udział ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, Jacek Smykał, Ordynator Oddziału Zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze oraz ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Biskup Diecezjalny w czasie konferencji zwrócił się do diecezjan za pośrednictwem TVP 3 Gorzów. - Pragniemy w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpocząć Akcję #WdzięczniMedykom, ale może bardziej #PomagamyMedykom. Chcemy pomóc w tej trudnej sytuacji, gdy oni są w tym bezpośrednim froncie walki o nasze zdrowie i o nasze życie. Pragnę zwrócić się z prośbą, z apelem, niezależnie od naszych przekonań politycznych, niezależnie od naszego przekonania światopoglądowego, do wszystkich mieszkańców Ziemi Lubuskiej i Ziemi Głogowskiej, o pomoc, o wsparcie dla naszych medyków. Sytuacja jest dramatyczna, dynamiczna z każdym dniem i do naszej modlitwy, do naszego dobrego słowa wobec nich i dla nich, chcemy również dołączyć bardzo konkretną pomoc - mówił bp Lityński.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję