Reklama

Niedziela Lubelska

Kijany. Dla Ojczyzny ofiarna służba

Grzegorz Jacek Pelica

W niedzielę 13 listopada w Kijanach oddano hołd bohaterom, którzy oddali życie za Ojczyznę. Centralnym punktem, zainicjowanych przez samorządowca Piotra Woźniaka i Starostę Powiatowego Krzysztofa Niewiadomskiego obchodów, była Msza Św. w kościele św. Anny. Preludium powiatowych uroczystości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości, było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach niezłomnych bohaterów na cmentarzu parafialnym. Ich pomniki zostały przybrane barwami narodowymi. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Piotr Melko, zaś okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Karol Bernatek. Kaznodzieja przywołał postać i słowa św. Jana Pawła II, akcentującego swoje umiłowanie Ojczyzny, który klękał na polskiej ziemi i ją całował. Nie tylko symbolicznie okazywał ten szacunek.

Odpowiedzialność i patriotyzm

„Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej Ojczyźnie oraz chęć ponoszenia dla niej ofiar i pełna gotowość do jej obrony – mówił ks. Karol – Patriotyzm to przedkładanie celów ważnych dla Ojczyzny nad cele osobiste; to gotowość do pracy dla jej dobra; poświęcenia się dla niej – nawet ofiary z życia. To umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka. Oparty jest na poczuciu więzi społecznych, wspólnoty kulturowej oraz solidarności, która staje się prawdziwą służbą, poszanowaniem dóbr i drugiego człowieka”. Kapłan wezwał do refleksji nad własnym patriotyzmem; nad kształtowaniem postaw religijnych i patriotycznych; nad wartościami fundamentalnymi: Bóg, honor, Ojczyzna. Przypomniał, że te wartości i relacje kształtowane są w rodzinach, bo wszystko zaczyna się w rodzinie, gdzie formuje się kultura życia. Podkreślił, że szkoła i Kościół mogą wskazywać, wspomagać, urabiać postawy, ale ich kształtowanie ma miejsce w polskiej rodzinie: „Dlatego tak ważne są zdrowe, mądre, szczęśliwe rodziny, żyjące Bogiem i wartościami płynącymi w Ewangelii – mówił kaznodzieja, przestrzegając, aby nie zmarnować potu czoła i krwawej ofiary oraz honoru w miejscu, w którym się jest: Ciężko jest ludziom honoru żyć w tym świecie i trwać. Bo i ten honor zostanie podważony, gdyż nie patrzy się z perspektywy oddania, Bożej miłości, sprawiedliwości, lecz przez pryzmat krzywych zwierciadeł, przez własne ja”, bowiem w codziennym przekazie następuje ucieczka od odpowiedzialności. Przypomniał za J. Piłsudskim o szacunku dla przeszłości, którego brak odbiera prawo do przyszłości.

Piknik militarno-historyczny

Reklama

Po Mszy Św. i modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej Kijańskiej, uczestnicy przeszli na plac szkolny. Tam miał miejsce piknik militarno-patriotyczny, pokazy sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Jednostka OSP w Januszówce otrzymała, m.in. dzięki staraniom Starostwa, wóz strażacki. Trwała też zbiórka na cele charytatywne. Przybyli przedstawiciele 2 Brygady WOT, środowisk kombatanckich; poczty sztandarowe Poczty Polskiej, Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach, szkół w Milejowie, Charlężu, Januszówce, Zawieprzycach, Stowarzyszenia Chorągwi Zamku w Zawieprzycach; OSP w Januszówce i w Jawidzu, Związku Spadochroniarzy Polskich. I Oddział w Warszawie. Za udział w uroczystości podziękował proboszcz parafii, zachęcając do obrony polskiej i chrześcijańskiej tożsamości przed nihilizmem i kosmopolityzmem.

Relacja także w "Niedzieli Lubelskiej"

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


2022-11-25 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

2023-01-26 17:26

[ TEMATY ]

Jerozolima

Wieczernik

Grażyna Kołek

Wieczernik na Syjonie był miejscem ekumenicznego spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie, odbywającym się nieznacznie później niż w Kościele powszechnym (22-29 stycznia). W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa Hagia Sion, której przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Medytując słowa Psalmu 138, o. Nikodemus Schnabel, wikariusz patriarchalny dla migrantów, podkreślił, że „czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości, stanowi konsekwencję odkrycia Bożej obecności oraz radosnego wyśpiewania Jego łaski i wierności”.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Lourdes: Nagroda ks. Hamela za artykuł o o. Maccallim

2023-01-27 16:27

[ TEMATY ]

Lourdes

nagroda

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

W Lourdes przyznano doroczną Nagrodę ks. Jacquesa Hamela. Otrzymał ją francuski dziennikarz Christophe Chaland za artykuł o o. Pier-Luigim Maccallim, włoskim misjonarzu, który przez dwa lata był więziony przez islamistów w Afryce. Nagrodę wręczył kard. Pietro Parolin na dorocznym spotkaniu katolickich dziennikarzy.

Watykański sekretarz stanu zauważył, że losy o. Maccalliego przypominają o odwadze misjonarzy głoszących w świecie Ewangelię, a zarazem o prześladowaniach, których doświadczają dziś chrześcijanie. „Oby krew męczenników rzeczywiście stała się zasiewem chrześcijan. Módlmy się, by Bóg obdarzał odwagą i męstwem prześladowanych chrześcijan, a w szczególności misjonarzy i dziennikarzy” – mówił kard. Parolin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję