Reklama

Niedziela Lubelska

Kijany. Dla Ojczyzny ofiarna służba

2022-11-25 11:26

Grzegorz Jacek Pelica

W niedzielę 13 listopada w Kijanach oddano hołd bohaterom, którzy oddali życie za Ojczyznę. Centralnym punktem, zainicjowanych przez samorządowca Piotra Woźniaka i Starostę Powiatowego Krzysztofa Niewiadomskiego obchodów, była Msza Św. w kościele św. Anny. Preludium powiatowych uroczystości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości, było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach niezłomnych bohaterów na cmentarzu parafialnym. Ich pomniki zostały przybrane barwami narodowymi. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Piotr Melko, zaś okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Karol Bernatek. Kaznodzieja przywołał postać i słowa św. Jana Pawła II, akcentującego swoje umiłowanie Ojczyzny, który klękał na polskiej ziemi i ją całował. Nie tylko symbolicznie okazywał ten szacunek.

Odpowiedzialność i patriotyzm

„Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej Ojczyźnie oraz chęć ponoszenia dla niej ofiar i pełna gotowość do jej obrony – mówił ks. Karol – Patriotyzm to przedkładanie celów ważnych dla Ojczyzny nad cele osobiste; to gotowość do pracy dla jej dobra; poświęcenia się dla niej – nawet ofiary z życia. To umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka. Oparty jest na poczuciu więzi społecznych, wspólnoty kulturowej oraz solidarności, która staje się prawdziwą służbą, poszanowaniem dóbr i drugiego człowieka”. Kapłan wezwał do refleksji nad własnym patriotyzmem; nad kształtowaniem postaw religijnych i patriotycznych; nad wartościami fundamentalnymi: Bóg, honor, Ojczyzna. Przypomniał, że te wartości i relacje kształtowane są w rodzinach, bo wszystko zaczyna się w rodzinie, gdzie formuje się kultura życia. Podkreślił, że szkoła i Kościół mogą wskazywać, wspomagać, urabiać postawy, ale ich kształtowanie ma miejsce w polskiej rodzinie: „Dlatego tak ważne są zdrowe, mądre, szczęśliwe rodziny, żyjące Bogiem i wartościami płynącymi w Ewangelii – mówił kaznodzieja, przestrzegając, aby nie zmarnować potu czoła i krwawej ofiary oraz honoru w miejscu, w którym się jest: Ciężko jest ludziom honoru żyć w tym świecie i trwać. Bo i ten honor zostanie podważony, gdyż nie patrzy się z perspektywy oddania, Bożej miłości, sprawiedliwości, lecz przez pryzmat krzywych zwierciadeł, przez własne ja”, bowiem w codziennym przekazie następuje ucieczka od odpowiedzialności. Przypomniał za J. Piłsudskim o szacunku dla przeszłości, którego brak odbiera prawo do przyszłości.

Piknik militarno-historyczny

Reklama

Po Mszy Św. i modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej Kijańskiej, uczestnicy przeszli na plac szkolny. Tam miał miejsce piknik militarno-patriotyczny, pokazy sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Jednostka OSP w Januszówce otrzymała, m.in. dzięki staraniom Starostwa, wóz strażacki. Trwała też zbiórka na cele charytatywne. Przybyli przedstawiciele 2 Brygady WOT, środowisk kombatanckich; poczty sztandarowe Poczty Polskiej, Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach, szkół w Milejowie, Charlężu, Januszówce, Zawieprzycach, Stowarzyszenia Chorągwi Zamku w Zawieprzycach; OSP w Januszówce i w Jawidzu, Związku Spadochroniarzy Polskich. I Oddział w Warszawie. Za udział w uroczystości podziękował proboszcz parafii, zachęcając do obrony polskiej i chrześcijańskiej tożsamości przed nihilizmem i kosmopolityzmem.

Relacja także w "Niedzieli Lubelskiej"

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję