Reklama

Niedziela Lubelska

Świętość dla każdego. Światowy Dzień Młodzieży i peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa

2022-11-25 12:05

Paweł Wysoki

W naszych rękach jest przeniesienie miłości od ołtarza do ludzkiego serca - powiedział bp Adam Bab podczas 37. Światowego Dnia Młodzieży.

Diecezjalne uroczystości, zgodnie ze wskazaniem papieża Franciszka, po raz drugi odbyły się w niedzielę Chrystusa Króla. 20 listopada pod hasłem „Maryja poszła z pośpiechem...” (Łk 1,39) w archikatedrze lubelskiej oraz w „Domu Nadziei” Caritas zgromadziła się młodzież z różnych wspólnot, w tym z przeżywającego swoje święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Uczestnicy wraz z bp. Adamem Babem, ks. Damianem Szewczykiem - archidiecezjalnym duszpasterzem młodzieży oraz kapłanami na co dzień posługującymi we wspólnotach młodzieżowych, zastanawiali się nad treścią orędzia, w którym Ojciec Święty zachęca do trwania przy Chrystusie oraz do zaangażowania się w konkretną pomoc bliźnim na wzór Maryi. Szczególnym rysem tegorocznego święta młodych była obecność relikwii bł. Carlo Acutisa, a także promocja Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r.

W orędziu na Światowy Dzień Młodzieży papież Franciszek napisał: „Matka Boża jest wzorem młodych ludzi będących w ruchu, którzy nie trwają bierni przed lustrem, podziwiając swoje odbicie, ani nie wpadają w pułapki sieci”. Jak wyjaśnia bp Adam Bab, idea święta, a także spotkania w Lizbonie, skoncentrowana jest wokół Maryi, która idzie z pośpiechem do swojej krewnej Elżbiety, aby jej pomóc. - Młodzi, którzy są autentycznie Chrystusowi, wierzący, są wezwani do tego, by naśladować Maryję najpierw w „powstaniu”; może są to echa słów z ŚDM w Krakowie, gdy Ojciec Święty mówił o wstawaniu z kanapy, czyli nie marnowaniu życia i czasu. Papież zwraca też uwagę na pośpiech, czyli na nieodkładanie służby i daru z siebie, po prostu sensownego życia, na nieokreśloną przyszłość. Takim życiem trzeba żyć już teraz, jak Maryja - wyjaśnia ksiądz biskup. Przekładając to na konkrety, bp Adam zachęca, by młodzi w swoich miejscach zamieszkania i „zakotwiczenia w Kościele” czyli w parafiach, praktycznie realizowali przykazanie miłości. - Tak się złożyło, że po zmianie terminu ŚDM z Niedzieli Palmowej na niedzielę Chrystusa Króla, święto młodych bezpośrednio poprzedzone jest światowym dniem ubogich. Przerzucenie pomostu pomiędzy jednym świętem a drugim należy do młodych - podkreśla bp Bab. - Pójście do ubogich to również pójście do rówieśników, którzy nie są zainteresowani Kościołem, zajęcie się ich życiem. Mimo intensywnych kontraktów w internecie, wielu młodych żyje w samotności, izolacji, opuszczeniu. Potrzeba więc realnych spotkań; to misja młodych. Wrażliwość na ubogich powinna przekładać się także na wrażliwość ewangelizacyjną - mówi ksiądz biskup.

Reklama

W diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży wpisało się nawiedzenie relikwii bł. Carlo Acutisa. Cząstkę serca błogosławionego nastolatka (fragment błony osierdziowej) przywiózł pomysłodawca i koordynator peregrynacji bernardyn o. Azariasz Hess. Franciszkanin, związany z Lublinem m.in. przez pracę duszpasterską w parafii św. Brata Alberta, zachęcał młodzież do poznawania włoskiego chłopaka i naśladowania go w umiłowaniu Boga i człowieka. - Carlo Acutis to nie jest „świętość sprzed wieków”. Ten młody człowiek zmarł w 2006 r.; znał nasze czasy i naszą rzeczywistość. Był bardzo blisko swoich kolegów, rozwijał pasje; grał w piłkę i na saksofonie, był geniuszem internetowym. Żył na całego w świecie, a jednocześnie nie wstydził się Jezusa. Codziennie uczestniczył w Eucharystii, odmawiał Różaniec, tworzył strony internetowe o cudach eucharystycznych - przypomniał o. Hess. Jak podkreślił, Carlo „najzwyczajniejsze rzeczy robił w sposób nadzwyczajny”.

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej"

Program peregrynacji relikwii bl. Carlo Acutisa:

Reklama

25.11 Puławy, pw. Miłosierdzie Bożego

25.11 Lublin, pw. Maksymiliana Kolbe

26.11 Bychawa, pw. św. Jana Chrzciciela

27.11 Chełm, pw. Chrystusa Odkupiciela

27.11 Lublin, pw. Świętej Rodziny

28.11 Krasnystaw, pw. św. Trójcy Przenajświętszej

29.11 Lublin, Caritas 

29.11 Lublin, pw. św. Antoniego

30.11 Lublin, pw. św. Józefa

2-4.12 Lublin, Ruch Światło-ŻycieOceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się I edycja projektu "Rodzina jest cudem"

2022-11-30 09:29

Faustyna Szczepek

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Zakończyła się I edycja projektu Rodzina jest Cudem organizowana w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt obejmował warsztaty, konferencje, spotkania modlitewne, a także piknik rodzinny. Wszystko to, by pokazać piękno rodzinnego życia.

Pierwszym spotkaniem w ramach projektu był wrześniowy Piknik Rodzinny, podczas którego rodziny mogły wspólnie spędzić czas przy dobrej zabawie, kawie, ciastku i kiełbasce z grilla, a przy okazji posłuchać ewangelizacyjnego koncertu zespołu Bankruci, który odbył się w rzepedzkiej auli. Piknik ten był również zaczynem i zachętą do dalszych trzech Weekendów Formacyjnych dla Małżonków, również organizowanych w ramach projektu.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj dla Ukrainy. Możesz pomóc

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Mikołaj

różańce

O. Alan Rusek

Różańce trafiły na Ukrainę.

Różańce trafiły na Ukrainę.

Młodzież Franciszkańska przy parafii św. Apostoła Piotra w Tarnopolu od 12 lat organizuje akcję charytatywną „List do św. Mikołaja”.

Jak wyjaśnia proboszcz o. Moisei Lewko OFM, akcja polega na tym, że dzieci w potrzebie piszą list do św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję