Reklama

Niedziela Częstochowska

250 aktorów, miesiące przygotowań - ulicami Częstochowy przejdzie Droga Krzyżowa

[ TEMATY ]

Częstochowa

Droga Krzyżowa

BOŻENA SZTAJNER

Ponad 250 aktorów, miesiące przygotowań, a teraz już ostatnie próby. W najbliższy piątek (4 kwietnia) ulicami Częstochowy przejdzie Droga Krzyżowa. Misterium Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 19.00 na pl. Daszyńskiego. Nabożeństwo ma być szczególnym dziękczynieniem za Jana Pawła II i duchowym przygotowaniem do Jego kanonizacji.

Jak powiedziała siostra Milena, jedna z organizatorek ulicznej Drogi Krzyżowej wydarzeniu towarzyszyć będzie hasło: „Miłosierdzie”. Ma to nawiązywać do nauczania papieża Polaka o Bożym Miłosierdziu. – Cały czas na nowo odkrywamy ten skarb jakim jest nauczanie Jana Pawła II. Próbujemy te słowa, myśli przenieść na nasze życie i na nasze postępowanie. W tym roku należy zwrócić uwagę czym jest miłosierdzie. My jako ludzie z tego miłosierdzia mamy czerpać bezgraniczną miłością jaką obdarza nas Bóg i tym uczuciem obdarowywać innych ludzi – powiedziała józefitka.

Podkreśliła także, że każda ze stacji ma krzyż pochodzący z różnego miejsca. – Będzie krucyfiks z częstochowskiego hospicjum, z domu samotnej matki, ze szpitala na Zawodziu, z Caritas, jeszcze inny krzyż przygotują ludzie bezdomni. Krzyż ma nas złączyć – przyznała s. Milena.

Droga Krzyżowa przejdzie Alejami Najświętszej Marii Panny, a zakończy się na błoniach jasnogórskich. Podczas każdej stacji rozważane będą słowa bł. Jana Pawła II. Myśli papieża przygotowała m.in. Renata Jaczyńska. – Dla mnie i męża czytanie i słuchanie słów naszego papieża oraz pisanie tych rozważań Drogi Krzyżowej było czasem ubogacenia się i przypomnienia jak postępować w dzisiejszym świecie. Najbardziej utkwiły mi słowa Ojca Świętego, które wykorzystaliśmy przy stacji IV spotkanie Jezusa z Matką. Jan Paweł II mówił, że na Jasnej Górze mamy Matkę i rzeczywiście tutaj czuć bicie serca Matki wszystkich ludzi – powiedziała częstochowianka.

XIV stacji będzie spuentowane myślami Jana Pawła II wypowiedzianymi podczas pielgrzymek do Polski. Dzięki materiałom z różnych archiwów usłyszeć będzie można głos Papieża Polaka.

Reklama

W Drodze Krzyżowej udział weźmie wielu młodych ludzi, którzy poprzez swoje świadectwo chcą pokazać innym jak najlepiej przeżyć tajemnice Męki i Śmierci Zbawiciela. – Myślę, że będzie to możliwość zjednoczenia się i głębokiego przeżycia tego misterium. My odtwarzając różne role chcemy mieszkańcom naszego miasta przypomnieć, że to Jezus Chrystus jest naszym jedynym Zbawicielem – zaznaczył młody aktor. Jednocześnie dodał, że mimo żyjemy w erze komputerów, cyfryzacji Bóg nie schodzi na drugi plan, a młodzież uczestnicząc w Drodze Krzyżowej daje tego najlepszy dowód.

Tradycyjnie podczas nabożeństwa niesiona będzie kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży.

Drodze Krzyżowej przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

2014-03-31 17:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drodze św. Wojciecha

[ TEMATY ]

Częstochowa

parafia św. Wojciecha

ks. Zbigniew Kras

Beata Pieczykura/Niedziela

– Powinniście być dumni ze swojego patrona, pierwszego polskiego świętego, pierwszego patrona naszej ojczyzny – mówił ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP Andrzeja Dudy 23 kwietnia, w uroczystość św. Wojciecha Biskupa Męczennika, głównego patrona Polski, w parafii pod tym wezwaniem w Częstochowie.

Wiara w orędownictwo patrona św. Wojciecha Biskupa Męczennika i pragnienie życia na jego wzór zgromadziła wiernych parafii św. Wojciecha w Częstochowie na uroczystości odpustowej we własnej świątyni. Otoczyli oni ołtarz Pański i uczestniczyli we wieczornej Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję