Reklama

Konferencja w Łodzi

Czyje media, tego dominacja

W Łodzi odbyła się 25 października druga ogólnopolska konferencja zatytułowana „Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem. W obronie godności, zorganizowana przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Patronat medialny nad konferencją objęła „Niedziela”.
Mit nieuchronności stanu wojennego jest - zdaniem bp. Adama Lepy - jednym z przykładów kondycji polskiego dziennikarstwa. Część opiniotwórczych publikatorów wmówiła dużej grupie Polaków, że stan wojenny był koniecznością. - Obserwujcie, co dalej będzie z tym mitem - zachęcał bp Lepa zgromadzonych w auli Wyższego Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Ks. prof. Jerzy Bajda, stwierdził, że nasza cywilizacja uderza w godność człowieka, bo jest cywilizacją grzechu. Mówił o zinstrumentalizowaniu człowieka i zredukowaniu go do numeru. W takiej sytuacji jednostka staje się ofiarą kalkulacji matematycznych, co widać doskonale na przykładzie obecnego kryzysu ekonomicznego. Jak się przed tym bronić? Ks. prof. Bajda podkreślił, że samo prawo nie obroni ludzkiej godności. Konieczny jest Bóg i samookreślenie człowieka w relacji do Niego.
Mocnej krytyce polski system medialny został poddany w referacie Wojciecha Reszczyńskiego. - To media są pierwszą władzą. Charakteryzuje ją ucieczka od odpowiedzialności za swoje poczynania i unikanie kontroli ze strony obywateli - mówił Reszczyński. Postawił tezę, że polska rzeczywistość jest zbudowana na kłamstwie, a odbiorcy nie są dla mediów partnerem, lecz „targetem”, czyli celem, obiektem do zdobycia, zawojowania, dominacji. „Do «targetu» się strzela jak do tarczy” - mówił Reszczyński.
- Mój wykład powinien być zatytułowany: „Raport z pola bitwy” - stwierdził na początku swojego wystąpienia Robert Tekieli. W wywodzie skrytykował współczesną kulturę, która dezintegruje człowieka. - Dopóki byli za nią odpowiedzialni mnisi, kultura była bezpieczna dla człowieka, w momencie, kiedy jej linie zaczęli wytyczać intelektualiści, kultura została rozerwana i stała się dla człowieka groźna - mówił.
Gościem konferencji był także Roman Kluska - „symbol zwycięskiej walki jednostki ze skorumpowanym aparatem państwowym” - jak przedstawiono go publiczności. Mówił o etyce w biznesie. Główną część jego wystąpienia zajęła jednak opowieść o słynnej historii z jego aresztowaniem pod wziętymi z sufitu zarzutami oraz roli mediów w jego zwycięskiej walce. - Media mają wielką władzę. Mogą wiele pomóc, ale i zaszkodzić - przestrzegał obecnych na konferencji dziennikarzy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł bp Józef Zawitkowski

2020-10-29 15:28

[ TEMATY ]

bp Józef Zawitkowski

archwwa.pl

Kuria łowicka poinformowała, że po długiej chorobie zmarł bp Józef Zawitkowski, biskup - senior tej diecezji. W latach 1990-1992 był biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. Miał 82 lata.

Biskup Józef Zawitkowski urodził się 23 listopada 1938 r. w Wale. Był poetą, kompozytorem, znanym kaznodzieją. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1962 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Ukończył także studia w zakresie muzyki kościelnej na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

26 maja 1990 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej ze stolicą tytularną Ausana. Święcenia biskupie otrzymał 9 czerwca 1990 z rąk kard. Józefa Glempa. Biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji łowickiej został mianowany 2 lata później – 25 marca 1992.

Jest autorem wielu znanych pieśni kościelnych, m.in. “Panie, dobry jak chleb” i “Abyśmy byli jedno”. Wydał także wiele książek pod pseudonimem ks. Tymoteusz, m.in. popularny modlitewnik pierwszokomunijny “Panie mój”. W 1998 r. został laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego a także w 2012 otrzymał Feniksa Specjalnego od Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Uciekli z domów. Potrzebują pomocy

2020-10-30 21:44

[ TEMATY ]

misje

Afryka

imigranci

Archiwum ks. P. Wolnego

Ks. Piotr Wolny pomaga imigrantom z Afryki.

Ks. Piotr Wolny pomaga imigrantom z Afryki.

Na misjach w Maroku posługuje pochodzący z Istebnej salezjanin, ks. Piotr Wolny (od września 2019) oraz od września 2016 ks. Antoin Exelmans z diecezji Rennes we Francji. Obaj pomagają afrykańskim imigrantom, opłacając im mieszkanie, wyżywienie i umożliwiając kontynuowanie edukacji, co jednak w realiach misyjnych nie jest proste i wymaga dużych nakładów finansowych.

Obecnie 12 młodych imigrantów z Afryki przebywa w marokańskiej Kenitrze, m.in. ucząc się zawodu elektryka w salezjańskim Instytucie Zawodowym Don Bosco w Kenitrze, gdzie pracuje ks. Piotr Wolny. – Są to ofiary wykorzystywania, przemocy, szantażu i handlu ludźmi. Uciekali z domów z powodów zagrożenia wojnami w rodzimych krajach, z powodu trudnych sytuacji rodzinnych, zmuszeni imigrować w poszukiwaniu stabilności i możliwości, by się uczyć – informuje Karina Czyż z Fundacji „Jest Bosko” z Istebnej, która założyła zrzutkę na pomoc dla księży misjonarzy w kształceniu młodych imigrantów.

Misje kapłanów można wesprzeć na zrzutka.pl: „Wspomóż edukację zdolnych Afrykańczyków, którzy mogą wylądować na ulicy”.

Ks. Piotr Wolny już odprawił we wspólnocie księży salezjanów w Kenitrze Mszę św. w intencji wszystkich ofiarodawców. Jeśli ktoś chciałby złożyć intencję, może to uczynić, a kapłan odprawi Mszę św. w danej intencji w kaplicy salezjańskiej w Kenitrze. W tej sprawie można kontaktować się z Fundacją „Jest Bosko”.

O wydarzeniu piszemy również w najnowszej Niedzieli na Podbeskidziu nr 44 na 1 listopada 2020.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję