Reklama

Konferencja w Łodzi

Czyje media, tego dominacja

W Łodzi odbyła się 25 października druga ogólnopolska konferencja zatytułowana „Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem. W obronie godności, zorganizowana przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Patronat medialny nad konferencją objęła „Niedziela”.
Mit nieuchronności stanu wojennego jest - zdaniem bp. Adama Lepy - jednym z przykładów kondycji polskiego dziennikarstwa. Część opiniotwórczych publikatorów wmówiła dużej grupie Polaków, że stan wojenny był koniecznością. - Obserwujcie, co dalej będzie z tym mitem - zachęcał bp Lepa zgromadzonych w auli Wyższego Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Ks. prof. Jerzy Bajda, stwierdził, że nasza cywilizacja uderza w godność człowieka, bo jest cywilizacją grzechu. Mówił o zinstrumentalizowaniu człowieka i zredukowaniu go do numeru. W takiej sytuacji jednostka staje się ofiarą kalkulacji matematycznych, co widać doskonale na przykładzie obecnego kryzysu ekonomicznego. Jak się przed tym bronić? Ks. prof. Bajda podkreślił, że samo prawo nie obroni ludzkiej godności. Konieczny jest Bóg i samookreślenie człowieka w relacji do Niego.
Mocnej krytyce polski system medialny został poddany w referacie Wojciecha Reszczyńskiego. - To media są pierwszą władzą. Charakteryzuje ją ucieczka od odpowiedzialności za swoje poczynania i unikanie kontroli ze strony obywateli - mówił Reszczyński. Postawił tezę, że polska rzeczywistość jest zbudowana na kłamstwie, a odbiorcy nie są dla mediów partnerem, lecz „targetem”, czyli celem, obiektem do zdobycia, zawojowania, dominacji. „Do «targetu» się strzela jak do tarczy” - mówił Reszczyński.
- Mój wykład powinien być zatytułowany: „Raport z pola bitwy” - stwierdził na początku swojego wystąpienia Robert Tekieli. W wywodzie skrytykował współczesną kulturę, która dezintegruje człowieka. - Dopóki byli za nią odpowiedzialni mnisi, kultura była bezpieczna dla człowieka, w momencie, kiedy jej linie zaczęli wytyczać intelektualiści, kultura została rozerwana i stała się dla człowieka groźna - mówił.
Gościem konferencji był także Roman Kluska - „symbol zwycięskiej walki jednostki ze skorumpowanym aparatem państwowym” - jak przedstawiono go publiczności. Mówił o etyce w biznesie. Główną część jego wystąpienia zajęła jednak opowieść o słynnej historii z jego aresztowaniem pod wziętymi z sufitu zarzutami oraz roli mediów w jego zwycięskiej walce. - Media mają wielką władzę. Mogą wiele pomóc, ale i zaszkodzić - przestrzegał obecnych na konferencji dziennikarzy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Bogiem: Wypoczynek z Panem Bogiem

Wreszcie są, doczekaliśmy się: wakacje – czas odpoczynku i letnich wypraw. Myślę, że większość z was ma już jakieś plany. Jasne, wszystko zależy od zasobności naszych portfeli. Z drugiej strony, nawet z najbardziej wypasionego urlopu możemy wrócić niezadowoleni i jeszcze bardziej zmęczeni.

Zastanówmy się więc, co trzeba zrobić, aby niezależnie od okoliczności, po powrocie móc spojrzeć za siebie i stwierdzić, że mimo iż niektóre sprawy nie poszły zgodnie z planami, to jednak nie był to czas stracony.

CZYTAJ DALEJ

Lipsk n. Biebrzą: zaproszenie na doroczne spotkanie teściowych ze szczególną teściową – bł. Marianną Biernacką

2022-07-06 10:56

[ TEMATY ]

teściowa

Diecezja Ełcka

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską w Naumowiczach k. Grodna

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską
w Naumowiczach k. Grodna

Doroczne Diecezjalne Spotkanie Teściowych i Kół Gospodyń Wiejskich Diecezji Ełckiej odbędzie się w sobotę 9 lipca w sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku nad Biebrzą, skąd pochodzi szczególna teściowa – bł. Marianna Biernacka. Biskup ełcki Jerzy Mazur oraz gospodarz miejsca ks. kan. Waldemar Sawicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku, zapraszają na uroczystości odpustowe.

Do udziału w tym wyjątkowym dniu zaproszone są synowe, teściowe oraz kobiety oczekujące potomstwa, aby za wstawiennictwem bł. Marianny Biernackiej upraszać potrzebne łaski. Marianna Biernacka, pomimo prześladowań i okrucieństwa wojny nie utraciła wiary. Próbowała ratować życie swojego syna i synowej. Niemcy zgodzili się ostatecznie, żeby to Marianna poszła na śmierć i w ten sposób uratowała życie nienarodzonego wnuka i synowej.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Ks. Szczerba o bp. Golińskim: czynił wszystko, żeby zbawiać ludzi

2022-07-06 20:30

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica śmierci

bp Zdzisław Goliński

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

ks. Marian Szczerba

Maciej Orman/Niedziela

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

– Biskup Goliński gorliwie pracował jako duszpasterz i biskup w trudnych czasach komunistycznych – powiedział ks. prał. Marian Szczerba. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej 6 lipca przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 59. rocznicę śmierci drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

W homilii ks. Szczerba przywołał słowa świadectwa jednego z najbliższych współpracowników biskupa: „Włączał się w każdą dziedzinę życia diecezjalnego, gdzie potrzebna była ingerencja czy natchnienie. Gdy mu zwracano uwagę, że przy takim trybie życia spali się bardzo szybko, bo musi się spalić, odpowiadał niezmiennie, iż woli być świecą spalającą się szybko przy pełnym płomieniu, użytecznym płomieniu, niż świecą tlącą się długo, ale bezużytecznie. Ta jego praca miała w sobie coś takiego, co mobilizowało do wysiłku i poświęcenia. Takim człowiekiem dobrym, humanistą w pełnym znaczeniu, człowiekiem pomagającym innym, był bp Zdzisław Goliński. Wydawało mi się zawsze, że gdy komuś okaże serce, poda rękę, to człowiek ten musi się poprawić, musi się zmienić”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję