Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

„Chłopcy! Naprzód! Na śmierć czy na życie, na zwycięstwo czy na klęski - idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania!”. To słowa wypowiedziane przez Komendanta Józefa Piłsudskiego do żołnierzy I Kompanii Kadrowej, wyruszających 6 sierpnia 1914 r. w bój o Polskę Niepodległą. I ruszyli żołnierze spod znaku Białego Orła. Rosły ich szeregi na ziemi polskiej i wszędzie, gdzie zagnała ich polska dola. I zbudzili Polskę do zmartwychwstania… 10 listopada 1918 r. z magdeburskiego więzienia wrócił Komendant. Polska wybuchła! Trwały jeszcze walki o Przemyśl, krwawił Lwów, wkrótce ruszyli w bój Powstańcy Wielkopolscy, Obrońcy Wilna, Powstańcy Śląscy, ale Polska JUŻ SIĘ STAŁA. Dzieciom i młodzieży - najmłodszym i tym trochę starszym dedykuję dzisiaj wiersz i piosenkę naszych Wieczorów. Piosenka, w rytmie marsza, powstała tam, gdzie narodziło się polskie harcerstwo - we Lwowie. Jej słowa - czy poznamy kiedyś ich autora? - napisane w 1911 r., okazały się prorocze: „My idziemy w zórz świtanie, tam gdzie Polski zmartwychwstanie…”. I słowa „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy, spoczywającego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, autora powstałego w 1911 r. Marsza Skautów - „Święta miłości kochanej Ojczyzny”.

Katechizm Polskiego Dziecka 1900 r.

Władysław Bełza
Kto ty jesteś? - Polak mały.
Jaki znak twój? - Orzeł Biały.
Gdzie ty mieszkasz? - Między swymi.
W jakim kraju? - W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia? - Mą Ojczyzną.
Czym zdobyta? - Krwią i blizną.
Czy ją kochasz? - Kocham szczerze.
A w co wierzysz? - W Polskę wierzę.
Coś ty dla niej? - Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien? - Oddać życie.

Słowa „Katechizmu” i piosenkę dedykuję także rodzicom dzieci. I przypominam: Waszym najświętszym obowiązkiem jest uczyć dzieci miłości Ojczyzny. Niech nie będzie wam wszystko jedno.
Nasze Wieczory… 25 czerwca br. w Galerii Malarstwa Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” był nasz Wieczór, który dedykowałem swojemu śp. Ojcu Kazimierzowi - artyście malarzowi i muzykowi. 6 października w Galerii „Gaude Mater” miał się odbyć nasz Wieczór zatytułowany „O, gwiazdeczko, coś błyszczała”. Zostałem poinformowany, że ten Wieczór nie może się odbyć i że w Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” nie będę mógł organizować już żadnych Wieczorów poezji, muzyki i wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia, ukrytych pod sercem piosenek… Trwa w mediach zakaz rejestrowania i odtwarzania naszych Wieczorów. Ich uczestnicy, często przyjeżdżający z odległych miast, pytają: „Dlaczego nie ma tych Wieczorów w radiu i telewizji, dlaczego nie są wydawane płyty z filmami z nich? (ich słowa: „Czy dlatego, że pan, panie Aleksandrze, ładnie śpiewa?”) - przecież ukazywanie tych Wieczorów to rzecz niezbędna dla wychowania patriotycznego naszej młodzieży. Dlaczego miłość Ojczyzny, ukazywana nie jako okolicznościowa dekoracja, ale jako żywa PRAWDA, podlega ciągle zapisowi cenzury Peerelu - podobno obalonego?”. Po naszym Wieczorze dedykowanym mojemu śp. Ojcu przypomniałem 7 września w „Niedzieli” słowa jego duchowego testamentu: „Olek! Jestem szczęśliwy, że organizujesz te Wieczory i prowadzisz je w naturalny, serdeczny sposób. Jest w nich dusza Polski. Dobrze, że w tych Wieczorach uczestniczą wszystkie pokolenia, a wśród nich - co ogromnie ważne - dzieci, nasza przyszłość… Nie będzie ci lekko. Ale przecież nie poddasz się. Dedykuję ci najcenniejsze słowa Zbigniewa Herberta: BĄDŹ WIERNY. IDŹ!”.
W 90. rocznicę Zmartwychwstania Polski pragnę przekazać Panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu słowa: PANIE PREZYDENCIE RZECZYPOSPOLITEJ! SZCZĘŚĆ BOŻE! NIECH MATKA BOŻA, KRÓLOWA POLSKI NIEUSTANNIE CZUWA NAD PANEM I DODAJE SIŁ W WALCE O POLSKĘ PRAWDZIWIE NIEPODLEGŁĄ.
Serdecznie zapraszam na nasz 108. Wieczór poezji, muzyki, wspólnego i solowego śpiewania ocalonych od zapomnienia, ukrytych pod sercem piosenek - dla uczczenia 90. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości - 12 listopada o godz. 18 w sali teatralnej częstochowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego, przy al. Kościuszki 8. Tytuł Wieczoru: TAM, GDZIE POLSKI ZMARTWYCHWSTANIE. Wstęp 10 zł - na rejestrację filmową Wieczoru - będzie ją można otrzymać. Dzieci - wstęp bezpłatny, śpiewniki bezpłatne.

Mój adres: L. Schillera 4/68, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 322-05-29 w godz. 9-15, 0-503-321-726, w godz. 9-21.

Idą skauci łez doliną

1911 r.

Słowa i melodia anonimowe

ldą skauci łez doliną
Nocką głuchą, nocką siną,
Raz, dwa, trzy.

Hej, druhowie, gdzie idziecie?
Czego szukacie po świecie?
Raz, dwa, trzy.

My idziemy w zórz świtanie,
Tam, gdzie Polski zmartwychwstanie.
Raz, dwa, trzy.

Hen, do polskiej tam mogiły
Pełni mocy, pełni siły,
Raz, dwa, trzy!

Siła nasza w sercach będzie,
Nią zwyciężym wroga wszędzie,
Raz, dwa, trzy!

Już przez burze i zawieje
Lepsza przyszłość Polsce dnieje,
Raz, dwa, trzy!

W zbożnej pracy, w ducha trudzie
Rzucim światu wieść o cudzie,
Raz, dwa, trzy.

Zabrzmi nasza pieśń radości
O złocistym dniu wolności,
Raz, dwa, trzy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

[ TEMATY ]

bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska
CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew na drodze krzyżowej

2022-07-06 20:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Jezus zostaje skazany na śmierć, chociaż podczas całego procesu, na każdym jego etapie, została wykazywana Jego niewinność. Teraz On, sprawiedliwy potraktowany niesprawiedliwie, jest w drodze na Kalwarię, niosąc krzyż.

Z Ewangelii św. Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

2022-07-06 20:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Abp Adrian Galbas

Jsna Góra/Facebook

Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w Kościele - mówił abp Adrian Galbas na 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 6 lipca po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią. Wzięło w niej udział blisko tysiąc pielgrzymów - chorych oraz ich bliskich.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas z archidiecezji katowickiej mówił w homilii, że apostolstwo podejmowane przez chorych jest najcenniejszym z apostolstw, jakie istnieją w Kościele. – "Moja siła z was", powiedział kiedyś św. Jan Paweł II właśnie do chorych. Nie do księży, nie do biskupów, nie do sióstr zakonnych, nie do młodzieży. Oni niewątpliwie są siłą Kościoła, byli siłą Jana Pawła II i każdego kolejnego papieża. Największą jednak siłą Kościoła są chorzy i cierpiący – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję