Reklama

Wszystkie barwy dziecięcej miłości

Niedziela Ogólnopolska 45/2008, str. 48

Laureaci Konkursu Literackiego i Plastycznego
Anna Wyszyńska

Jesteś niczym mur obronny, nie pozwalasz się przedostać złu, którego jest tak wiele”; „Stoisz u początku drogi, dajesz życie, chronisz”; „Dziękuję Ci za to, że wyczarowałaś dla mnie ten świat, nasz dom, naszą rodzinę...”. To fragmenty listów do matek, które nadesłali uczniowie na konkurs o tematyce rodzinnej. Ogólnopolski Konkurs Literacki i Plastyczny pt. „Rodzina źródłem pokoju dla ludzkości”, przeprowadzony przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Myszkowie przy współudziale Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie k. Częstochowy, przyniósł bogaty plon.
Na uroczyste wręczenie nagród, które odbyło się 19 października, organizatorzy zaprosili uczestników konkursu, ich rodziców i nauczycieli. Bp Jan Wątroba, który przewodniczył Mszy św. odprawionej w sanktuarium w Leśniowie, powiedział: - Cieszymy się, że tak wiele osób pochyliło się z miłością nad dziećmi i młodzieżą, aby pomóc im zrozumieć wielkość i znaczenie rodziny, zaprosić wszystkich do szczególnej troski i pracy nad kształtem naszych rodzin i do modlitwy, aby były one szkołą miłości, odpowiedzialności i sprawiedliwości.
Druga część uroczystości odbyła się w Domu Kultury w Myszkowie. Wręczenie nagród poprzedził program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Myszkowie. Krystyna Jasińska - kierownik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Myszkowie podkreśliła, że lektura konkursowych prac, prezentujących codzienną, domową rzeczywistość i rodzinne relacje widziane oczami dzieci, była dla jurorów źródłem radości i głębokich wzruszeń. - Cieszymy się, że temat naszego konkursu zainteresował tak wielu uczniów i nauczycieli, a także dzieci z ośrodków wychowawczych i dzieci niepełnosprawne. Spełnił również ogromną rolę wychowawczą i integracyjną - mówienie o uczuciach nie wszystkim przychodzi łatwo, wielu rodziców podkreślało, że dopiero po przeczytaniu prac zrozumieli, jak ważni są dla swoich dzieci.
Nagrodzone i wyróżnione prace zostały opublikowane w starannie wydanej książce. Organizatorzy dziękują samorządowi woj. śląskiego za współfinansowanie tej publikacji. Lista nagrodzonych znajduje się na stronie: www.lesniow.pl.

(A. W.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Paweł Rytel - Andrianik kończy pracę na stanowisku rzecznika Episkopatu Polski

2020-06-03 09:42

[ TEMATY ]

rzecznik

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

episkopat.pl

Po zakończeniu pięcioletniej kadencji rzecznika KEP, czyli od 1 lipca br., ks. Paweł Rytel-Andrianik zostanie dyrektorem ds. komunikacji zagranicznej, ponieważ Kościół w Polsce potrzebuje stałej i nowoczesnej komunikacji na płaszczyźnie międzynarodowej – poinformował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił: „Kościół w Polsce ma wiele treści do przekazania za granicę. Wiele osób chce być na bieżąco z tym, czym żyje Kościół w Polsce, my zaś chcemy być na bieżąco z tym co dzieje się w Kościele w innych krajach. Cieszę się z tego, że dyrektorem ds. komunikacji zagranicznej będzie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, który jest osobą kompetentną do podjęcia tego zadania. Ukończył studia w Rzymie, Jerozolimie i Oksfordzie, zna języki obce, ma doświadczenie rzecznika Episkopatu i jest w bieżącym kontakcie z Watykanem i z największymi agencjami informacyjnymi na świecie” – zaznaczył abp Stanisław Gądecki.

W związku z nową nominacją ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział: „Dziękuję abp. Stanisławowi Gądeckiemu, Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski za zaufanie i powierzenie mi zadania, które jest czymś nowym, co trzeba zbudować. Bardzo się cieszę z tej nowej posługi w Sekretariacie Episkopatu pod kierunkiem biskupa Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego KEP. Jestem wdzięczny za stałą życzliwość dziennikarzom oraz wszystkim, z którymi pracuję i się spotykam. Z Bożą pomocą i opieką Matki Najświętszej oraz we współpracy z wieloma osobami będę starał się jak najlepiej pełnić nową misję, która jest służbą” – zaznaczył.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik ma 43 lata, jest kapłanem diecezji drohiczyńskiej. Po święceniach kapłańskich w 2001 roku był przez dwa lata wikariuszem w parafii Ostrożany. Następnie został wysłany na studia zagraniczne, podczas których uzyskał następujące stopnie naukowe: licencjat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie (2003); licencjat (2008) a następnie doktorat (2012) z nauk biblijnych i archeologii na Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie; master (2011) a następnie doktorat (2015) na Uniwersytecie w Oksfordzie. Ponadto studiował w Jerozolimie na Uniwersytecie Hebrajskim, Hebrew Union College i na École biblique et archéologique française. W 2012 został profesorem Pisma Świętego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie i wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a w 2014 r. wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. W latach 2013-2015 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim. Od 2015 r. jest rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski. W swej pracy w środkach społecznego przekazu i w duszpasterstwie posługuje się kilkunastoma językami obcymi.

CZYTAJ DALEJ

PILNE: Marszałek Sejmu zarządziła datę wyborów prezydenckich

2020-06-03 11:37

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Radek Pietruszka

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła datę wyborów prezydenckich.

Marszałek Sejmu zarządziła wybory prezydenckie na 28 czerwca.

Wkrótce szersza informacja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję