Reklama

Polska

Od czwartku Targi Wydawców Katolickich

2014-04-01 14:50

[ TEMATY ]

targi

Artur Stelmasiak

Ponad 160 wystawców na przeszło 130 stoiskach prezentować będzie swoją ofertę w ramach rozpoczynających się w najbliższy czwartek, 3. kwietnia, w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie XX Targów Wydawców Katolickich. Tym razem gościem honorowym będzie Wydawnictwo Watykańskie - Libreria Editrice Vaticana.

Podczas odbywającej się 1 kwietnia konferencji prasowej poinformowano, że hasłem przewodnim tych jubileuszowych targów będą słowa „Wierzę w Syna Bożego”. Jednak wszystkie wydarzenia koncentrować się będą przede wszystkim wokół kanonizacji bł. Jana Pawła II - powiedział ks. ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, które jest organizatorem targów. „Poprzez spotkania autorskie, debaty i filmy chcemy postać Jana Pawła II przypomnieć, zagłębić się w nią. Kanonizacja Jana Pawła II to nie tylko niedziela, 27. kwietnia, ale ta kanonizacja przede wszystkim powinna odbić się w nas” - stwierdził ks. Szpakowski.

W ciągu czterech targowych dni swoją ofertę prezentować będzie ponad 160 oficyn z Polski, ale także z Włoch czy Francji. Do dyspozycji odwiedzających będzie ponad 130 stoisk - niektóre z mniejszych wydawnictw zdecydowały się bowiem na wspólne wystawienie swojej oferty. Ks. Leszek Skorupa, zastępca prezesa Stowarzyszenia Wydawców Katolickich podkreślił, że wielu wydawców zaczęło rozumieć, że książki trzeba promować. „Osobiste spotkanie z czytelnikiem jest niezwykle ważne” - powiedział ks. Skorupa.

Reklama

Stąd w trakcie targów odbędzie się kilkadziesiąt spotkań z autorami. W Arkadach Kubickiego spotkać będzie można o. Jacka Salija, prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego, Małgorzatę i Tomasza Terlikowskich, ks. prof. Pawła Bortkiewicza, Grzegorza Polaka, ks. Dariusza Oko czy Tomasza Sakiewicza.

Gościem honorowym będzie Wydawnictwo Watykańskie - Libreria Editrice Vaticana. Obok nauczania Papieża z Polski zaproponuje ono czytelnikom publikacje Benedykta XVI i papieża Franciszka.

Zaplanowano także kilka paneli dyskusyjnych. Już pierwszego dnia Targów, 3 kwietnia, o godz. 16.00 odbędzie się panel zatytułowany „Porozmawiajmy o mediach katolickich”. W dyskusji wezmą udział m.in. ks. Henryk Zieliński (tygodnik Idziemy), Krzysztof Skowroński (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Ewa Czaczkowska (Areopag21.pl) oraz Marcin Przeciszewski (KAI). Spotkanie poprowadzi Piotr Pałka, prezes Fundacji Dobrych Mediów.

W ramach targów zaplanowano również rodzinne czytanie książek. W sobotę, 5 kwietnia, od godz. 11.00 do 15.00 trwać będzie wielkie czytanie Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, zatytułowane „Poczytaj mi synu”. Uczniowie Szkoły dla chłopców „Żagle” Stowarzyszenia Sternik wraz ze swoimi ojcami będą czytać fragmenty powieści. W wydarzeniu będę mogli wziąć udział także ojcowie z synami spoza szkoły.

Od piątku do niedzieli w sali kinowej Zamku Królewskiego oglądać będzie można filmy dokumentalne o tematyce religijnej. Pokazane zostaną takie obrazy jak: „Nasz profesor papieżem” Grzegorza Linkowskiego, czy „Moje życie dla Niego” Ewy Święcińskiej.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ogłoszono laureatów Nagrody Mały FENIKS 2014, która przyznawana jest osobom i instytucjom promującym w mediach książkę katolicką i wartości chrześcijańskie. Decyzją zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich nagrody w tym roku otrzymują: Elżbieta Staniszewska (dziennikarka Redakcji Katolickiej Polskiego Radia), Joanna Białobrzeska (nauczyciel, pedagog, dyrektorka warszawskiego przedszkola i szkoły podstawowej, założycielka wydawnictwa Didasko), telewizja internetowa Razem.tv oraz Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24.pl.

Podczas uroczystości otwarcia Targów, w czwartek 3. kwietnia, poznamy natomiast nominowanych do nagrody FENIKS 2014 za najlepsze publikacje w 2013 roku. Wyróżnienia przyznawane są w aż 10 kategoriach, w tym w nowej - FENIKS Muzyczny. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło nagrodę FENIKS kwotą 40 tys. zł w ramach programu „Promocja literatury i czytelnictwa - priorytet promocja czytelnictwa”.

Wręczenie wyróżnień odbędzie się w sobotę 5 marca o godz. 19.30 w Bazylice Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53. Towarzyszyć jej będzie Koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego, która zaprezentuje Oratorium „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” Josepha Haydna.

Targi Wydawców Katolickich są inicjatywą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Organizowane od 1995 roku skupiają większość kościelnych wydawnictw i mediów. Od 5. lat odbywają się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Szczegóły tegorocznych targów na stronie internetowej Organizatora: www.swk.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” na targach w Krakowie

2019-10-26 13:24

[ TEMATY ]

targi

Damian Krawczykowski/Niedziela

Od czwartku 24 października trwają w Krakowie Międzynarodowe Targi Książki, gdzie każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie; na setkach stoisk wystawcy prezentują książki różnych gatunków. Jak napisali organizatorzy, tegoroczne targi to: „Setki wydawców, ponad 1000 godzin programu towarzyszącego (…) to również gorące premiery oraz bogaty program towarzyszący: warsztaty, wystawy, dyskusje…”

Dziś trzeci dzień targów i tysiące miłośników książek, którzy na przekór upowszechnianym opiniom, że Polacy nie czytają książek, udowadniają, że interesują nas wartościowe książki, nowości, a spotkania z ulubionymi psiarzami, to dla odbiorców różnorodnej literatury dodatkowa atrakcja.

Zobacz zdjęcia: Targki Książki 2019

Wśród wystawców prezentujących ofertę wiele stoisk wydawnictw katolickich, a wśród nich Tygodnik Katolicki Niedziela. Tu każdy może się zatrzymać, poczęstować archiwalnym egzemplarzem „Niedzieli” oraz najlepszymi krówkami. Na czytelników czekają przedstawiciele redakcji, z którym warto porozmawiać. Warto też wybrać coś dla siebie z przygotowanej oferty. Osobiście, w sposób szczególny, polecam w tym bardzo dobre, cenione od lat kalendarze na nadchodzący rok.

Kto jeszcze nie był, powinien koniecznie zaglądnąć na targi, pomimo panujących tłoków, warto, a nawet trzeba w tych dniach tu zajrzeć.

Godziny otwarcia Targów w EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9): 26 października, godz. 10:00-19:00; 27 października, godz. 10:00 – 17:00.

Maria Fortuna- Sudor

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zaprezentowano program pierwszej Niedzieli Słowa Bożego

2020-01-17 15:34

[ TEMATY ]

papież

Niedziela

Słowo Boże

Niedziela

papież Franciszek

Paulina Nita/Niedziela

W Watykanie zaprezentowano program obchodów Niedzieli Słowa Bożego. Została ona ustanowiona przez papieża Franciszka i po raz pierwszy będzie obchodzona 26 stycznia. Jak powiedział abp Rino Fisichella, inicjatywa ta ma sprowokować wszystkich wiernych, aby Biblia nie była dla nich jedną z wielu książek z zakurzonej biblioteki domowej, lecz słowem, które budzi nasze sumienia.

W Niedzielę Słowa Bożego papież odprawi rano Eucharystię w bazylice św. Piotra. W jej trakcie przekaże Biblię symbolicznej, 40-osobowej grupie przedstawicieli różnych stanów Ludu Bożego. Uroczyście wprowadzony też zostanie lekcjonarz, który był obecny w bazylice podczas wszystkich sesji Soboru Watykańskiego II.

Wymownym elementem watykańskich obchodów Niedzieli Słowa Bożego będzie obecność figurki Matki Bożej z Knock, przywiezionej specjalnie na tę okazję z irlandzkiego sanktuarium. Podczas tamtejszych objawień nie padło bowiem żadne słowo. Można je więc odbierać jako zachętę do wniknięcia w tajemnicę Eucharystii i słuchania słowa Bożego – mówi abp Fisichella.

„Obecność Matki Bożej z Knock w Bazylice Watykańskiej w tę niedzielę jest niemalże obowiązkowa – powiedział abp Fisichella. – Jak wiadomo, objawienie w Knock w 1879 r. było bardzo sugestywne: Maryi Pannie towarzyszył św. Józef i Jan Ewangelista, którzy wskazywali zwycięskiego Baranka na ołtarzu, jak w widzeniu z Apokalipsy. Maryja Panna nic nie mówi, trwa w milczeniu, jakby chciała pokazać, jaką postawę trzeba zachować w obliczu tajemnicy. A przy tym to objawienie do nas przemawia, bo św. Jan wskazuje Ewangelię, która ma być dla nas przewodniczką w perspektywie czasów ostatecznych. W centrum pozostaje tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, żywe serce ewangelizacji”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji poinformował, że na I Niedzielę Słowa Bożego przygotowane zostały specjalne materiały duszpasterskie. Będą one dostępne on line, również w języku polskim.

CZYTAJ DALEJ

KUL: Abp Marek Jędraszewski laureatem nagrody im. kard. Wyszyńskiego

2020-01-18 14:11

[ TEMATY ]

KUL

abp Marek Jędraszewski

Artur Stelmasiak/Niedziela

Podobnie jak w PRL znajdujemy się pod ogromną presją antykultury, która uderza w człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże - powiedział dziś abp Marek Jędraszewski na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Metropolita krakowski został laureatem nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, przyznawanej przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL.

Laudację na cześć abp Jędraszewskiego wygłosił o. prof. Dariusz Kowalczyk. Jezuita podkreślił skromność i pracowitość metropolity krakowskiego. – Ksiądz Metropolita jest człowiekiem czynu, idącym drogą Prymasa Tysiąclecia. Osobowość laureata można zamknąć w trzech rzeczownikach: wiara, mądrość i działanie. W każdy pokazuje związek między abp. Jędraszewskim a kard. Wyszyńskim – mówił dziekan Wydziału Teologii rzymskiego Uniwersytetu Gregorianum.

Dziękując za wyróżnienie, abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że otrzymanie nagrody im. Prymasa Tysiąclecia w roku jego beatyfikacji, nabiera nowego znaczenia. – Wiekowo dzieli nas ogromna przestrzeń czasu, ale łączy nas doświadczenie Kościoła w czasach PRL. W tamtych czasach kard. Wyszyński był dla mnie pierwszym nauczycielem miłości i wierności wobec Kościoła a Poznaniowi dał swojego ucznia, abp. Antoniego Baraniaka, który stał się osłoną dla Prymasa, biorąc na siebie agresję komunistycznych władz – tłumaczył.

Metropolita krakowski nawiązał w swoim wystąpieniu do poznańskich obchodów 1000-lecia Chrztu Polski. – Pamiętam tłumy ludzi, które zgromadziły się na Ostrowie Tumskim i głos Prymasa, który wygłosił wtedy okolicznościowe kazanie. Z całą mocą mówił o zwycięstwie wiary, bo „wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat”. Chciał zapewnić wszystkich znajdujących się w szponach komunistycznego reżimu, że ten czas minie i zwycięstwo będzie należało do polskiego narodu - wspominał abp Jędraszewski.

Na zakończenie abp Jędraszewski zwrócił uwagę na współczesne zagrożenia. - Dzisiaj także mamy czas zderzenia z neomarkistowskimi ideologiami, które pragnął nam narzucić materialistyczną i ateistyczną wizję świata i człowieka. Podobnie jak w PRL znajdujemy się pod ogromną presją antykultury, która uderza w człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. Nie wolno nam zapominać o sile prawdy, którą przed laty głosił wkrótce błogosławiony, kard. Stefan Wyszyński – mówił metropolita krakowski.

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL. Jego przewodniczący ks. profesor Mirosław Sitarz zaznaczył, że wyróżnienie jest wyrazem uznania dla wybitnych osiągnięć naukowych, dydaktycznych, organizacyjnych i zawodowych.

- Arcybiskup Jędraszewski został uhonorowany za wielkie zaangażowanie i głoszenie prawdy bez względu na koniunkturę polityczną – wyjaśniał ks. prof. Sitarz.

Tegorocznymi laureatami zagrody są także ks. prof. Waldemar Cisło przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Niemiecki hierarcha odbierze nagrodę wiosną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję