Reklama

Zaproszenia

Lublin: Święty pośród świętych

Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza na międzynarodową konferencję „Święty pośród Świętych. Przed kanonizacją Jana Pawła II”. Organizatorem spotkania, które odbędzie się w środę, 2 kwietnia, w Collegium Iuridicum (Lublin, ul. Spokojna 1), jest Katedra Prawa Kanonizacyjnego.

Jak wskazuje tytuł konferencji, tym razem nie będzie kształcić w zakresie obowiązujących procedur, czy objaśniać instytucji prawa kanonizacyjnego. Uwaga zostanie zwrócona na przesłania płynące z faktu wyniesienia Sług Bożych do chwały ołtarzy, na ich znaczenie dla Kościoła i poszczególnych wiernych. Motywem zorganizowania konferencji jest zbliżająca się kanonizacja bł. Jana Pawła II. W czasie pierwszej sesji, rozpoczynającej się o godz. 9.15, założyciel Katedry, kierujący nią przez dwie dekady ks. prof. Henryk Misztal przypomni przesłania beatyfikacji i kanonizacji Polaków po Soborze Watykańskim II. Następnie s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia z Krakowa swoją refleksją zechce dopomóc w dostrzeżeniu skutków beatyfikacji Jana Pawła II oraz zachęci do postawienia pytania o przesłanie jego kanonizacji. Później Jana Pawła II pośród beatyfikowanych i kanonizowanych papieży ukaże ks. dr Damian Bednarski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W drugiej części obrad, od godz. 12.00, Jan Paweł II zostanie przedstawiony wśród tych, których zaliczył jako papież do grona błogosławionych i świętych. Po syntetycznym przedstawieniu tego orszaku zostaną ukazane związki Jana Pawła II ze wspólnotami katolickimi i narodami na różnych kontynentach, znaczenie jego pontyfikatu dla nich oraz rozwój jego kultu jako błogosławionego. O Janie Pawle II i świadkach wiary na Ukrainie mówił będzie dr Witalij Samulak Jurijowicz z Politechniki Lwowskiej. Z Nairobi w Kenii wysłuchamy o. dr. Roberta Leżuhopskiego, franciszkańskiego misjonarza pracującego m.in. na Katolickim Uniwersytecie Wschodniej Afryki. Jego wystąpienie nosi tytuł „Jan Paweł II i Afryka – wzajemne świadectwo i umocnienie”. Dla celów konferencji przesłanki rozwoju kultu Jana Pawła II w Uzbekistanie zbadała prof. Nina Diektiariewa Nikołajewna z Państwowego Uniwersytetu w Ferganie. Wyniki badań i referat oraz własne świadectwo przedstawi również Stanisław Kim z Uzbekistanu. Z kolei związki Jana Pawła II z Meksykiem oraz jego kult w tym kraju przybliży prof. Luis Mauricio Figueroa Gutiérrez, pracownik naukowy uniwersytetów w Meksyku. Spotkanie zakończy się ok. godz. 14.00. Wstęp wolny. Zapraszamy!

2014-04-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie z ostatniej chwili!

Bardzo serdecznie pragnę zaprosić na tegoroczną, 38. Pielgrzymkę z Wrocławia do Częstochowy, na Jasną Górę. To już tyle lat, jak Wrocław organizuje te pielgrzymkę, czyli rekolekcje w drodze. Jest to przede wszystkim pogłębienie swojej wiary, dlatego zapraszając was, drodzy Pielgrzymi, życzę, aby wiara Wasza pogłębiła się i była z radością wyznawana. Byście mogli dawać świadectwo wiary w Waszych domach, waszych wspólnotach. Życzę potrzebnego czasu, zdrowia i wszelkiej pomyślności w trudzie pielgrzymowania. Do zobaczenia w drodze!

Ks. prał. Stanisław Orzechowski, Główny Przewodnik 38. Pielgrzymki z Wrocławia do Częstochowy

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję