Reklama

Zaproszenia

Lublin: Święty pośród świętych

Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza na międzynarodową konferencję „Święty pośród Świętych. Przed kanonizacją Jana Pawła II”. Organizatorem spotkania, które odbędzie się w środę, 2 kwietnia, w Collegium Iuridicum (Lublin, ul. Spokojna 1), jest Katedra Prawa Kanonizacyjnego.

Jak wskazuje tytuł konferencji, tym razem nie będzie kształcić w zakresie obowiązujących procedur, czy objaśniać instytucji prawa kanonizacyjnego. Uwaga zostanie zwrócona na przesłania płynące z faktu wyniesienia Sług Bożych do chwały ołtarzy, na ich znaczenie dla Kościoła i poszczególnych wiernych. Motywem zorganizowania konferencji jest zbliżająca się kanonizacja bł. Jana Pawła II. W czasie pierwszej sesji, rozpoczynającej się o godz. 9.15, założyciel Katedry, kierujący nią przez dwie dekady ks. prof. Henryk Misztal przypomni przesłania beatyfikacji i kanonizacji Polaków po Soborze Watykańskim II. Następnie s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia z Krakowa swoją refleksją zechce dopomóc w dostrzeżeniu skutków beatyfikacji Jana Pawła II oraz zachęci do postawienia pytania o przesłanie jego kanonizacji. Później Jana Pawła II pośród beatyfikowanych i kanonizowanych papieży ukaże ks. dr Damian Bednarski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W drugiej części obrad, od godz. 12.00, Jan Paweł II zostanie przedstawiony wśród tych, których zaliczył jako papież do grona błogosławionych i świętych. Po syntetycznym przedstawieniu tego orszaku zostaną ukazane związki Jana Pawła II ze wspólnotami katolickimi i narodami na różnych kontynentach, znaczenie jego pontyfikatu dla nich oraz rozwój jego kultu jako błogosławionego. O Janie Pawle II i świadkach wiary na Ukrainie mówił będzie dr Witalij Samulak Jurijowicz z Politechniki Lwowskiej. Z Nairobi w Kenii wysłuchamy o. dr. Roberta Leżuhopskiego, franciszkańskiego misjonarza pracującego m.in. na Katolickim Uniwersytecie Wschodniej Afryki. Jego wystąpienie nosi tytuł „Jan Paweł II i Afryka – wzajemne świadectwo i umocnienie”. Dla celów konferencji przesłanki rozwoju kultu Jana Pawła II w Uzbekistanie zbadała prof. Nina Diektiariewa Nikołajewna z Państwowego Uniwersytetu w Ferganie. Wyniki badań i referat oraz własne świadectwo przedstawi również Stanisław Kim z Uzbekistanu. Z kolei związki Jana Pawła II z Meksykiem oraz jego kult w tym kraju przybliży prof. Luis Mauricio Figueroa Gutiérrez, pracownik naukowy uniwersytetów w Meksyku. Spotkanie zakończy się ok. godz. 14.00. Wstęp wolny. Zapraszamy!

2014-04-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solne uwielbienie: Modlitwa - Muzyka - Braterstwo

4 czerwca b.r. na Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej w Wieliczce już po raz drugi zabrzmią dźwięki koncertu „Solne uwielbienie”. Gościem specjalnym wydarzenia stanowiącego przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 będzie Mieczysław Szcześniak. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Kardynał Stanisław Dziwisz.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polska sztafeta mieszana odebrała złote medale

2021-08-01 08:12

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, którzy pobiegli w finale, na Stadionie Olimpijskim w Tokio odebrali złote medale za sobotni triumf w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Po raz pierwszy w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

W Polsce była 4.58 nad ranem, gdy ubrani w dresy i w maseczkach na twarzy biało-czerwoni z tac trzymanych przez członków władz MKOl i światowej federacji lekkoatletycznej wzięli złote medale i kwiaty. Zgodnie z przepisami sanitarnymi w Tokio medale sportowcy zakładają sobie na szyję sami.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję