Reklama

Kościół

Fundacja Grupa Proelio: dobre prawo ma realny wpływ na ochronę życia

Dzięki zmianie prawa w USA zostało już uratowanych kilka tysięcy dzieci – mówi Zbigniew Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio. Odnosząc się do danych z kilku krajów, w tym z Polski, wyjaśnia, że prawo ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o ochronę życia. Przykład USA pokazuje, że w ciągu zaledwie 2 miesięcy po zmianie prawa w kierunku większej ochrony życia, nawet przy uwzględnieniu aborcji dokonanych nielegalnie, udało się uratować co najmniej 4 tys. nienarodzonych. – Nie dajmy sobie wmówić, że prawo nie ma znaczenia. Dobre prawo realnie chroni życie – podsumowuje Zbigniew Kaliszuk we vlogu opublikowanym na kanale YouTube Fundacji Grupa Proelio.

[ TEMATY ]

życie

aborcja

Proelio

Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbigniew Kaliszuk przypomina, że w USA od czasu uchylenia wyroku Roe vs. Wade prawo do aborcji przestało być prawem gwarantowanym przez amerykańską konstytucję. Kwestia ta regulowana jest przez prawodawstwo poszczególnych stanów, z których 13 całkowicie jej zakazało a kilka kolejnych – mocno ograniczyło.

Autor vloga odnosi się do danych podanych niedawno przez New York Times: w ciągu dwóch pierwszych miesięcy od uchylenia wyroku w USA wykonano 10 tysięcy legalnych aborcji mniej niż średnio we wcześniejszych miesiącach 2022 r. W stanach, które całkowicie zakazały lub ograniczyły dostępność aborcji wykonano o 22 tysięcy aborcji mniej. W pozostałych stanach liczba aborcji wzrosła o 12 tysięcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inne badanie opublikowane kilka dni później przez New York Times pokazało, że doszło do wzrostu handlu nielegalnymi pigułkami aborcyjnymi, natomiast był on umiarkowany - o ok. 6 tys. pigułek (są to dane pochodzące ze środowisk proaborcyjnych; jak sugeruje Zbigniew Kaliszuk, wiele wskazuje na to, że mogą być to liczby zawyżone). Z szacunków przedstawionych przez gazetę na podstawie tych danych wynika, że nawet jeśli uwzględnimy aborcje dokonane nielegalnie, całkowita ich liczba na terenie całych Stanów Zjednoczonych spadła o 2 proc., co przekłada się na ok. 2 tys. aborcji miesięcznie. Oznacza to, że w ciągu 2 pierwszych miesięcy obowiązywania nowego prawa udało się uratować co najmniej ok. 4 tys. dzieci.

Zbigniew Kaliszuk przekonuje, że często podnoszony przez środowisko aborcyjne argument, jakoby prawo nie miało wpływu na liczbę aborcji, a jedynie przenosiło ją do „podziemia” i za granicę, jest manipulacją mającą na celu zniechęcenie społeczeństwa do walki o prawną ochrony życia.

- Spadek liczby aborcji w USA nie jest czymś zaskakującym. Dobre prawo, o ile jest egzekwowane, wpływa na całkowitą liczbę aborcji (legalnych i nielegalnych) przynajmniej na trzy sposoby – utrudniając do niej dostęp, ograniczając presję otoczenia na kobiety oraz oddziałując na sumienia. Wszędzie tam gdzie legalizowano aborcję z biegiem lat rosła liczba zabijanych dzieci. Z kolei tam, gdzie aborcji zakazywano, następował spadek liczby aborcji – komentuje autor vloga .

Reklama

Tezę tę ilustruje przykładami. Przypomina, że w USA w 1973 r., w roku w którym zalegalizowano aborcję zabito 615 tys. nienarodzonych dzieci. Rok później było to już 763 tys., w 1975 r. – 854 tys. a w 1980 r. 1,3 mln. zabitych. W Anglii i Walii z kolei aborcję zalegalizowano w 1968 r., w którym zabito 23 tys. nienarodzonych. Rok później było to już 55 tys. ofiar aborcji, w 1970 r. – 86,5 tys. a w 1973 r. – 167 tys. We Francji, gdzie zalegalizowano aborcję w 1975 r. rok później zginęło 134 tys. dzieci a w 1980 r. już 181 tys.

Odnosi się również do przykładu Polski, powołując się na badania CBOS z 2013 r. Wynika z niego, że doświadczenie przynajmniej jednej aborcji miało w swoim życiu aż 35 proc. kobiet których wiek rozrodczy przypadł na lata do 1993 r. Po 1993 r. ten odsetek spadł do 13 proc.

- Dobre prawo chroni życie nienarodzonych dzieci – podsumowuje Zbigniew Kaliszuk. – Nie dajmy sobie wmówić, że prawo nie ma znaczenia. Prawo ma ogromne znaczenie – dodaje.

Fundacja Grupa Proelio działa na rzecz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwa, rodziny, dzieci i wolności sumienia. W ramach kampanii „Każde życie jest cudem” przedstawiła piętnaście reportaży wideo oraz ponad 100 świadectw pisemnych przedstawiających poruszające historie osób, które kwalifikowały się do aborcji. Działalność fundacji można śledzić poprzez stronę https://www.proelio.pl oraz poprzez media społecznościowe:https://www.youtube.com/GrupaProelio, https://www.facebook.com/grupaproelio/ i https://www.instagram.com/grupaproelio/

2022-12-14 19:26

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siła życia - dziecko, które przeżyło aborcję

[ TEMATY ]

aborcja

dziecko

Bożena Sztajner / Niedziela

Ta tragiczna historia, która brzmi jak koszmarny sen – a której prawdziwość potwierdziły dwa odrębne źródła – miała miejsce na przełomie stycznia i lutego we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego. W wyniku "legalnego" przerwania ciąży z powodu wykrytego u płodu zespołu Downa pacjentka Oddziału Ginekologiczno – Położniczego urodziła ok. 700 gramowe, żywe dziecko. Według naszych informacji poród dziecka był indukowany, czyli sztucznie wywołany, w 23/24 tygodniu ciąży. Wezwani przez pielęgniarki neonatolodzy rozpoczęli akcję reanimacyjną i natychmiast je zaintubowali.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: 1500-lecie Matki Bożej w Portyku

2024-07-17 12:42

[ TEMATY ]

Matka Boża

przesłanie

papież Franciszek

Portyk

Karol Porwich/Niedziela

Wpatrujcie się w Maryję jako w znak pocieszenia i pewnej nadziei, macierzyńskie oblicze Boga i miejsce schronienia - pisze Papież do kustoszy jednego z najstarszych rzymskich wizerunków Matki Bożej: Najświętszej Maryi Panny w Portyku, Opiekunki Wiecznego Miasta. W tym roku przypada 1500-lecie kultu tego obrazu.

W swym przesłaniu Franciszek przypomina jego historię. Przedstawia on wizerunek Maryi, która ukazała się rzymskiej patrycjuszce Galli w portyku, w którym przyjmowała ona ubogich i pielgrzymów. Papież przypomina, że objawienie to miało miejsce w trudnych dla Kościoła czasach i dokonało się w obecności papieża Jana I, który cierpiał i umarł za pokój, nie wyrzekając się swej wiary, i, jak dodaje Franciszek, był zakładnikiem spisków politycznych i bratobójczych wojen. Były to czasy, w których Italia doświadczała konsekwencji inwazji ariańskich Ostrogotów. Wspominając ówczesne objawienie Matki Bożej, poprzez które rozciągała Ona swój płaszcz na papieżem Janem, Franciszek zachęca to żarliwej modlitwy o pokój w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: pozwól Jezusowi przemienić twój optymizm w miłość

2024-07-17 14:05

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

do młodych

Paragwaj

Grzegorz Gałązka

Młodość charakteryzuje się zazwyczaj naturalnym optymizmem, energią i nadzieją. Pozwól Chrystusowi przemienić twój naturalny optymizm w autentyczną miłość - apeluje do młodych Papież z okazji Latynoamerykańskiego Spotkania Krajowych Duszpasterstw Młodzieży, które odbywa się w Paragwaju. Franciszek przypomina, że miłość, którą kształtuje w młodym człowieku jest szczera i zdolna do poświęceń. Ona sprawia, że młodość staje się darem dla Jezusa i innych, a nasze życie godne i owocne.

Franciszek nawiązuje do hasła tegorocznego spotkania, którym są słowa Jezusa: „Tobie mówię wstań!” Podkreśla, że jest to zarazem polecenie i odpowiedzialność. „Nie bój się Pana, który przechodzi obok nas i szepcze nam do ucha, pochyla się nad nami i podaje nam rękę, aby nas podnieść za każdym razem, gdy upadamy” - pisze Papież. Zapewnia, że Bóg chce, abyśmy stanęli na nogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję