Reklama

Edukacja

Jasionka/ Otwarto Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”

W czwartek otwarte zostało Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Inwestycja, której zadaniem będzie przede wszystkim popularyzacja nauki, powstała w podrzeszowskiej Jasionce. Koszt budowy PCN wyniósł ponad 94 mln zł.

[ TEMATY ]

Rzeszów

podkarpackie

Centrum Nauki

PAP/Darek Delmanowicz

Samolot An-2 przed Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce

Samolot An-2 przed Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce

Jak mówił podczas otwarcia placówki marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, PCN to wspaniały „prezent na gwiazdkę” dla wszystkich mieszkańców regionu. „To również wyjątkowe zakończenie obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza” – dodał Ortyl podczas inauguracji centrum. Po otwarciu obiekt poświęcił biskup rzeszowski Jan Wątroba.

W czasie otwarcia odczytany został list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który napisał m.in., że trudno o właściwszego niż Ignacy Łukasiewicz patrona dla otwieranego dzisiaj Podkarpackiego Centrum Nauki. Z kolei marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście skierowanym do uczestników napisała, że PCN to „prawdziwa skarbnica wiedzy, badawczych doświadczeń, a także naukowej zabawy”.

List do uczestników skierował również premier Mateusz Morawiecki, który napisał, że otwarcie PCN to ważne wydarzenie dla całego regionu. „Ta nowoczesna inwestycja wieńcząca uroczyste obchody Roku Ignacego Łukasiewicza jest krokiem ku przyszłości i otwarciem nowych możliwości rozwojowych” – napisał.

W uroczystości wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która zwróciła uwagę, że realizacja tego przedsięwzięcia nie była łatwa, gdyż już od samego początku Komisja Europejska nie wyrażała zgody na finansowanie jej ze środków europejskich. „Tylko i wyłącznie dzięki zabiegom pana marszałka (Ortyla) możemy być w tym pięknym miejscu” – powiedziała.

Otwarcie PCN zaplanowano na trzy dni. Czwartek był pierwszym dniem uroczystości, który zakończyła gala z koncertem, podczas którego można było usłyszeć „dźwięki kosmosu” czyli nagrane przez NASA odgłosy generowane przez poszczególne planety naszego układu słonecznego.

Placówka otwarta zostanie dla wszystkich w marcu przyszłego roku.

W PCN znajdują się m.in. wystawy interaktywne, laboratoria naukowe, w tym chemiczne i biologiczne oraz pracownie np. robotyczna. PCN będzie dysponować również wystawą mobilną. W sumie w placówce będzie 200 eksponatów, skupionych wokół takich zagadnień jak życie, przyroda i cywilizacja.

Reklama

Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. mkw. Ok. 3 tys. mkw zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy.

Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z inteligentnymi specjalizacjami regionu - lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja, informacja i telekomunikacja. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ aszw/

2022-12-15 20:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w diecezji - aktualizacja

2023-03-31 00:05

[ TEMATY ]

marsz

Droga Krzyżowa

apel

św. Jan Paweł II

2 kwietnia

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Podczas okolicznościowych Dróg Krzyżowych, marszów i nabożeństw wierni będą dziękowali Panu Bogu za życie i dziedzictwo Papieża Polaka. Poniżej podajemy zaktualizowaną listę inicjatyw modlitewnych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Bp Tadeusz Lityński 10 marca poprosił diecezjan o modlitwę w intencji Kościoła w Polsce. Uroczyste obchody towarzyszące 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II organizowane w dekanatach naszej diecezji są okazją do modlitwy i przypomnienia dziedzictwa św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

400 dni wojny na Ukrainie: historie bohaterskich sióstr walczących o człowieczeństwo

2023-03-30 18:38

[ TEMATY ]

siostry

rosyjska agresja na Ukrainę

Family News Service

Family News Service

Materiały promocyjne książki Siostry nadziei

Materiały promocyjne książki Siostry nadziei

W piekle wojny nie poddają się i wciąż niosą pomoc ludności na Ukrainie. O historiach bohaterskich sióstr zakonnych dowiadujemy się z książki red. Agaty Puścikowskiej pt. „Siostry Nadziei”. W rozmowie z Family News Service autorka wskazuje, jak doszło do powstania publikacji oraz podaje konkretne przykłady heroicznej postawy sióstr. 30 marca przypada 400. dzień wojny na Ukrainie.

Family News Service: Książka „Siostry Nadziei. Nieznane historie bohaterskich kobiet walczących na Ukrainie” to efekt Pani wielomiesięcznej pracy. Kiedy pojawiła się pierwsza myśl, żeby obszernie spisać losy sióstr zakonnych pozostających w państwie ogarniętym wojną?

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: 8 maja ma ruszyć proces w sprawie śmiertelnego pobicia zakonnika

2023-03-31 08:19

[ TEMATY ]

proces

Adobe Stock

8 maja w Sądzie Okręgowym w Siedlcach ma ruszyć proces w sprawie śmiertelnego pobicia zakonnika - dowiedziała się PAP. Rafał J., który zaatakował franciszkanina, będzie odpowiadać przed sądem za jeszcze jedno zabójstwo, dwa usiłowania zabójstw oraz spowodowanie uszkodzenia ciała jednej osoby.

W grudniu ubiegłego roku Sądu Okręgowego w Siedlcach skierowany został akt oskarżenia przeciwko Rafałowi J. Jak informowała siedlecka prokuratura okręgowa, mężczyzna został oskarżony o pięć przestępstw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję