Reklama

Świat

Indie: dowody przeciwko o. Stanowi Swamy’emu zostały sfabrykowane

Pojawiły się dowody na niewinność o. Stana Swamy’ego, jezuity, który zmarł w indyjskim areszcie półtora roku temu. Amerykańska firma detektywistyczna ujawniła, że jego komputer był przedmiotem działalności hakerskiej. Przestępcy umieścili tam fałszywe dokumenty, które stały się podstawą do oskarżenia zakonnika o działalność rewolucyjną.

[ TEMATY ]

Indie

jezuita

Wikipedia/autor: Khetfield59 na licencji Creative Commons

O. Stan Swamy

O. Stan Swamy

Arsenal Consulting po dokonaniu analiz odkryła otwarcie przez hakerów ponad 24 tys. plików na komputerze jezuity oraz wprowadzenie ponad 50 nowych. Ich działalność zaczęła się w 2014 r.

O. Stan Swamy przez wiele lat bronił praw pariasów, którzy są obecnie ofiarą wysiedleń. Został aresztowany w 2020 r., w związku z zamieszkami z 2018 r. Zarzucono mu współpracę z maoistami. Spędził w więzieniu osiem miesięcy. Miał ponad osiemdziesiąt lat i chorował na Parkinsona. Bez pomocy więźniów nie był w stanie zadbać o siebie. Pomimo tego sąd odmawiał uwolnienia go za kaucją. W ostatnich tygodniach życia został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł.

Oprócz zakonnika aresztowano także 15 innych aktywistów. Amerykańska firma wykryła, że dwóch z nich także było przedmiotem ataku ze strony tego samego hakera. Nie da się zidentyfikować sprawcy przestępstw. Podejrzewa się, że za całą sprawą stoi rząd premiera Narendry Modiego. Jeżeli ten zarzut zostałby potwierdzony, ujawnione przez Amerykan dane byłyby bardzo obciążające. Wskazywałyby, że krótko po przejęciu rządów Indyjska Partia Ludowa rozpoczęła haniebne działania przeciw aktywistom broniącym praw człowieka.

Jezuici domagają się, aby organy państwowe poniosły odpowiedzialność za niesłuszne aresztowanie o. Swamy’ego, które przyczyniło się do jego śmierci. Wstawiają się także za aktywistami będącymi wciąż w więzieniu w związku z tym samym postępowaniem sądowym.

2022-12-15 20:37

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska intencja jednoczy cały Kościół w modlitwie

[ TEMATY ]

papież Franciszek

jezuita

intencje

W piątą rocznicę powstania inicjatywy, aby dzielić się z całym światem intencjami modlitwy Głowy Kościoła, dyrektor Światowej Sieci Modlitwy Papieża wyjaśnia stale rosnącą popularność tego przedsięwzięcia: „to prosty i szybki sposób poczucia się we wspólnocie z całym Kościołem”.

Jezuita o. Frédéric Fornos przyznaje, że nie oczekiwał tak ogromnego odzewu ze świata. Myślał, że wszystko potrwa trzy miesiące lub najwyżej rok. Inicjatywa weszła w życie w 2016 r, na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia. Jej celem było znalezienie nowego języka, aby włączyć możliwie najwięcej osób do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Pomysłodawcy chcieli wyjaśnić, dlaczego jest tak ważne, aby np. modlić się w intencji braterstwa ludzkiego lub pokoju. Zdaniem ojca Fornosa kluczem do powodzenia tej inicjatywy jest to, że to sam papież swoimi słowami mobilizuje do włączenia się w modlitwę.

CZYTAJ DALEJ

Nowy Sącz: dzień skupienia dla parlamentarzystów i samorządowców

2023-03-30 16:20

[ TEMATY ]

dni skupienia

parlamentarzyści

Nowy Sącz

Ewa Biedroń

Bp Andrzej Jeż

Bp Andrzej Jeż

Parlamentarzyści i samorządowcy diecezji tarnowskiej mieli swój dzień skupienia w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że aby uzdrawiać współczesny świat i nasz kraj, potrzeba najpierw ustawicznej pracy nad sobą, nad własnym poziomem etycznym.

– Dobrze, że jesteśmy tutaj razem. Potrzebujemy modlitwy i okazji do refleksji. W ciągu całego roku intensywnej pracy trzeba nam również wsparcia duchowego, chwili refleksji, uspokojenia, przemyśleń, które są bardzo ważne, ponieważ pracując z ludźmi trzeba być wrażliwym na ich problemy. - Uważam, że każdy samorządowiec powinien zrobić sobie rachunek sumienia z tego jak pomagamy mieszkańcom, co możemy zrobić, czy mogliśmy więcej zrobić? - mówią samorządowcy.

CZYTAJ DALEJ

18. rocznica śmierci Jana Pawła II – główne wątki nauczania

2023-03-31 10:11

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum

W spotkaniu z papieżem w Gorzowie 25 lat temu wzięło udział ponad 300 tys. osób

W spotkaniu z papieżem w Gorzowie 25 lat temu wzięło udział ponad 300 tys. osób

Słynny biograf papieża George Weigel twierdzi, że nauczanie Jana Pawła II będzie aktualne co najmniej przez najbliższych 50 lat. W niedzielę 2 kwietnia mija 18 lat od śmierci Karola Wojtyły. Z tej okazji organizowane są modlitwy oraz marsze dla uczczenia jego pamięci. Przybliżamy najważniejsze wątki nauczania Jana Pawła II.

Papież Soboru Watykańskiego II

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję