Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra trwa na dziękczynnej modlitwie za pontyfikat bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

MARIAN SZTAJNER

Ojciec Święty to niestrudzony pielgrzym jasnogórski, wielki czciciel Bogarodzicy. To ten, który modląc się w częstochowskim Sanktuarium wypowiadał szczególne akty zawierzenia Kościoła, świata i Polski. W 9. rocznicę śmierci Jana Pawła II Jasna Góra trwa na dziękczynnej modlitwie za pontyfikat papieża Polaka. Ojciec Święty to niestrudzony pielgrzym jasnogórski, wielki czciciel Bogarodzicy. To ten, który modląc się w częstochowskim Sanktuarium wypowiadał szczególne akty zawierzenia Kościoła, świata i Polski. W klasztorze znajduje się wiele wotów ofiarowanych przez Niego Maryi jako dowód miłości. O rocznicy śmierci Jana Pawła II pielgrzymom przybywającym do Sanktuarium przypomina obraz Błogosławionego umieszczony przy Cudownym Wizerunku Matki Bożej. "To dla mnie zaszczyt, że mogę dzisiaj modlić się w tym miejscu, gdzie tyle razy był nasz papież, czuwał przy Maryi i kierował cenne słowa, które dzisiaj są dla nas drogowskazami" - powiedział maturzysta z Nowego Sącza.

Pielgrzymi nawiedzający Jasną Górę, szczególnie młodzi, obok modlitwy w Kaplicy Matki Bożej udają się także pod pomnik Jana Pawła II na wałach jasnogórskich. "Jest dla mnie wzorem zawierzenia się Matce Bożej. Wiem że On pokładał bardzo duże nadzieje w młodzieży, bo rzeczywiście my jesteśmy przyszłością i nadzieją tego świata" - podkreśliła licealistka z Częstochowy.

Tę szczególną miłość Ojca Świętego do młodzieży wspomina abp senior Stanisław Nowak, który czuwał nad organizacją Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie, w 1991 roku. "Jan Paweł II był niesamowicie wdzięczny za to, że zorganizowaliśmy VI ŚDM. Podkreślał w Rzymie wielokrotnie, że był to przełomowy czas, bo pękły granice. Przyjechała do nas licznie młodzież ze Wschodu. Było to święto młodych całego świata" - powiedział abp Nowak.

Jak przyznał o. Sebastian Matecki, Ojciec Święty nigdy nie ominął Częstochowy podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Przyczynił się do ukazania na nowo jasnogórskiego klasztoru jako Sanktuarium Maryjnego o wymiarze ogólnoświatowym. "Maryjna pobożność papieża Polaka sprawiła, że Sanktuarium i Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stały się znane na całym świecie" - podkreślił podprzeor Jasnej Góry. "Ikona Jasnogórska stała się znakiem rozpoznawczym dla Polski, również dla Ojca Świętego. On powiedział, że to jest nasza najlepsza „Ambasadorka” w całym świecie, tak bardzo znana. Wielu pielgrzymów przybywa do tronu Królowej Polski, bo słyszeli wielokrotnie z ust Jana Pawła II słowa zawierzenia Pani Jasnogórskiej i chcą nawiedzić to szczególne miejsce. Tak bardzo bliskie papieżowi Polakowi" - powiedział paulin.

Reklama

Jan Paweł II był niestrudzonym jasnogórskim pielgrzymem i wielkim czcicielem Matki Bożej, całe swoje życie zawierzył Maryi wypowiadając słynne słowa „Totus Tuus - Cały Twój” .

Na Jasnej Górze znajduje się wiele pamiątek pozostawionych przez Ojca Świętego. Do najcenniejszych należą przestrzelony pas papieskiej sutanny ofiarowany już w dwa lata po zamachu, 19. czerwca 1983 roku.

Przekazując dar, papież podkreślił, że czuje duchową potrzebę pozostawienia na Jasnej Górze znaku tragicznego wydarzenia, bo przecież tutaj zawierzał siebie, Ojczyznę, Kościół i świat Matce Bożej. Papież przekazał przestrzelony pas na ręce o. Józef Płatek, ówczesnego generała Zakonu Paulinów. "Przekazując to niezwykłe wotum naznaczone krwią, papież ponownie zaznaczył, że to już wprawdzie podczas pielgrzymki do Fatimy dziękował Maryi za uratowanie życia, ale też czuję duchową potrzebę pozostawienia tego pasa na Jasnej Górze, bo przecież tutaj, jak powiedział, jest człowiekiem zawierzenia, tu się zawierzał" - wspomina o. Płatek.

Jak wspomina paulin, papież na koniec wypowiedział słowa, które zapadły mu w pamięci -„moje Totus Tuus wiąże się z Jasną Górą”. Było to po Apelu Jasnogórskim, 19 czerwca 1983 roku. "Jan Paweł II w swoich apartamentach przekazał na moje ręce ten przestrzelony pas od papieskiej sutanny, który był umieszczony w specjalnym futerale". Na pudełku widoczny był duży herb papieski.

Reklama

Przez wiele lat, pas przechowywany był w sejfie i zgodnie z życzeniem papieża nikt nie mógł go oglądać. Dopiero w 2004 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na pokazanie tego wyjątkowego wotum pielgrzymom.

Cenny dar umieszczono po lewej stronie Jasnogórskiego Obrazu, w srebrnej, ważącej 20 kilogramów kasecie w kształcie prostokąta, którą wieńczy ręcznie wykonany herb papieski połączony z elementami kluczy i tiary. Całość przykryta jest kryształową szybą osłaniającą relikwię przed wilgocią i słońcem.

Przestrzelony pas sutanny został podarowany Klasztorowi Ojców Paulinów podczas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II w 1983 roku wraz ze złotym sercem z napisem "Totus Tuus" złożonym Matce Bożej.

"Szczególną oznaką, czy takim przypieczętowaniem jego ducha Maryjnego było ofiarowanie koron na Cudowny Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, które pobłogosławił w przededniu swojej śmierci. Koron na których zostały uwiecznione słowa, credo jego życia Cały Twój" - powiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

Wśród darów Jana Pawła II znajdują się także m.in. wizerunki Matki Bożej ofiarowane papieżowi przez wiernych z całego świata, czy pamiątki z zagranicznych papieskich pielgrzymek. Są i te mniej typowe eksponaty, jak rower kolarski Karola Wojtyły.

Jak zauważają paulini wszystkie dary są dowodem szczególnej miłości Jana Pawła II do Królowej Polski, a zgromadzone razem są przypomnieniem papieskiego „Totus Tuus- Cały Twój”.

2014-04-02 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek zatwierdził cud za przyczyną Jana Pawła II

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

Barbara Jelonek

Za zgodą papieża Franciszka Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret uznający cud przypisywany wstawiennictwu bł. Jana Pawła II. Tym samym została otwarta droga do jego kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo siostry Nulli

2023-09-27 18:30

[ TEMATY ]

cud

bł. kard. Stefan Wyszyński

siostra Nulla

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Siostra Nulla

Siostra Nulla

Już jutro – 28. września – w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiona zostanie Msza św. o kanonizację bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Przed Eucharystią swoim świadectwem podzieli się uzdrowiona za wstawiennictwem bł. Prymasa Tysiąclecia s. Nulla.

Uzdrowienie s. Nulli ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Krzyża z raka krtani zostało uznane przez konsylium lekarskie powołane przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Później sprawę badała komisja teologów. We wrześniu 2019 r. komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła autentyczność uzdrowienia za wstawiennictwem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, przez którego wstawiennictwo modlono się w tej intencji.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne kościoły odzyskają dawny blask

2023-09-28 14:02

[ TEMATY ]

Zielona Góra

dofinansowanie

restauracja

konserwacja

Rządowy Program Odbudowy Zabytków

ks. Rafał Witkowski

Kościół w Przybymierzu, diecezja zielonogórsko-gorzowska

Kościół w Przybymierzu, diecezja zielonogórsko-gorzowska

Ogłoszono wyniki drugiej edycji naboru na renowację zabytków w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków.

W województwie lubuskim dofinansowanie otrzyma 117 projektów. 66 z nich (na kwotę niemal 38 milionów złotych) dotyczy konserwacji i restauracji kościołów, wyposażenia świątyń oraz budynków przykościelnych. Projekty prac konserwatorskich i restauratorskich oraz robót budowlanych związanych ze świątyniami naszej diecezji, które otrzymały dofinansowanie w kwocie przekraczającej milion złotych, dotyczą:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję