Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra trwa na dziękczynnej modlitwie za pontyfikat bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

MARIAN SZTAJNER

Ojciec Święty to niestrudzony pielgrzym jasnogórski, wielki czciciel Bogarodzicy. To ten, który modląc się w częstochowskim Sanktuarium wypowiadał szczególne akty zawierzenia Kościoła, świata i Polski. W 9. rocznicę śmierci Jana Pawła II Jasna Góra trwa na dziękczynnej modlitwie za pontyfikat papieża Polaka. Ojciec Święty to niestrudzony pielgrzym jasnogórski, wielki czciciel Bogarodzicy. To ten, który modląc się w częstochowskim Sanktuarium wypowiadał szczególne akty zawierzenia Kościoła, świata i Polski. W klasztorze znajduje się wiele wotów ofiarowanych przez Niego Maryi jako dowód miłości. O rocznicy śmierci Jana Pawła II pielgrzymom przybywającym do Sanktuarium przypomina obraz Błogosławionego umieszczony przy Cudownym Wizerunku Matki Bożej. "To dla mnie zaszczyt, że mogę dzisiaj modlić się w tym miejscu, gdzie tyle razy był nasz papież, czuwał przy Maryi i kierował cenne słowa, które dzisiaj są dla nas drogowskazami" - powiedział maturzysta z Nowego Sącza.

Pielgrzymi nawiedzający Jasną Górę, szczególnie młodzi, obok modlitwy w Kaplicy Matki Bożej udają się także pod pomnik Jana Pawła II na wałach jasnogórskich. "Jest dla mnie wzorem zawierzenia się Matce Bożej. Wiem że On pokładał bardzo duże nadzieje w młodzieży, bo rzeczywiście my jesteśmy przyszłością i nadzieją tego świata" - podkreśliła licealistka z Częstochowy.

Tę szczególną miłość Ojca Świętego do młodzieży wspomina abp senior Stanisław Nowak, który czuwał nad organizacją Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie, w 1991 roku. "Jan Paweł II był niesamowicie wdzięczny za to, że zorganizowaliśmy VI ŚDM. Podkreślał w Rzymie wielokrotnie, że był to przełomowy czas, bo pękły granice. Przyjechała do nas licznie młodzież ze Wschodu. Było to święto młodych całego świata" - powiedział abp Nowak.

Jak przyznał o. Sebastian Matecki, Ojciec Święty nigdy nie ominął Częstochowy podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Przyczynił się do ukazania na nowo jasnogórskiego klasztoru jako Sanktuarium Maryjnego o wymiarze ogólnoświatowym. "Maryjna pobożność papieża Polaka sprawiła, że Sanktuarium i Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stały się znane na całym świecie" - podkreślił podprzeor Jasnej Góry. "Ikona Jasnogórska stała się znakiem rozpoznawczym dla Polski, również dla Ojca Świętego. On powiedział, że to jest nasza najlepsza „Ambasadorka” w całym świecie, tak bardzo znana. Wielu pielgrzymów przybywa do tronu Królowej Polski, bo słyszeli wielokrotnie z ust Jana Pawła II słowa zawierzenia Pani Jasnogórskiej i chcą nawiedzić to szczególne miejsce. Tak bardzo bliskie papieżowi Polakowi" - powiedział paulin.

Reklama

Jan Paweł II był niestrudzonym jasnogórskim pielgrzymem i wielkim czcicielem Matki Bożej, całe swoje życie zawierzył Maryi wypowiadając słynne słowa „Totus Tuus - Cały Twój” .

Na Jasnej Górze znajduje się wiele pamiątek pozostawionych przez Ojca Świętego. Do najcenniejszych należą przestrzelony pas papieskiej sutanny ofiarowany już w dwa lata po zamachu, 19. czerwca 1983 roku.

Przekazując dar, papież podkreślił, że czuje duchową potrzebę pozostawienia na Jasnej Górze znaku tragicznego wydarzenia, bo przecież tutaj zawierzał siebie, Ojczyznę, Kościół i świat Matce Bożej. Papież przekazał przestrzelony pas na ręce o. Józef Płatek, ówczesnego generała Zakonu Paulinów. "Przekazując to niezwykłe wotum naznaczone krwią, papież ponownie zaznaczył, że to już wprawdzie podczas pielgrzymki do Fatimy dziękował Maryi za uratowanie życia, ale też czuję duchową potrzebę pozostawienia tego pasa na Jasnej Górze, bo przecież tutaj, jak powiedział, jest człowiekiem zawierzenia, tu się zawierzał" - wspomina o. Płatek.

Jak wspomina paulin, papież na koniec wypowiedział słowa, które zapadły mu w pamięci -„moje Totus Tuus wiąże się z Jasną Górą”. Było to po Apelu Jasnogórskim, 19 czerwca 1983 roku. "Jan Paweł II w swoich apartamentach przekazał na moje ręce ten przestrzelony pas od papieskiej sutanny, który był umieszczony w specjalnym futerale". Na pudełku widoczny był duży herb papieski.

Reklama

Przez wiele lat, pas przechowywany był w sejfie i zgodnie z życzeniem papieża nikt nie mógł go oglądać. Dopiero w 2004 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na pokazanie tego wyjątkowego wotum pielgrzymom.

Cenny dar umieszczono po lewej stronie Jasnogórskiego Obrazu, w srebrnej, ważącej 20 kilogramów kasecie w kształcie prostokąta, którą wieńczy ręcznie wykonany herb papieski połączony z elementami kluczy i tiary. Całość przykryta jest kryształową szybą osłaniającą relikwię przed wilgocią i słońcem.

Przestrzelony pas sutanny został podarowany Klasztorowi Ojców Paulinów podczas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II w 1983 roku wraz ze złotym sercem z napisem "Totus Tuus" złożonym Matce Bożej.

"Szczególną oznaką, czy takim przypieczętowaniem jego ducha Maryjnego było ofiarowanie koron na Cudowny Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, które pobłogosławił w przededniu swojej śmierci. Koron na których zostały uwiecznione słowa, credo jego życia Cały Twój" - powiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

Wśród darów Jana Pawła II znajdują się także m.in. wizerunki Matki Bożej ofiarowane papieżowi przez wiernych z całego świata, czy pamiątki z zagranicznych papieskich pielgrzymek. Są i te mniej typowe eksponaty, jak rower kolarski Karola Wojtyły.

Jak zauważają paulini wszystkie dary są dowodem szczególnej miłości Jana Pawła II do Królowej Polski, a zgromadzone razem są przypomnieniem papieskiego „Totus Tuus- Cały Twój”.

2014-04-02 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy stole ze Świętym

Niedziela sandomierska 23/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wspomnienia

Archiwum Kurii

Jan Paweł II w Sandomierzu

Jan Paweł II w Sandomierzu

Co działo się od chwili, gdy Jan Paweł II zakończył odprawianie Mszy św. na sandomierskiej Skarpie. Niewielu wie, co nastapilo potem. A kolejnym punktem programu był, oczywiście, obiad. Wraz z kardynałami i arcybiskupami sprawującymi Eucharystię udał się Ojciec Święty do pałacu biskupiego na krótki wypoczynek oraz wspomniany obiad. Dotarliśmy do osób, które gotowały wówczas dla Papieża.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do diakonów: to bardzo ważne, by być posłusznym sługą

2022-05-28 14:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

święcenia diakonatu

bazylika archikadralna Świętej Rodziny

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Dzisiaj Kościół wyświęca was na diakonów, na sługi, ale to bardzo ważne, by chcieć być nie tylko sługą, ale posłusznym sługą – powiedział bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 28 maja w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń diakonatu pięciu klerykom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Mszę św. koncelebrowali m.in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. prał. Ryszardem Selejdakiem, oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii diakonów. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych diakonów. Podczas liturgii śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu”. Głównym odpowiedzialnym za przebieg liturgii był ks. prał. Krzysztof Bełkot, ceremoniarz biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowy relikwiarz bł. Prymasa Wyszyńskiego

2022-05-28 18:16

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

relikwiarz

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Był w ogniu i w wodzie, rzeźbiony, wytaczany, szlifowany. Choć nie jest dużych rozmiarów, proces jego tworzenia trwał kilka miesięcy i przeszedł długą drogę. Nowy relikwiarz z płynem otrzewnowym z elementami krwi bł. Prymasa Wyszyńskiego jest już gotowy.

Ma kształt jego kardynalskiego herbu. Przedstawia tarczę, na której widnieją: wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, srebrne lilie (herb kapituły gnieźnieńskiej - od 1948 r. Stefan Wyszyński był metropolitą gnieźnieńskim) i misa z głową św. Jana Chrzciciela (symbolizuje patrona archikatedry warszawskiej). Nad tarczą znajduje się kapelusz kardynalski z 30 frędzlami (chwostami) po 15 z każdej strony i podwójny krzyż o dwóch poprzecznych ramionach, będący oznaką godności metropolity. Pod tarczą umieszczona jest wstęga z zawołaniem Soli Deo (Samemu Bogu).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję