Reklama

Niedziela Częstochowska

Najpierw formacja, później akcja. Parafialne rady duszpasterskie zawierzyły się Maryi

– Ważną rzeczą jest dla nas oddanie się w ręce Maryi, żeby Ona była reżyserką i powierniczką naszych zadań – powiedział abp Wacław Depo. 17 grudnia metropolita częstochowski przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św., podczas której zawierzył Maryi nowo wybrane parafialne rady duszpasterskie w archidiecezji częstochowskiej.

– Chcemy stawać przed Tobą jako Matką wymagającą, a jednocześnie świadomi, że to Ty, Oblubienico w Duchu Świętym, wypraszasz nam potrzebne światło nadziei, które z Jasnej Góry zawsze promieniuje na naszą Ojczyznę i archidiecezję – podkreślił abp Depo podczas modlitwy zawierzenia.

Przez wstawiennictwo Maryi prosił o dary Ducha Świętego, zawsze aktualne „wobec wyzwań i wymagań, które przed nami stawia świat”. – Zawierzamy Ci wszelkiego rodzaju reformy i dokonania, które będą również naszym udziałem – dodał metropolita częstochowski.

Twitter/@JasnaGoraNews

Druga część spotkania miała miejsce w Sali Papieskiej. W swoim słowie abp Depo wskazał, że podstawowym zadaniem parafialnej rady duszpasterskiej jest troska o dobro duchowe konkretnej wspólnoty, a nie o sprawy materialne. – Rady duszpasterskie mają przede wszystkim charakter ożywienia naszej wiary, osobistego związania się z Bogiem w sakramentach świętych i modlitwie Kościoła, a dopiero później rozstrzygania takich czy innych problemów – wyjaśnił metropolita częstochowski. Wyraził również wdzięczność członkom rad duszpasterskich za podjęcie odpowiedzialności za Kościół.

Bp Andrzej Przybylski przypomniał, że Kościół to lud Boży i zachęcił, aby nie prywatyzować Kościoła i nie patrzeć na niego tylko z perspektywy lokalnej. – W każdej parafii urzeczywistnia się cały Kościół, cała prawda o Kościele, a nie tylko nasze sprawy osobiste – zaznaczył. – Jeżeli będziemy mieli świadomość, że Kościół jest Boga, to wszyscy – każdy według własnej odpowiedzialności i charyzmatów – będziemy służyć w nim Bogu – dodał biskup.

Maciej Orman/Niedziela

– Zadaniem parafialnych rad duszpasterskich jest zaangażowanie się w odnowę Kościoła, tak aby był czytelnym znakiem dla świata – zauważył ks. Andrzej Kuliberda, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Wskazał, że rada „nie jest powołana do tego, żeby skoordynować to, co należy do osób świeckich”, ale do tego, by pomagać proboszczowi w wypełnianiu jego obowiązków, do których należą: nauczanie (np. przez katechezę), uświęcanie (przez czynny udział w liturgii) i pasterzowanie (np. przez pomoc charytatywną). Duchowny zwrócił uwagę, że parafie powinny być nie tylko miejscem duszpasterstwa okołosakramentalnego, ale również ewangelizacji.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, zaprosił członków rad duszpasterskich do formacji przez podjęcie osobistej pracy nad sobą (modlitwy, uczestnictwa w Eucharystii i formacji intelektualnej) oraz do poddania się formacji przez uczestnictwo we wspólnotach ewangelizacyjnych, np. w Ruchu Światło-Życie, Szkole Nowej Ewangelizacji czy na Drodze Neokatechumenalnej. Kapłan podkreślił, że rada duszpasterska nie jest grupą formacyjną. Ponadto zapowiedział spotkania formacyjne dla członków rad w regionach duszpasterskich archidiecezji częstochowskiej.

Maciej Orman/Niedziela

– Te zadania są bardzo rozległe i musimy jeszcze dużo poprawić. Będę starał się to wszystko, co dzisiaj usłyszałem, przekazać na następnym spotkaniu naszej rady. Mamy jeszcze dużo pracy – powiedział „Niedzieli” Janusz Marzec z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach.

Przyznał, że na pierwszym spotkaniu nowej rady padło wiele wstępnych pomysłów działań. – Postanowiliśmy, że na następnym spotkaniu każdy przedstawi kogoś, kto mógłby podjąć konkretne działanie. Każdy ma przecież w parafii znajomych z różnymi talentami i możliwościami. Najbardziej chodzi nam o przyciągnięcie młodzieży. Nie ma co ukrywać, że dzisiaj młodzież boi się Kościoła, który jest niestety hejtowany. Myślimy np. o zorganizowaniu zawodów sportowych czy lekcji dla młodzieży, która ma problemy w domu – wyjaśnił Janusz Marzec.

Maciej Orman/Niedziela

– Jestem z tego spotkania bardzo zadowolona i mam wiele spraw do przemyślenia. Czeka nas jeszcze trochę pracy – stwierdziła Jadwiga Bakalarz z parafii św. Wojciecha w Krzętowie, dla której to już kolejna kadencja w radzie duszpasterskiej. – Cały czas coś robimy. Chcemy organizować, pomagać proboszczowi i podsuwać mu pomysły, żeby to wszystko szło do przodu – dodała.

Reklama

Zgodnie z decyzją abp. Wacława Depo, w listopadzie w archidiecezji częstochowskiej odbyły się wybory do parafialnych rad duszpasterskich. Do rady z urzędu należą: proboszcz lub administrator parafii, wikariusz, delegat instytutów życia konsekrowanego, reprezentant katechetów, organista i kościelny; z nominacji proboszcza: przedstawiciele ruchów, wspólnot modlitewnych, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., stowarzyszeń katolickich i młodzieży; z wyboru parafian: 6-12 osób.

Maciej Orman/Niedziela

„Parafialna Rada Duszpasterska pomaga w organizacji kultu Bożego, uczestniczy w opracowaniu rocznego planu duszpasterskiego, animuje działalność grup duszpasterstwa specjalistycznego, wspiera prowadzone dzieła apostolatu w parafii, inspiruje działalność charytatywną, troszczy się o podejmowanie inicjatyw duszpasterskich uwzględniających zachodzące przemiany społeczno-kulturowe. Zadania i kompetencje Parafialnej Rady Duszpasterskiej należy wyraźnie odróżnić od Parafialnej Rady Ekonomicznej” – precyzuje „Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Częstochowskiej”.

Rada ma charakter doradczy, dlatego „w przypadku rozbieżności zdań między proboszczem a członkami rady sprawę rozstrzyga proboszcz, po uprzedniej konsultacji z właściwym dziekanem i dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej”.

Kadencja rady trwa 5 lat.

2022-12-17 15:51

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do przedstawicieli Rad Parafialnych: nic nie uczynimy bez Jezusa

– Kościół jest przede wszystkim i najpierw po to, żeby ludzie w Nim mogli spotkać się z Jezusem, i żebyśmy innych ludzi przyprowadzili do Jezusa – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski. 14 kwietnia biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Zygmunta w Częstochowie w intencji Kościoła Częstochowskiego. Msza św. rozpoczęła spotkanie przedstawicieli Rad Parafialnych.

Spotkania Parafialnych Rad Duszpasterskich odbywają się w poszczególnych rejonach duszpasterskich archidiecezji od 12 kwietnia do 6 czerwca 2023 r. Wpisują się one w przygotowania archidiecezji częstochowskiej do jubileuszu 100-lecia jej istnienia w 2025 r. Najważniejszym wydarzeniem jubileuszu archidiecezji częstochowskiej będzie peregrynacji Cudownej Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji. Jubileusz archidiecezji wpisuje się również w Jubileusz Roku 2025 ogłoszony przez papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy charytatywne i mianowali Rodzinę Roku

2023-05-26 16:44

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Licheń

rycerzekolumba.com

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIII Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków wspólnoty odbyło się pod hasłem zaczerpniętym z encykliki św. Jana Pawła II Redemptor Hominis: „Jezus Chrystus jest tą zasadniczą drogą Kościoła. On sam jest naszą drogą do domu Ojca”.

W czasie tegorocznego spotkania Rycerze wyróżnili najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich szczególne inicjatywy. Nagrodzono m.in. wspólnotę z Opola, gdzie Rycerze pomogli wyremontować dom wielodzietnej rodzinie, która w czasie pandemii straciła swojego żywiciela, a także grupę Rycerzy z Gdańska, którzy wzięli pod swoją opiekę Dom Samotnej Matki i jego podopieczne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę

2023-05-29 20:13

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Autor zdjęcia: ks. Wojciech Parfianowicz, źródło zdjęcia: Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Emerytowany biskup koszalińsko-kołobrzeski otrzymał od głowy państwa Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent wręczył bp. Dajczakowi odznaczenie osobiście, podczas krótkiej wizyty w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie.

Andrzej Duda złożył najpierw kwiaty u stóp góry przy pomniku upamiętniającym wizytę prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Następnie udał się na osobistą modlitwę do sanktuarium. Przy tej okazji ofiarował temu miejscu bogato zdobione świece.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję