Reklama

Watykan

Watykan: Uroczystości Bożego Narodzenia w cieniu wojny na Ukrainie

Po raz dziesiąty papież Franciszek będzie przewodniczyć uroczystościom Bożego Narodzenia w Watykanie. Jak podkreślił, to będą smutne Święta, bo w cieniu wojny na Ukrainie. Zaapelował o to, by ograniczyć wydatki na prezenty, a zaoszczędzone pieniądze przekazać na rzecz cierpiących Ukraińców.

Kilkakrotnie w ostatnich dniach papież prosił o to, by tegoroczne Święta obchodzić skromniej.

„Pięknie jest świętować Boże Narodzenie. Ale obniżmy trochę poziom świątecznych zakupów" – zachęcał.

"Niech to będzie skromniejsze Boże Narodzenie, ze skromniejszymi prezentami, a to, co zaoszczędzimy, wyślijmy narodowi ukraińskiemu, który jest w potrzebie. Tam się bardzo cierpi. Oni są głodni, marzną, a wiele osób umiera, bo nie ma lekarzy i pielęgniarek. Nie zapominajmy o tym. Boże Narodzenie - tak, w pokoju z Panem, ale z Ukraińcami w sercu" – wezwał Franciszek podczas audiencji generalnej w połowie grudnia.

Podziel się cytatem

Tydzień później apelował: „Myślmy o narodzie ukraińskim podczas tego Bożego Narodzenia; bez światła, bez ogrzewania, bez podstawowych rzeczy do przeżycia" .

"Myślmy- dodał- o tak wielu ukraińskich dzieciach, które cierpią, cierpią bardzo z powodu wojny”.

Podkreślił: "Te dzieci niosą w sobie tragedię wojny, która jest tak nieludzka, tak ciężka”.

Reklama

„I módlmy się do Pana Boga o to, by przyniósł pokój jak najszybciej"- mówił Franciszek.

W wywiadzie dla włoskiej telewizji prosił o „umiar” i zaznaczył: „Ludzie umierają z głodu. Proszę , miejcie wielkie serce i nie róbcie takich zakupów, jakby nic się nie stało”.

Apele papieża o pokój zabrzmią zapewne bardzo mocno podczas uroczystości w Watykanie. Po raz pierwszy od początku pandemii odbędą się one bez żadnych ograniczeń sanitarnych.

W Wigilię o godzinie 19.30 w bazylice Świętego Piotra rozpocznie się transmitowana do wielu krajów świata papieska pasterka.

W niedzielę Bożego Narodzenia w południe Franciszek wygłosi z balkonu bazyliki watykańskiej świąteczne orędzie, w którym także należy oczekiwać kolejnych słów o wojnie na Ukrainie i w innych regionach świata. Następnie papież udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Podziel się cytatem

Reklama

W drugi dzień Świąt, obchodzony jako uroczystość Świętego Szczepana Franciszek spotka się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański.

Na Ukrainie przebywa z kolejną misją humanitarną papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. Spędzi tam Boże Narodzenie.

2022-12-23 07:05

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Orędzie na 28. Światowy Dzień Chorego

[ TEMATY ]

papież

chorzy

Franciszek

choroba

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O zapewnienie wszystkim chorym dostępu do opieki medycznej zaapelował Ojciec Święty w orędziu na obchodzony 11 lutego po raz 28. Światowy Dzień Chorego. Święto to ustanowił Jan Paweł II. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem chorych, którzy potrzebują wsparcia i modlitwy.

Oto tekst papieskiego orędzia w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Watykan: kolejna interwencja w sprawie postanowień niemieckiej drogi synodalnej

2023-03-30 19:59

[ TEMATY ]

Watykan

Niemcy

synodalność

Wikipedia/autor: Mharris99; domena publiczna

Kardynał Arthur Roche

Kardynał Arthur Roche

Osoby świeckie nie mogą regularnie głosić homilii podczas Mszy Świętej czy udzielać sakramentu Chrztu św.- stwierdził prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Arthur Roche w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, biskupa Georga Bätzinga.

Szef dykasterii liturgicznej stwierdza, iż czymś „niedopuszczalnym jest, aby w świadomości wspólnoty chrześcijańskiej dochodziło do nieporozumień dotyczących formy i tożsamości kapłana, który jako jedyny może działać «in persona Christi capitis» na niwie sakramentalnej". Zaznacza, iż kapłan na mocy święceń reprezentuje Chrystusa. „Nie jest to kwestia nierówności między ochrzczonymi, ale chodzi o uznanie, że istnieją rozróżnienia dokonane przez Ducha Świętego, który stwarza różne charyzmaty, które są odrębne i wzajemnie się uzupełniają”. Dodał, że „wyłączność” głoszenia homilii w celebracji wszystkich sakramentów „należy rozumieć na płaszczyźnie sakramentalnej, a nie tylko funkcjonalnej": jest to „działanie strukturalnie i nierozerwalnie związane z działaniem sakramentalnym, za które, zawsze na mocy sakramentu święceń odpowiada wyświęcony szafarz”. Prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał, że nie chodzi więc także o osiągnięcie „lepszego przygotowania teologicznego czy lepszych umiejętności komunikacyjnych osób świeckich (mężczyzn lub kobiet)”. Dobrze wykształceni świeccy powinni wnosić swój wkład w ramach katechezy czy w rozmowach o Piśmie Świętym - ale nie w odprawianiu Mszy Świętej, podkreśla kard. Roche, „jak to już ma miejsce w różnych miejscach” – dodał angielski purpurat kurialny.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat po spotkaniu Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek: Coraz więcej uchodźców z Ukrainy zagrożonych społecznym wykluczeniem

2023-03-31 14:48

[ TEMATY ]

Ukraina

komunikat

KEP

Red.

Coraz większa część uchodźców z Ukrainy zagrożona jest społecznym wykluczeniem - wskazano podczas spotkania Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Rada zaapelowała o zalegalizowanie humanitarnej pomocy niesionej przez wolontariuszy wszystkim migrantom w strefie przy granicy polsko-białoruskiej.

Podczas posiedzenia, które odbyło się w środę w Warszawie, omówiono bieżącą sytuację migracyjną w Polsce, działania władz krajowych oraz organizacji społecznych aktywnych w procesach przyjmowania oraz integracji migrantów i uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję