Reklama

Wiara

25 grudnia

Ewangelia na Boże Narodzenie: Jakie były historyczne okoliczności narodzenia Jezusa?

Wokół narodzenia Jezusa pojawiło się wiele lukrowanych, niemal baśniowych historyjek. Jaka mogła być rzeczywistość? Od strony historycznej i faktograficznej opisuje ją Danuta Piekarz w komentarzu na Uroczystość Narodzenia Pańskiego, która przypada 25 grudnia, a w tym roku w niedzielę.

[ TEMATY ]

Ewangelia

Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

Rozporządzenie Cezara Augusta

Cezar August, czyli Oktawian August – to pierwszy cesarz rzymski, panował od 27 p.n.e. do 14 n.e. Za jego panowania narodził się Jezus. Najwcześniejszy kerygmat Kościoła nie zajmował się dzieciństwem Jezusa, dlatego niewiele wiemy z tego okresu. Jednak Bóg chciał, aby dotarła do nas taka Ewangelia, jaka jest zapisana i to z niej czerpiemy dziś mądrość, choćby z pierwszych słów, jakie niebo ma do powiedzenia Ziemi – „nie bój się”.

Czy Ewangelia jest dla mnie źródłem mądrości?

Nie było dla nich miejsca w gospodzie

Jasełkowa tradycja pokazuje bezdusznych mieszkańców Betlejem zamykających drzwi przed Józefem i Maryją. Typowy karawanseraj jakim była gospoda - to właściwie nocowanie pod gołym niebem, jeden przy drugim. Nie było dla nich miejsca, bo taki nocleg nie nadawał się dla kobiety spodziewającej się narodzin dziecka. O wiele lepsza była grota, choćby stajnia, bo zapewniała minimum intymności. Narodziny Jezusa w grocie nie muszą oznaczać, że mieszkańcy Betlejem nie chcieli tej pary przyjąć.

Reklama

Czy nie oceniam pochopnie innych?

Narodził się wam Zbawiciel

W ówczesnym Izraelu pasterze nie mieli dobrej reputacji, to nie „poczciwi pastuszkowie”. Ponadto grudzień jest tam tak zimny, że nie wytrzymaliby oni w nocy trzymając straż w polu. A jednak na obchody uroczystości w Kościele wybrano 25 grudnia. To w tym dniu Rzymianie obchodzili święto słońca. Kościół pokazuje, że prawdziwym Słońcem jest Jezus. On oświeci i ogrzeje najbardziej zagubione i osamotnione serca.

Do naszych domów i serc - Przyjdź Wschodzące Słońce!

2022-12-23 15:15

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto przynosi prezenty?

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2022, str. II

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

prezenty

Ks. Marcin Miczkuła

Listy z Polski także dotarły do sanktuarium

Listy z Polski także dotarły do sanktuarium

W czasie świąt Bożego Narodzenia pod choinką znajdujemy prezenty. Na Górnym Śląsku np. osobiście przynosi je Dzieciątko, które symbolizuje narodzonego w stajence Jezusa.

W Polsce od wieków przyjęła się tradycja, że prezenty świąteczne przynosi św. Mikołaj. Jest to nawiązanie do jego życiorysu. Jedna z legend głosi, że trzykrotnie pod osłoną nocy wspomógł majątkiem swojego sąsiada, aby mógł wydać córki za mąż. Na pamiątkę tego wydarzenia często jest przedstawiany w ikonografii z trzema złotymi kulami.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Uroczystości z okazji 45. rocznicy wyboru Papieża Polaka oraz jego liturgicznego wspomnienia.

2023-09-21 17:18

[ TEMATY ]

Watykan

Karol Wojtyła

45 rocznica

Adam Bujak/Biały Kruk

W Rzymie przygotowywanych jest wiele wydarzeń z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża oraz liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II z inicjatywy duszpasterstwa polonijnego zgromadzonego przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie oraz Fundacji Jana Pawła II w Watykanie.

Na czwartek, 12 października w Auli przy „Kościele Polskim” przewidziana jest projekcja filmów „Apartament” oraz „Metr od świętości”, których producentem jest Przemysław Hauser. Po projekcji zostanie zorganizowany panel dyskusyjny, w którym weźmie udział m. in. Arturo Mari.

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota kolejarzy

2023-09-21 23:25

Mateusz Góra

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

    Członkowie krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich zebrali się w bazylice św. Floriana, gdzie wspólnie się modlili.

    To jedno z regularnych, comiesięcznych spotkań, na którym kolejarze modlą się w intencjach kolei i swoich rodzin. Po Mszy św. brali udział w spotkaniu formacyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję