Reklama

Nauka

Wrocławska firma z kosmiczną serią – wyśle dwa ładunki w kosmos w przeciągu 6 tygodni

Na początku stycznia ich satelitę wyśle na orbitę Elon Musk, a w ubiegłym miesiącu jeden z produktów wysłali w kosmos na pokładzie szwedzkiej rakiety kosmicznej. Wrocławska spółka Scanway może pochwalić się nie tylko ogromnym tempem rozwoju produktów satelitarnych, ale także zamówieniami z polskiej armii i niemieckiej agencji kosmicznej.

[ TEMATY ]

kosmos

Wrocław

Scanway

PAP/Scanway S.A.

Scanway S.A. - system do autoinspekcji satelity - VIBE

Scanway S.A. - system do autoinspekcji satelity - VIBE
Produkty do obserwacji Ziemi z orbity

Podziel się cytatem

Jak ważna jest obserwacja zmian naszej planety przekonać się może każdy, kto korzysta z map satelitarnych i dostrzega jak szybko stają się one nieaktualne. Ogromne tempo zmian naszej planety, jak również wpływu człowieka na środowisko i rozbudowę miast, można najlepiej zobaczyć z orbity.

Doskonale wie o tym wrocławska spółka Scanway S.A., która od lat oferuje teleskopy i kamery, które z kosmosu mogą obserwować naszą planetę z dużą rozdzielczością. Spółka wysyłała już instrumenty z Europejską Agencją Kosmiczną, realizowała prace R&D z największymi podmiotami sektora kosmicznego, a także pomagała studentom z Politechniki Wrocławskiej z aparaturą do odwiertów w asteroidach. W ciągu ostatniego roku firma wprowadziła na rynek sześć produktów kosmicznych i przygotowuje się do swojej satelitarnej misji demonstracyjnej.

Próba generalna przed pierwszą polsko-niemiecką misją kosmiczną

Podziel się cytatem

23 listopada 2022 r. aparatura spółki Scanway została wysłana na wysokość 250 km na pokładzie szwedzkiej rakiety kosmicznej w ramach misji o nazwie „SubOrbital Express 3”.

„Aparatura przetestowana w listopadowym locie jest ważnym testem przed zbliżającą się misją STAR VIBE – pierwszą w historii polsko-niemiecką misją orbitalną, która zademonstruje dwa nasze produkty w warunkach kosmicznych” – podkreśla Jędrzej Kowalewski, prezes spółki.

Lot na pokładzie szwedzkiej rakiety zrealizował misję komercyjną. Kamera i system rejestracji obrazu przygotowany przez wrocławską spółkę miał za zadanie nagrać film wysokiej rozdzielczości z przebiegu lotu i reakcji testowanych instrumentów na warunki kosmiczne.

„Możemy z całą stanowczością powiedzieć, że przygotowana przez nas aparatura zrealizowała 100% celów jej postawionych” - oświadczył Mikołaj Podgórski, członek zarządu firmy.

Noworoczna misja kosmiczna

Podziel się cytatem

Niespełna 6 tygodni po sukcesie w szwedzkim locie, na początku stycznia 2023 roku, spółka umieści na orbicie satelitę STAR VIBE. Satelita zostanie wystrzelony rakietą Falcon-9 firmy SpaceX. Głównym zadaniem misji jest zademonstrowanie działania dwóch produktów spółki Scanway – teleskopu o nazwie STAR oraz instrumentu do autodiagnostyki satelitów VIBE. Szczególnie drugi z tych produktów jest określany jako niezwykle nowatorska koncepcja, będąca rozwiązaniem w obliczu ogromnego przyrostu śmieci kosmicznych. W założeniu instrumenty tej klasy pomogą oceniać w jaki sposób lepiej projektować satelity oraz monitorować tempo i stan degradacji kluczowych komponentów orbiterów czyli np. paneli słonecznych i anten. Jest to również pierwszy polski produkt, który w kosmosie wykorzysta rozwiązania sztucznej inteligencji.

Reklama

Zamówienia z całego świata, w tym z polskiej armii

Podziel się cytatem

Firma Scanway od lat rozwija rozwiązania kosmiczne, jednak rok 2022 to wielki sprawdzian dla rozwiązań zespołu z Wrocławia, który na razie uzyskuje bardzo dobre wyniki. Na liście partnerów spółki są takie podmioty jak Europejska i Niemiecka Agencje Kosmiczne, berliński startup kosmiczny German Orbital Systems oraz giganty technologiczne jak Activision Blizzard oraz Thales Alenia. W zeszłym roku spółka weszła również w skład konsorcjum, które dostarczy satelity obserwacyjne dla MON. Ich misja ma rozpocząć się w 2024 roku.

Źródło informacji: Scanway S.A.

2022-12-23 20:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

2023-03-30 14:04

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

Po raz trzynasty w kościołach w całej Polsce w okresie Wielkiego Tygodnia odbędzie się Noc Konfesjonałów - oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla osób zabieganych. - Dzisiejszy człowiek jest bardzo zabiegany i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.

Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych. Została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa z Maryją. "Mój Syn upada po raz pierwszy"...

2023-03-30 08:07

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Maryja

Adobe Stock

Przejmujące rozważania Drogi Krzyżowej, w których autor, Wincenty Łaszewski oddaje głos Maryi.

Jeśli pójdziesz ze Mną, usłyszysz wiele trudnych słów. Bo Droga Krzyżowa to nie ładne figury zastygłe w artystycznych pozach. Tu nic nie było spokojne ani słodkie, dobre do adoracji i medytowania. Tu nie było kościoła wypełnionego pobożnym tłumem, nad którym unosi się dźwięk organów. Tu był zwierzęcy wrzask oprawców. Był tupot obojętnych kroków spieszących z pracy czy idących na targowisko. Było upodobanie w torturach, we wcieraniu człowieka w proch, w wydłużanie straszliwej agonii. Tu było cierpienie, które zapierało dech. Droga Krzyżowa, która odprawiałam ze swym Synem była odrażająca. Był w niej ból, przed którym się klęka, ale odwraca głowę i ucieka. Zostań ze mną, nie odwracają głowy, nie uciekaj. Wytrzymaj ze mną do końca. Uklęknij przed tajemnicą cierpienia mego Syna. Przed tajemnicą Jego miłości, która nie cofnie się przed niczym, byle uratować twoją duszę. Może zrozumiesz, że śmierć mojego Syna to również bolesna tajemnica Twojego grzechu …

CZYTAJ DALEJ

Wzrastaj codziennie w Słowie Bożym. Nowa odsłona Niezbędnika Katolika!

2023-04-01 01:07

[ TEMATY ]

duchowość

Pismo Święte

foto: canva

Niezbędnik Katolika to narzędzie ewangelizacji Słowem Bożym przygotowywane przez redakcję portalu niedziela.pl, które miesięcznie zalicza ok. 5 milionów odsłon (!). To pokazuje jak wielki jest w nas głód Słowa Bożego. Właśnie wystartowała nowa odsłona serwisu - nowoczesna, czytelna i funkcjonalna.

Nieprzypadkowa jest data startu nowej wersji serwisu. Niedziela Palmowa i początek Wielkiego Tygodnia to bardzo ważny czas w Liturgii i w życiu nas, katolików. Idealnym wsparciem w tym okresie jest właśnie Niezbędnik Katolika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję