Reklama

Europa

Bartłomiej I: Boże Narodzenie na Ukrainie odbijają się szerokim echem obok zgiełku wojny

Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej w życzeniach z okazji świąt Bożego Narodzenia dla Ukraińców powiedział, że Boże Narodzenie na Ukrainie odbija się teraz szerokim echem obok zgiełku wojny i szczęku broni.

[ TEMATY ]

Ukraina

patriarcha Bartłomiej

pl.wikipedia.org

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

"Niestety, w tym roku przesłanie dobrej nowiny o Bożym Narodzeniu odbija się echem obok zgiełku wojny i szczęku broni w waszej Ojczyźnie, która doświadcza strasznych konsekwencji prowokacyjnej i niesprawiedliwej inwazji. Ta wojna, sprowokowana agresją Federacji Rosyjskiej w lutym ubiegłego roku, jest najgorszym europejskim kryzysem geopolitycznym i humanitarnym od końca II wojny światowej, wywierającym negatywny wpływ na środowisko i społeczeństwo na całym świecie. Dla nas, chrześcijan, wszystkie wojny są mordowaniem naszych braci” - powiedział Bartłomiej.

Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola zauważył, że wiarygodność religii zależy dziś od ich postawy wobec ochrony wolności i godności człowieka oraz wkładu w pokój.

"Matka Kościół w sposób szczególny myśli o Was wszystkich, którzy obchodzicie święto Narodzenia Chrystusa w tym okresie zimy, szczególnie w tym roku na Ukrainie, bez prądu, bez ogrzewania, i nieustannie modli się o natychmiastowe przywrócenie pokoju i sprawiedliwości, o odrodzenie Ukrainy" - powiedział Bartłomiej.

Dodał, że tylko solidarność z narodem ukraińskim może pokonać zło i ciemność. "Mamy nadzieję, że gdy czas pozwoli, ponownie odwiedzimy Waszą nieposkromioną Ojczyznę, znajdując wtedy wszystkich prawosławnych wiernych na Ukrainie zjednoczonych w jednym kwitnącym Kościele! Życzymy Wam wszystkim wielu błogosławionych lat!" - powiedział patriarcha.

2022-12-26 14:42

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bartłomiej: wojna na Ukrainie jest hańbą tych, którzy ją wywołali

[ TEMATY ]

prawosławie

patriarcha Bartłomiej

inwazja na Ukrainę

pl.wikipedia.org

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

„To, co dzieje się na Ukrainie, jest tragedią, jest hańbą, która na zawsze napiętnuje tych, którzy do tego doprowadzili, tych, którzy okazali się nie mieć bojaźni Bożej” – powiedział w wywiadzie dla cypryjskiej gazety „Kathimerini” duchowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

Zapytany, czy przedłużanie się wojny go niepokoi, Patriarcha Ekumeniczny powiedział: „Oczywiście, że nas to martwi. I głęboko boli... Wielokrotnie powtarzaliśmy, że wojna nie jest rozwiązaniem. Nie powinna być nawet ostatnią deską ratunku. Sposobem rozwiązywania wszelkich sporów powinien być dialog i tylko dialog” – stwierdził. Bartłomiej zastrzegł się, że nie chce komentować postawy i wyborów rosyjskiego kierownictwa politycznego, które będzie „oceniane przez inne osoby i instytucje oraz, oczywiście, przez samą historię, której karty są obecnie zapisane krwią niewinnych ofiar tej wojny. Jesteśmy jednak przekonani, że naród rosyjski, a przynajmniej nasi chrześcijańscy bracia prawosławni, nie mogą zgodzić się z tym, co dzieje się ze szkodą dla sąsiadującego z nim narodu ukraińskiego. I wszyscy widzieliśmy to na przykładzie reakcji odważnego odłamu, który sprzeciwia się bratobójczej wojnie i opowiada się za pokojem” – przypomniał.

CZYTAJ DALEJ

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej niepodległości

[ TEMATY ]

św. Urszula Ledóchowska

Archiwum Sióstr Urszulanek SJK

Matka Urszula Ledóchowska w pamięci potomnych zapisała się jako założycielka nowej rodziny zakonnej, edukującej kolejne pokolenia młodzieży, mało natomiast wiadomo o jej wielkiej akcji promującej Polskę, gdy ważyły się losy odrodzenia państwa polskiego.

Specjalistka od historii szarych urszulanek s. Małgorzata Krupecka USJK, autorka biografii Założycielki, w książce „Ledóchowska. Polka i Europejka” zwraca uwagę na fakt, że do wielkiej akcji promującej Polskę, zwłaszcza w latach 1915–1918, gdy ważyły się losy kraju jako niepodległego państwa, przyszła Święta była doskonale przygotowana niejako „z urodzenia” – w jej żyłach płynęła krew kilku europejskich narodów. Po matce, Józefinie Salis-Zizers, odziedziczyła szwajcarsko-południowoniemiecko-nadbałtycką krew, wśród jej przodków byli lombardzcy, wirtemberscy i inflanccy szlachcice. Pradziadek Julii – baron von Bühler – był rosyjskim ministrem. Z kolei polscy przodkowie ojca, Antoniego Ledóchowskiego, brali udział w wyprawie wiedeńskiej, obradach Sejmu Czteroletniego i Powstaniu Listopadowym. Urodzenie i koligacje otwierały przed nią drzwi do europejskich elit, a fenomenalne zdolności językowe pozwalały jej wypowiadać się w językach skandynawskich.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę

2023-05-29 20:13

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Autor zdjęcia: ks. Wojciech Parfianowicz, źródło zdjęcia: Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Emerytowany biskup koszalińsko-kołobrzeski otrzymał od głowy państwa Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent wręczył bp. Dajczakowi odznaczenie osobiście, podczas krótkiej wizyty w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie.

Andrzej Duda złożył najpierw kwiaty u stóp góry przy pomniku upamiętniającym wizytę prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Następnie udał się na osobistą modlitwę do sanktuarium. Przy tej okazji ofiarował temu miejscu bogato zdobione świece.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję