Reklama

Benedykt XVI

Watykan: rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie rozpoczęła się pod przewodnictwem papieża Franciszka Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI. Koncelebruje ją 120 kardynałów z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kard. Giovannim Battistą Re przy ołtarzu, ponad 400 biskupów i 3700 kapłanów z całego świata. Papież Ratzinger zmarł w wieku 95 lat 31 grudnia 2022 r. w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Watykan

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed godz. 9 trumnę z ciałem Benedykta XVI w procesji wniesiono na plac św. Piotra i złożono przed ołtarzem, w którego tle wisi wizerunek przedstawiający Zmartwychwstałego Chrystusa. Płożono na niej księgę Ewangelii. Eucharystię rozpoczął śpiew "Requiem aeternam dona ei, Domine" – „Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie”.

Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa, podczas której rozważano „tajemnice bolesne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

W pogrzebie Benedykta XVI bierze udział kilkunastu polskich biskupów m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, prymas Polski, abp Wojciech Polak, metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski oraz kard. Stanisław Dziwisz.

W ostatnim pożegnaniu Benedykta XVI biorą też udział biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, z biskupem eparchii Świętej Rodziny w Londynie Kennethem Nowakowskim.

Obecne są delegacje państwowe m. in.: prezydent Włoch, Sergio Mattarella prezydent Niemiec, Frank Walter Steinmeier, prezydent Polski, Andrzej Duda, premier polskiego rządu, Mateusz Morawiecki, była królowa Hiszpanii Zofia, para królewska Belgii: Filip i Matylda, prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa, prezydent Węgier Katalin Novák oraz premier węgierskiego rządu Viktor Orban.

Są liczni przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, w tym metropolici Emmanuel z Chalcedonu i Polikarp z Włoch z ramienia Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola oraz delegat zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryla I, metropolita Antonii z Wołokołamska, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Są biskupi z wielu Kościołów prawosławnych Europy, Ameryki i Azji. Obecny jest także moderator Centralnego Komitetu Światowej Rady Kościołów, bp Heinrich Bedford-Strohm.

Wspólnoty religijne Włoch reprezentują m. in. prezes Związku Żydów Włoskich, Noemi Di Segni oraz wiceprzewodniczący Włoskiej Islamskiej Wspólnoty Religijnej, mufti Yahya Pallavicini.

Reklama

Liturgię pogrzebową uświetnia śpiew chórów Kaplicy Sykstyńskiej pod kierownictwem ks. Marcosa Pavana, chóru po dyrekcją ks. Jafeta Ramona Ortegi Trillo. Na organach gra, Josep Solé Coll, pierwszy organista Bazyliki Watykańskiej.

W liturgii kapłani używają czerwonych szat liturgicznych, które w odróżnieniu od fioletowych, jakie od Soboru Watykańskiego II towarzyszą każdemu pogrzebowi, Kościół używa w czasie Mszy św. pogrzebowej za zmarłych papieży.

Przed Mszą pogrzebową o godz. 7 rano w Bazylice św. Piotra w małym gronie miał miejsce obrzęd zamknięcia trumny (rito della chiusura). Wzięli w nim udział m.in. ceremoniarz papieski ks. Diego Giovanni Ravelli, kamerling Kościoła, kard. Kevin Farrell, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra, kard. Mauro Gambetti, kilku kardynałów i prywatny sekretarz zmarłego papieża seniora, abp Georg Gänswein.

Wczoraj wieczorem po zamknięciu Bazylki św. Piotra ciało Benedykta XVI zostało złożone do cyprysowej trumny. Zgodnie z tradycją znalazły się w niej paliusze, które nosił zmarły papież jako metropolita Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu w latach 2005-2013 oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym po krótce została opisana jego papieska posługa. Został on odczytany po łacinie i następnie podpisany przez obecnych. Następnie prywatny sekretarz i mistrz ceremonii zakryli twarz Zmarłego tkaniną. Trumna została zamknięta i w procesji przeniesiona na plac św. Piotra.

Pogrzeb relacjonuje ponad 600 akredytowanych dziennikarzy z całego świata.

2023-01-05 09:54

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: motu proprio w sprawie zarządzania i kontroli finansów Stolicy Apostolskiej

[ TEMATY ]

Watykan

Agnieszka Kutyła

W Watykanie opublikowano list apostolski Franciszka w formie motu proprio, który wyraża w normach prawnych ogłoszoną już wcześniej decyzję papieża o przeniesieniu funkcji gospodarczych i finansowych Sekretariatu Stanu do Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). Zarządzanie nimi przez APSA będzie kontrolował Sekretariat ds. Gospodarki.

Jak wyjaśnia komunikat Sekretariatu Stanu, decyzja o opublikowaniu tego dokumentu została podjęta przed 1 stycznia, w celu wykonania budżetu na rok 2021. Komisja ustanowiona przez Ojca Świętego w celu przeniesienia funkcji gospodarczych i finansowych z Sekretariatu Stanu do APSA oraz Sekretariatu ds. Gospodarki, działająca w minionych tygodniach, będzie - tak jak planowano - nadal określać niektóre szczegóły techniczne do 4 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Doktor pokoju

2024-02-20 14:07

Niedziela Ogólnopolska 8/2024, str. 20

[ TEMATY ]

św. Grzegorz z Nareku

wikipedia.org

Św. Grzegorz z Nareku opat i doktor Kościoła

Św. Grzegorz z Nareku opat i doktor Kościoła

Był jednym z największych ormiańskich teologów, mistyków i poetów.

Święty Grzegorz z Nareku (Krikor Narekatsi) był członkiem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Z bratem Janem został oddany do klasztoru w Nareku (Narekavank, dziś we wschodniej Turcji). Poznał tam język grecki, uczył się matematyki, medycyny i architektury. Zgłębiał pisma Ojców Kościoła. Po przyjęciu święceń kapłańskich był profesorem i wychowawcą mnichów. „Ten znakomity teolog, mistyk i poeta swą mądrością ewangeliczną i swą wybitną wiedzą teologiczną również w naszych czasach nadal przemawia do swego narodu i do Kościoła powszechnego” – napisał papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: wzrost liczby eutanazji o 15 procent

2024-02-27 21:00

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

W 2023 roku w Belgii dokonano 3423 legalne eutanazje, o 15 proc. więcej niż w roku poprzednim. Eutanazja jest powodem 3,1 proc. wszystkich zgonów w tym kraju (wobec 2,5 proc. w 2022 roku).

Te oficjalne dane te opublikowała Federalna Komisja ds. Kontroli i Oceny Eutanazji. Oparte są one na dokumentach rejestracyjnych eutanazji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję