Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy dostrzegasz światło Boga w swoim życiu?

Rozważania do Ewangelii Mt 4, 12-23.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

22 stycznia 2023, 3. niedziela zwykła

• Iz 8, 23b – 9, 3 • Ps 27, 1.4.13-14 • 1 Kor 1, 10-13.17 • Mt 4, 12-23

Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: «Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego. Droga morska, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło». Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie». Gdy [Jezus] przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi». Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci: Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim. I obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszystkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu.

Lud, który siedział w ciemności ujrzał światło wielkie (Mt 4, 16). Dzisiejsza Ewangelia mówi o ciemności, w której niejednokrotnie sami tkwimy. Jak lud, który siedział w ciemności, też tkwimy bez ruchu, bez głosu, skuleni z obawy, niemocy, przyzwyczajenia czy zatroskania o sprawy przyziemne, doczesne i małe. I nagle ten lud, który siedział w ciemności, jak Ewangelia mówi, ujrzał, czyli dostrzegł, wykonał jakąś czynność, pomimo marazmu, w którym tkwił. Co lud ujrzał w ciemności? Co sprawiło w nim poruszenie? Ujrzał światło wielkie, nie małe, ale WIELKIE. Gdy się pojawiło, samo wdarło się do ciemnej i nieruchomej rzeczywistości człowieka, bo było jasne i żywe. Światło stanowi odwrotność stagnacji i ciemności, w której częstokroć żyjemy. Światło wielkie, rozpromieniając ciemności i mroki, pozwala zobaczyć wyraźnie wszystkie aspekty życia, wniknąć w głębię tego, czym żyjemy. Jego blask sprawia, że kształty, obrazy, kolory naszego życia nabierają właściwego znaczenia, właściwej wartości nadanej im przez Boga Ojca – Stwórcę. Ten lud siedzący w ciemności, dzięki światłu może wreszcie zobaczyć dokładnie, gdzie jest, i perspektywę, dokąd dojść może. To perspektywa Bożego spojrzenia na naszą rzeczywistość. Zaproszenie nas, abyśmy dzięki „Światłu Wielkiemu” – Bogu samemu doznali ożywienia ducha tak, jak światło ożywia wszystko, na czym spocznie. Dzisiaj Bóg zaprasza mnie i Ciebie do spotkania ze Światłem Wielkim, które rozproszy mroki ciemności, delikatnie ożywi barwy życia, zaprosi do podążania ku Jezusowi narodzonemu – Bogu wcielonemu, Dawcy życia, wiary, miłości i nadziei. Czy dostrzegasz Światło Wielkie – Boga – w swoim życiu? Na co pada Boży promień, by to ożywić? Szukaj codziennie promienia łaski Bożej i od niego w Twoim życiu ożyw wiarę, wskrześ nadzieję, rozpal miłość do Boga i ludzi właściwą dla Twojego stanu: małżeńską, do przyjaciół, rodziny, współbraci. Kształtuj swe życie według zamysłu Bożego.

Reklama

M.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-01-02 14:33

Ocena: +19 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękujmy dziś za chrzest i odnówmy nasze wyznanie, że jesteśmy dziećmi Boga

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 3, 13-17.

Chrzest Pański, święto

CZYTAJ DALEJ

Marsz Papieski we Wrocławiu [Zaproszenie]

2023-03-23 11:19

Artur Stelmasiak/Niedziela

2 kwietnia we Wrocławiu przejdzie Marsz Papieski. Wyruszy on z placu przy kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu. Uczestnicy wyruszą w kierunku Ostrowa Tumskiego.

-Wydarzenie rozpocznie się Mszą świętą o godz. 12 w intencji uczestników Marszu w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. O godz. 13 wyruszymy spod Bazyliki w kierunku Katedry pw. św. Jana Chrzciciela - zaznaczają w zaproszeniu organizatorzy, dodając: Będziemy manifestować nie tylko przywiązanie do tradycyjnych wartości, które promował ustnie i przykładem swojego życia św. Jan Paweł II, ale także Jego wartość dla naszego narodu.

CZYTAJ DALEJ

KUL. Zaproszenie na debatę „Kard. Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje”

2023-03-25 18:20

KUL

„Kard. Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje” to tytuł debaty, na której eksperci, m.in. wybitni historycy i znawcy dziejów Kościoła katolickiego w Polsce, odpowiedzą na pytania dotyczące m.in. niedawnych zarzutów wobec papieża Jana Pawła II. Dyskusja z udziałem dr. hab. Pawła Skibińskiego, dr Ewy Czaczkowskiej, dr. Roberta Derewendy, dr hab. Łucji Marek odbędzie się 29 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Debatę poprowadzi red. Krzysztof Ziemiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję