Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Wybaczyć tym, którzy nas obrażają?

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 22-30.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Poniedziałek, 23 stycznia 2023

• Hbr 9, 15.24-28 • Ps 98, 1.2-3ab.3cd-4.5-6 • Mk 3, 22-30

Uczeni w P iśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili o Jezusie: «Ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy». Wtedy Jezus przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może szatan wyrzucać szatana? Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc szatan powstał przeciw sobie i wewnętrznie jest skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nie, nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i wtedy dom jego ograbi. Zaprawdę powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».

Chrystus gromadził wokół siebie więcej ludzi niż uczeni w Piśmie. I, oczywiście, najczęstszym sposobem wśród tych zazdrosnych i samolubnych ludzi, aby odwrócić uwagę słuchających Jezusa, jest oszczerstwo. To właśnie robią. Boją się spotkać z Jezusem twarzą w twarz, by Go oczernić. Ale Chrystus daje im lekcję. Najpierw mówi im, że ich rozumowanie jest błędne, gdy odnoszą się do wewnętrznego podziału królestwa. Jezus nie należy do tego samego królestwa co diabeł. Takie myślenie uczonych w Piśmie to błąd. I Jezus wyjaśnia to w przypowieści. Przez Niego jesteśmy zbawieni i doznajemy przebaczenia, bo wielkie jest miłosierdzie Boże nad nami. Bóg darzy nas swoją nieskończoną miłością. Następnie Jezus ostrzega uczonych w Piśmie przed najgorszym grzechem, jaki może popełnić człowiek, czyli bluźnierstwem przeciwko Duchowi Świętemu. Ten, kto bluźni lub odrzuca Ducha Świętego z własnego wyboru, jest winny wiecznego potępienia. Dlatego jeśli człowiek odrzuca miłość daną mu przez Ducha miłości, Ducha Świętego, odrzuca samego Boga. Innymi słowy, sam wybiera swoje potępienie. Uczmy się przebaczać, abyśmy mogli otrzymać przebaczenie w miłości Boga, w Duchu Świętym. Wybaczmy tym, którzy nas obrażają lub których nie lubimy. Bóg, w swojej nieskończonej miłości, nam przebacza. Naśladujmy Go, kochając i przebaczając z serca, zapominając o zniewagach.

Reklama

W.Cz.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-01-04 09:48

Ocena: +22 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: to dzięki nadziei nie pogrążają nas trudności życia

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nadzieja chrześcijańska jest cnotą pokorną i silną, która nas podtrzymuje i nie pozwala, aby pochłonęły nas trudności życia – powiedział papież podczas porannej Mszy św. 17 marca w kaplicy Domu Świętej Marty. Dodał, że nadzieja w Panu nigdy nie zawodzi, jest źródłem radości i daje pokój naszym sercom.

Ojciec Święty zauważył, że w czytanym dzisiaj fragmencie Ewangelii (J 8, 51-59) św. Jan przedstawia scenę, w której Jezus rozmawiał z uczonymi w Prawie i stwierdził, iż ??Abraham „rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień”. Przy tej okazji papież wskazał na podstawowe znaczenie nadziei w życiu chrześcijańskim. Przypomniał, iż Abraham miał pokusy na drodze nadziei, ale uwierzył i był posłuszny Bogu, dlatego wyruszył do Ziemi Obiecanej. Istnieje zatem motyw nadziei łączący całą historię zbawienia, będący źródłem radości - podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję