Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Niedziela, 29 stycznia 2023

• So 2, 3; 3, 12-13 • Ps 146, 6c-7.8-9a.9b-10 • 1 Kor 1, 26-31 • Mt 5, 1-12a

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: «Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie».

Jeśli matka i ojciec błogosławią synowi, który wchodzi w związek małżeński, oznacza to płynące z serca życzenie, aby temu synowi dobrze wiodło się na jego nowej drodze. Błogosławieństwo oznacza też nie tylko bierną akceptację, ale i zrozumienie, i poparcie dla decyzji syna. Błogosławieństwo daje też nadzieję na przyszłe wsparcie nowej rodziny przez błogosławiących rodziców. Brak błogosławieństwa oznaczałby odcięcie się od syna, brak akceptacji dla jego planu czy decyzji i brak przyszłego wsparcia. Błogosławieństwo w Biblii jest pewnym mądrościowym sposobem pokazywania myśli, życzeń, serca, emocji, jest życzeniem, ale też Jezus wypowiada swoje błogosławieństwa jako „gratulacje” (jak mówił kard. Daneels) i „program” (jak komentował te słowa Chrystusa ks. prof. Grzybek). Mistrz z jednej strony gratuluje tym, którzy budują pokój, którzy nie przywiązują się do rzeczy materialnych, ale potrafią być od nich wolni; tym, którzy są łagodni i miłosierni, ale też tym, którzy walczą o sprawiedliwość dla innych i potrafią nawet przyjąć prześladowanie, by być wiernymi prawdzie... Jezus już teraz im gratuluje takich wyborów i obiecuje nagrodę w niebie. Jezus, wypowiadając błogosławieństwa, ukazuje też program dla swoich uczniów. Program ten będzie wymagał trudu, wyrzeczeń, poświęcenia, ale będzie też prowadzić do szczęścia uczniów Chrystusa. Tym ludziom, którzy błogosławieństwa czynią swoim programem, Bóg błogosławi i są oni zawsze w Jego sercu.

Reklama

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju, prawdy, sprawiedliwości, miłosierdzia i umacniaj nas na naszych drogach swoim błogosławieństwem!

K.K.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-01-05 11:24

Ocena: +20 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy uczestnicząc w Eucharystii naprawdę w Niej uczestniczymy całym sobą, umysłem, sercem?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 8, 51-59.

Czwartek, 30 marca 2023. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Jakim „okiem” patrzę na siebie i innych?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 8, 1-11.

Poniedziałek, 27 marca 2023. WIELKI POST

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na rekolekcje dla mężczyzn w Gorzowie

2023-03-27 17:19

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Gorzów Wlkp.

Rekolekcje dla mężczyzn

Wolni od niemocy

Materiały organizatora

W dniach 3, 4 i 5 kwietnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim odbędą się rekolekcje dla mężczyzn "Wolni od niemocy".

“Wolni od niemocy” to tytuł rekolekcji dla mężczyzn, które odbędą się 3, 4 i 5 kwietnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję