Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Środa, 1 lutego 2023

• Hbr 12, 4-7.11-15 • Ps 103, 1-2.13-14.17-18 • Mk 6, 1-6

Jezus przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie. Gdy nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze. A wielu, przysłuchując się, pytało ze zdziwieniem: «Skąd On to ma? I co za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce. Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?» I powątpiewali o Nim. A Jezus mówił im: «Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony». I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie na kilku chorych położył ręce i uzdrowił ich. Dziwił się też ich niedowiarstwu. Potem obchodził okoliczne wsie i nauczał.

Jezus dokonał wielu cudów w różnych krainach, wielu uzdrowił i uwolnił od demonów. Mówiono o nim daleko i z pewnością wieści o Nim dotarły do Jego ojczyzny. Jego rodacy bardzo chcieli zobaczyć, kim jest ten, który potrafi działać takie rzeczy. Ale kiedy mieli ku temu okazję, kiedy w końcu spotkali Jezusa i zobaczyli, o kim mowa, to – można powiedzieć – byli rozczarowani, bo był to ktoś, kogo oni już znają, kogo dorastanie widzieli na własne oczy. Ciężko im było w ogóle pomyśleć, że to jakiś cudotwórca, a gdzie dopiero Mesjasz, Syn Boży. Ich sceptycyzm wobec Jezusa, ich niedowierzanie, że ktoś, kogo znają może być tym, o kim już tyle słyszeli, doprowadził ich do niewiary i słyszeliśmy, że Jezus nie mógł prawie nic zrobić w swojej ojczyźnie. Kiedy się zastanowimy nad naszym życiem, to jestem pewien, że dojdziemy do wniosku, że i my mamy problem, kiedy wiarą dzieli się ktoś już nam znany. Na przykład łatwiej jest nam słuchać porad od księdza, który nie jest naszym proboszczem. Łatwiej nam jest zaufać kierownikowi duchowemu, którego nie znamy. Łatwiej nam jest uwierzyć w świadectwo wiary nieznanej nam osoby i nie jest to niczym dziwnym. Dzisiejsza Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca, aby szukać Bożego działania w ludziach dookoła nas, abyśmy nie wpadli w problem rodaków Jezusa i tak łatwo porzucili wiarę w to, że Bóg może działać wielkie rzeczy poprzez ludzi z naszego otoczenia.

Reklama

S.H.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-01-07 14:36

Ocena: +20 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jako szafarze darów z Wieczernika

[ TEMATY ]

homilia

bp Ignacy Dec

Wielki Czwartek

Bożena Sztajner/Niedziela

Homilia w katedrze świdnickiej w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma, Świdnica, 18 kwietnia 2019 r.

1. Wstęp

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Anna Jantar i Jarosław Kukulski będą mieli swój mural na Bielanach

2023-03-31 18:24

[ TEMATY ]

Warszawa

Anna Jantar

mural

Wikipedia/autor nieznany, domena publiczna

Anna Jantar i Jarosław Kukulski

Anna Jantar i Jarosław Kukulski

Na warszawskich Bielanach ruszyło malowanie muralu upamiętniającego Annę Jantar i Jarosława Kukulskiego. Mural pokryje ścianę budynku przy al. Reymonta 21, gdzie w latach 70 znajdowało się mieszkanie artystów.

O upamiętnienie Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego od lat zabiegali fani oraz mieszkańcy dzielnicy, z którą artyści związani byli przez lata. Po przeprowadzce do Warszawy zamieszkali w niewielkiej kawalerce na ulicy Słowackiego na Żoliborzu, niedaleko Teatru Komedia. Po narodzinach córki Natalii przeprowadzili się do większego mieszkania przy al. Reymonta 21 na nowopowstałym osiedlu Wawrzyszew.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję