Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 14-23.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Środa, 8 lutego 2023. Św. Hieronima Emilianiego; św. Józefiny Bakhity, dziewicy, wsp. dow.

• Rdz 2, 4b-9.15-17 • Ps 104(103), 1-2a.27-28.29bc-30 • Mk 7, 14-23

Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie wszyscy i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha». Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o to przysłowie. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste. I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».

Kontekstem dzisiejszych słów Jezusa są zarzuty Żydów, że On i Jego uczniowie nie przestrzegają Prawa. Mistrz z Nazaretu kontynuuje polemikę, wykazując błędną interpretację Bożego Prawa i odejście od jego istoty. Jest w tym niebezpieczeństwo przeceniania ludzkich zwyczajów, a marginalizowanie Bożego Słowa. Skutki mogą być opłakane, bo religijność stanie się legalizmem, a nie duchowością. Wydaje się, że Jezus chce odwrócić te trendy. Przez prosty przykład ukazuje, co w naszym życiu ma charakter służebny, a co jest fundamentem. Potrzeby biologiczne – jak jedzenie, picie czy sen – mają nam służyć, czyli pomóc w zdrowym życiu. Jezus zdejmuje z nich znaczenie religijne – które zresztą zostało nadane przez ludzi – i przywraca właściwe miejsce w szeregu. Natomiast sednem życia religijnego ma być słuchanie serca, które w rozumieniu biblijnym jest ośrodkiem naszej woli i decyzyjności. To tam mamy czuwać i oceniać swoje czyny w perspektywie Bożego Słowa. Jesteśmy zaproszeni, aby zrewidować naszą religijność i odpowiedzieć na pytanie, czy jest ona już ewangeliczna, czy jeszcze faryzejska.

Reklama

Ł.T.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-01-07 15:40

Ocena: +20 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy możemy dotknąć Ciała Boga?

[ TEMATY ]

homilia

s. Amata CSFN

Ewangelia J 1, 1-18 Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Wierzysz w to?

Niedziela Ogólnopolska 13/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Wskrzeszenie Łazarza – fresk autorstwa Giotto di Bondone

Wskrzeszenie Łazarza

Wskrzeszenie Łazarza

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy o tym, jak do Pana Jezusa dociera wiadomość o chorobie Jego przyjaciela Łazarza. Również do nas każdego dnia kierowane są różne wiadomości. Niestety, często dowiadujemy się o smutnych, bolesnych, a czasami tragicznych sytuacjach, które spotykają ludzi na całym świecie. Najbardziej bolesne są te informacje, które mówią o chorobie czy śmierci bliskich nam osób.

CZYTAJ DALEJ

Dr hab. Łucja Marek z IPN: Badania historyczne wykazują, że kard. Wojtyła reagował prawidłowo na przestępstwa pedofilii

2023-03-27 15:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

ks. Łukasz Romańczuk

Obraz św. Jana Pawła II w kościele w Szewcach

Obraz św. Jana Pawła II w kościele w Szewcach

- W moim przekonaniu zarówno film Gutowskiego, jak i książka Overbeeka nie przybliżają nas do prawdy. Badania jakie prowadzę jako historyk nad tymi samymi źródłami, przynoszą odmienne wnioski – mówi dr hab. Łucja Marek z Krakowskiego IPN. „Ze znanych mi dokumentów wynika, że kard. Wojtyła reagował, jeśli tylko otrzymał informację o nadużyciach ze strony kapłanów w stosunku do małoletnich” - dodaje. Podaje też bardzo wiele nieznanych i niepublikowanych do tej pory faktów.

Badaczka wyjaśnia, że to, co napisali wspomniani autorzy, „jest to ahistoryczna interpretacja i ahistoryczna ocena źródeł dawnych UB i SB znajdujących się dziś w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję