Reklama

Świat

Biskupi Ziemi Świętej potępiają ataki na chrześcijan

Katoliccy biskupi i zwierzchnicy Kościołów w Ziemi Świętej potępili niedawną falę ataków przemocy i wandalizmu wobec chrześcijan oraz ich miejsc kultu. W ogłoszonym dziś wspólnym apelu wezwali władze do odnalezienia winnych i postawienia ich przed sądem zgodnie z obowiązującym prawem.

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

atak

chrześcijanie

Adobe Stock

Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej przypomniało, że w ciągu tygodnia miały miejsce trzy poważne zdarzenia: w Jerozolimie został zbezczeszczony protestancki cmentarz, w dzielnicy ormiańskiej na Starym Mieście pojawił się napis „śmierć chrześcijanom”, a podczas nabożeństwa w miejscowości Maalot w północnym Izraelu libańscy chrześcijanie zostali zaatakowani przez nieznaną grupę intruzów, która dokonała licznych zniszczeń.

„Potępiamy tego rodzaju akty niszczycielskie i wszelkie formy agresji słownej wobec osób oraz ich własności, dokonywane ze względu na religię czy światopogląd”, głosi apel ordynariuszy katolickich. Jak podkreślono, apel jest szczególnie aktualny, „gdy takie ataki na wolność człowieka są wymierzone w grupy, które chcą budować zdrowe społeczeństwo i przekazywać dobre wartości przyszłym pokoleniom”.

Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej obejmuje biskupów katolickich obrządków łacińskiego, chaldejskiego, maronickiego, melchickiego, ormiańskiego i syryjskiego, pracujących w Izraelu, Palestynie, Jordanii, Libanie i na Cyprze. Jego celem jest pogłębianie komunii między Kościołami katolickimi różnych obrządków, koordynacja pracy duszpasterskiej, wspieranie wspólnych inicjatyw oraz promowanie wartości i znaczenia religii. Obecnie na jego czele stoi maronicki arcybiskup Akry i Ziemi Świętej Moussa el-Hage.

2023-01-13 16:53

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Patton: chrześcijanie Ziemi Świętej potrzebują wsparcia

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

głód

chrześcijanie

Jak nigdy dotąd chrześcijanie Ziemi Świętej liczą na hojność wyznawców Chrystusa na całym świecie. Wskazuje na to o. Franceso Patton podkreślając, że bez wsparcia z zewnątrz ich sytuacja stanie się naprawdę dramatyczna.

Franciszkanin przypomina, że pandemia zatrzymała całkowicie ruch turystyczny i pielgrzymkowy, który był głównym źródłem utrzymania wielu chrześcijańskich rodzin w Izraelu, Palestynie i Jordanii. Stracili oni źródło dochodu, a głód zaczął coraz częściej zaglądać im w oczy.

CZYTAJ DALEJ

Nowy Sącz: dzień skupienia dla parlamentarzystów i samorządowców

2023-03-30 16:20

[ TEMATY ]

dni skupienia

parlamentarzyści

Nowy Sącz

Ewa Biedroń

Bp Andrzej Jeż

Bp Andrzej Jeż

Parlamentarzyści i samorządowcy diecezji tarnowskiej mieli swój dzień skupienia w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że aby uzdrawiać współczesny świat i nasz kraj, potrzeba najpierw ustawicznej pracy nad sobą, nad własnym poziomem etycznym.

– Dobrze, że jesteśmy tutaj razem. Potrzebujemy modlitwy i okazji do refleksji. W ciągu całego roku intensywnej pracy trzeba nam również wsparcia duchowego, chwili refleksji, uspokojenia, przemyśleń, które są bardzo ważne, ponieważ pracując z ludźmi trzeba być wrażliwym na ich problemy. - Uważam, że każdy samorządowiec powinien zrobić sobie rachunek sumienia z tego jak pomagamy mieszkańcom, co możemy zrobić, czy mogliśmy więcej zrobić? - mówią samorządowcy.

CZYTAJ DALEJ

Jak być odważnym?

2023-03-31 08:09

[ TEMATY ]

rozważania

Mat.prasowy

Kto skazał Jezusa - Piłat? Faryzeusze, a może tłum? Tłum jest bardzo niebezpieczny. Pod wpływem tłumu możemy postąpić w sposób, którego nigdy byśmy nie wybrali. Tłum daje złudne poczucie rozmywania się odpowiedzialności. Jak dziś być odważnym, by przeciwstawić się nurtowi, z którym płynie bezimienny tłum?

Jesteśmy dziś też świadkami zachowań nowego typu tłumu - tłumu składającego się z indywidualnych osób, ale schowanych za parawanem mediów społecznościowych. To znamienne, że dzisiaj bardzo doceniamy inicjatywy promujące odpowiedzialne zachowanie w sieci w internecie. Dużym sukcesem i popularnością cieszą się działania i kampanie społeczne pod hasłem "NIE HEJTUJĘ - MOTYWUJĘ | SZANUJĘ | REAGUJĘ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję