Reklama

Aspekty

List młodych do księży cz. 2

Chcemy, by w Kościele działy się piękne rzeczy

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi częściami listu, które będziemy w najbliższym czasie publikować na naszej stronie.

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022

„Będąc w Kościele, czujemy, że jest to często nasz drugi dom. Tu czujemy się komfortowo i bezpiecznie, tu widzimy, że ktoś nas docenia, mimo naszego młodego wieku. W Kościele możemy służyć swoimi talentami na chwałę Bożą, tutaj czujemy, że możemy prawdziwie być sobą. Kościół daje przestrzeń do wyrażania siebie i do wysłuchania. Czujemy to zwłaszcza w mniejszych wspólnotach, do których należymy. W nich wzrastamy w wierze, poznajemy przyjaciół, ale też i siebie, patrząc przez pryzmat Boży. Tu czujemy się przyjęci i w pełni zaakceptowani. To małe wspólnoty często sprawiają, że możemy poznawać Kościół takim, jakim jest – pełnym ciepła, troski i miłości.

Czujemy wielką wdzięczność, że to Kościół jest przestrzenią naszego dorastania i spełniania się naszej młodości. W Nim uczymy się żyć pełniej, być bardziej i kochać mocniej, dając świadectwo wiary.

Są jednak w Kościele rzeczy, które nas bolą i nie chcemy ich pominąć. Sprawa Kościoła jest dla nas niezwykle istotna, dlatego nie możemy pozostawać obojętni na niektóre kwestie, z którymi się nie zgadzamy. Problemy Kościoła nas bolą, bo gdy kogoś lub coś kochamy, to pragniemy dla nich jak najlepiej. Warto zauważać problemy, rozmawiać o nich. Drogi Księże, nie chcemy jednak wytknąć Tobie i Kościołowi Waszych błędów. Chcemy w miłości pokazać Ci, co zauważamy i gdzie widzimy sprzeczności. Wierzymy, że nasze słowa mogą stać się impulsem do zmian na lepsze i prosimy – nie lekceważ głosu młodego Kościoła. Oczywiście wiemy, że Kościół to ludzie, a ludzie są grzeszni. Każdemu z nas będą zdarzać się różne upadki, nie chcemy więc wrzucać wszystkich do jednego worka, ani sprawiać, by ktoś poczuł się pokrzywdzony. Przedstawimy więc pewne problemy w kontekście dość ogólnym.

Widzimy często duże wypalenie wśród księży. Zdarzają się tacy, którzy popadają w rutynę, robią tylko podstawowe minimum, które się od nich wymaga, podczas gdy my, młodzi, potrzebujemy nowych inicjatyw, działalności, świadectwa. Ogromnie cenimy kapłanów, którzy są otwarci na swoich parafian, którzy słuchają, chcą się angażować. Chcemy, by w Kościele działy się piękne rzeczy i wiemy dobrze, że z przyzwoleniem i pomocą Księdza jesteśmy w stanie działać na chwałę Bożą. Tylko pozwól nam, rozmawiaj z nami, bądź otwarty i pomagaj, bo bardzo tego potrzebujemy. Nie mów zawsze „nie”, gdy wspólnota parafialna będzie chciała zorganizować coś na większą chwałę Pana”.

Reklama

Pierwszą część Listu znajdziecie tutaj: Księże, jesteś niesamowicie potrzebny!.

Trzecią część Listu znajdziecie tutaj: Chcemy być traktowani z miłością

Czwartą część Listu znajdziecie tutaj: Kościół to nasza wspólna przestrzeń

O samym Synodzie Młodych możecie przeczytać tutaj.

2023-01-14 07:08

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcemy być traktowani z miłością

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Na ekrany polskich kin wejdzie film o rodzinie Ulmów - „Historia jednej zbrodni”

2023-06-06 12:21

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Materiał prasowy

Już 9 czerwca polscy widzowie będą mogli zobaczyć dzieło poświęcone przejmującej historii rodziny Ulmów. Dystrybutorem filmu „Historia jednej zbrodni” jest krakowski Rafael Film. Nowy obraz dokumentalisty Mariusza Pilisa prezentuje Józefa i Wiktorię oraz ich siedmioro dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin w czasie II wojny światowej.

Reżyser przestawia niewyobrażalną zbrodnię, której 24 marca 1944 r. dokonali Niemcy w Markowej, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów. Pilis dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów oraz podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord.

CZYTAJ DALEJ

Trzy dni modlitwy za miasto

2023-06-07 11:23

Mateusz Góra

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie trwa Jerycho Krakowskie

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie trwa Jerycho Krakowskie

    Mieszkańcy Krakowa należący do różnych wspólnot przez trzy dni modlą się w intencji miasta.

    W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie trwa Jerycho Krakowskie. To kolejne już takie wydarzenie poprzedzające uroczystość Bożego Ciała. Przy wystawionym Najświętszym Sakramencie gromadzą się członkowie wspólnot z całego Krakowa. Modlą się przez prawie cały dzień. Czuwanie rozpoczyna się od godziny 7:00, a kończy o 21:15.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję