Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Aleksander Markowski
Niedziela Ogólnopolska 12/2009, str. 35


Twierdzą nam będzie każdy próg
„Echa Polesia”, nr 1 (21) 2009 r.

Kresy - ziemia przesiąknięta krwią męczeńską setek tysięcy rodaków… 28 lutego 1944 r. 1200 mieszkańców Huty Pieniackiej i uciekinierów z pobliskich wiosek zostało wymordowanych przez ludobójców z OUN, UPA i SS „Galizien”. Po 65 latach w miejscu, gdzie istniała Huta Pieniacka, została odprawiona Msza św. za zmarłych. Przybyli na nią ocaleni mieszkańcy wioski. Byli prezydenci Polski i Ukrainy. Uroczystości żałobne zostały zakłócone i znieważone przez bojówki potomków OUN, UPA.
Kresy… Mam przed sobą „Echa Polesia”, pięknie wydany kolejny kwartalnik Oddziału Brzeskiego Związku Polaków na Białorusi. Wśród wielu cennych dla naszej świadomości reportaży, wspomnień, poezji - szczególnie poruszająca serce fotografia: harcerze z Brześcia i Baranowicz przy oczyszczonym przez nich polskim bunkrze: „Jaś” k. Stołowicz. Odkryte z mchów i porostów słowa „Roty” Marii Konopnickiej: TWIERDZĄ NAM BĘDZIE KAŻDY PRÓG. Pamiętam reportaż filmowy z Białorusi i w nim ukazane polskie umocnienia obronne w pobliżu Baranowicz i wieńczące je trzy wielkie krzyże i rzeźba wzlatującego orła. Czy te krzyże i orzeł jeszcze istnieją? Pozdrawiam serdecznie Andżelikę Borys, niezłomną przywódczynię Związku Polaków na Białorusi. I pozdrawiam Józefa Adamskiego, prezesa Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza. Słowa Józefa Adamskiego: „Tadeusz Goniewicz podczas nieludzkiego systemu pierwszy w Polsce odważył się nieść pomoc oświatową dla szkół polskich na Wileńszczyźnie”. 4 stycznia 2009 r. obchodzone były w Lublinie dwa jubileusze: 30-lecie prac na rzecz oświaty polskiej na Wileńszczyźnie oraz 20-lecie działalności Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie. Działalność Fundacji jest kontynuacją lubelskiej grupy nieformalnej zainicjowanej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przez Józefa Adamskiego w 1979 r. Działalność Fundacji ocala i utrwala wbrew przeciwnościom tożsamość narodową kresowej młodzieży. Dzieło to wspomaga prawdziwie bohatersko kwartalnik „Echa Polesia” pod przewodem Aliny Jaroszewicz. Reakcja władz Białorusi? Słowa Józefa Adamskiego: „Administracja białoruska rozpoczęła kolejną falę represji przeciw nauczycielom, działaczom, uczniom i ich rodzicom przy całkowitym milczeniu rządu Rzeczypospolitej. Towarzyszy temu wulgarna propaganda medialna przeciw Polsce i Polakom na Białorusi, by ich zastraszyć przed VII Zjazdem Związku Polaków na Białorusi. Ze strony administracji polskiej jest nie tylko milczenie, lecz mamy konkretne przykłady zdrady interesów Polaków na Białorusi przez niektórych naszych urzędników”.
Kresowiacy uczą nas miłości Ojczyzny. BĄDŹMY SOLIDARNI! Wspomagajmy Dzieło Fundacji. Podaję jej adres korespondencyjny: Fundacja Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza (to także adres redakcji i kolportażu kwartalnika „Echa Polesia”): ul. Kazimierza Wielkiego 9/60, 20-611 Lublin, tel./fax (0-81) 747-61-63 albo: 605-828-137 lub dom: (0-81) 525-71-60. E-mail: fundgon@neostrada.pl. Konto bank. Fundacji: Bank PKO SA O/Lublin, nr 96 1240 5497 1111 0000 5005 2437.
Kochającym Ojczyznę kresowym harcerzom dedykuję piękną piosenkę harcerską śpiewaną przy ognisku na melodię „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki. Otrzymałem ją przed laty od Stefana Cebulskiego z Chorzowa, w przedwojennym, lwowskim śpiewniku. Śpiewamy ją na naszych Wieczorach. Niech zapalają serca jej słowa:
„A z ogniska tego weźmiem taką moc,
Że będziemy świecić w najciemniejszą noc!”.

Przy ognisku

Słowa: anonim,
melodia „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki

Przy ognisku gwarzy drużyna wesoło,
pieśń harcerska płynie, skry sypią się wkoło.
Płyńże, płyńże, pieśni, wij się w długą nić,
abyś nie przestała nam się nigdy wić!

Napłynęła wspomnień stubarwna dziś fala,
Każda iskra w sercu w płomień się rozpala,
I w zadumie płynie pieśń harcerska w dal,
Wesołe ognisko, palże się nam, pal!

Choć nas burze życia po świecie rozwieją,
Wszystkie iskry w sercu w płomień się roztleją;
A z ogniska tego weźmiem taką moc,
Że będziemy świecić w najciemniejszą noc!

Reklama

Trzeba jasno powiedzieć: Dość!

2019-07-16 11:47

Z abp. Stanisławem Gądeckim rozmawiał Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 10-13

Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Ale Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z Arturem Stelmasiakiem

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

ARTUR STELMASIAK: – Napisał Ksiądz Arcybiskup bardzo mocny list w obronie wartości religijnych. Oczywistych powodów jest wiele, ale czy było jakieś szczególne wydarzenie, które przechyliło szalę goryczy, by zająć stanowisko w tej sprawie?

ABP STANISŁAW GĄDECKI: – Od dłuższego czasu mamy do czynienia z niezwykle intensywną dyskusją społeczną, której przedmiotem jest Kościół. Pojawia się wiele głosów nieprzychylnych, a nawet wrogich, wobec Kościoła i wartości religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

100. rocznica powstania Policji Państwowej

2019-07-18 20:13

Agata Pieszko

Z przeprowadzonych w 2019 r. badań opinii publicznej wynika, że 75 % Polaków wystawiło pozytywną ocenę polskiej policji, 89% Polaków powiedziało, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, a 98 % rodaków stwierdziło, że czuje się bezpiecznie w okolicach swojego miejsca zamieszkania. To piękny prezent na 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Agata Pieszko

Obchody 100-lecia Policji Państwowej rozpoczęły się we Wrocławiu 17 lipca. Ten dzień był poświęcony uczczeniu pamięci poległych polskich policjantów. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce 18 lipca. W kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława odprawiono Mszę św., po której na Placu Wolności odbył się uroczysty apel z wręczeniem odznaczeń i nominacji dla funkcjonariuszy policji.

– Tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie i swoje miejsce w społeczeństwie. Na służbę policjanta należy patrzeć nie jak na każdą inną profesję, ale szukać w niej powołania, pewnej misji. Czy mamy świadomość, że każdego dnia na służbę wychodzi rzesza funkcjonariuszy, aby przede wszystkim służyć człowiekowi? My spokojnie śpimy, pracujemy, spacerujemy, odpoczywamy, a gdzieś na ulicy, w parku, na wodzie, w powietrzu, także przy biurku służbę pełni mnóstwo funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. To oni służą człowiekowi każdego dnia i nocy – mówił podczas homilii ks. Stanisław Stelmaszek, kapelan dolnośląskiej policji

W wydarzeniach na Placu Wolności udział wzięli m.in. generalny inspektor Policji Jarosław Szymczyk, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Tomasz Trawiński.

– Kłaniam się przed wami nisko, jako szef polskiej Policji i dziękuję za ten ogromny trud i wysiłek, który włożyliście w taką ocenę i w taki poziom bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Bardzo proszę, abyście nie ustawali w tych wysiłkach i kontynuowali tę misję. Misję bezpieczeństwa Polski i Polaków. W sposób szczególny proszę, abyśmy konsekwentnie i bezwzględnie oczyszczali środowisko policyjne z tych, którzy nie są godni nosić munduru, abyśmy zjednoczyli siły i wykluczyli fałszywą zawodową solidarność i abyśmy dbali o tych, którzy rzetelnie i pełni poświęcenia pracują w polskiej Policji – mówił do funkcjonariuszy Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komentując wyniki tegorocznych badań opinii publicznej

Obchody święta Policji Państwowej honorowym patronatem objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek.

– Bez bezpiecznego państwa nie można budować przyszłości dla naszych obywateli. Dolny Śląsk, miejsce szczególne mojemu sercu, bo jestem stąd, jest terenem trudnym dla policji. Mamy bliskość granic, autostradę A4, drogę S3, jesteśmy świetnie skomunikowani, mamy wielu turystów, bo mamy wiele atrakcji i cieszymy się z tego, ale to są zwiększone zagrożenia i to wymaga zwiększonej czujności. Mundur wiąże się z odwagą, determinacją i honorem, pamiętajcie, abyście nigdy tego honoru nie splamili – przypominała Elżbieta Witek policjantom i policjantkom

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zakomunikowała, że dzięki 2 edycji Programu Modernizacji Służb Mundurowych do 2020 r. na służy mundurowe, w tym na policję zostaną przekazane środki w wysokości 9,2 mld złotych.

– Chcemy zainwestować w ludzi, którzy na co dzień narażają swoje życie – dodała Elżbieta Witek

Obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej uświetniła Orkiestra Policyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na czele z kapelmistrzem nadkom. Adamem Witiwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem