Reklama

Zespół „Śląsk”

Koncerty „Santo subito”

Występy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w parafiach w Krotoszynie i Świdwinie zainaugurowały serię koncertów „Santo subito”, organizowanych w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Program koncertów zawiera utwory z nagranej w 2008 r. przez „Śląsk” płyty pod tym samym tytułem. Płyta została zaprezentowana w październiku ub.r. na specjalnym koncercie dla uczczenia 30. rocznicy wyboru Jana Pawła II w rzymskiej bazylice św. Sabiny na Awentynie. Autorką programu i płyty „Santo subito” jest dr Izabela Migocz - kierownik artystyczny Zespołu „Śląsk”. Dramaturgia płyty układa się w muzyczną opowieść o życiu Jana Pawła II. Znalazły się na niej m.in.: „Gaude Mater Polonia”, „Bogurodzica”, „Barka”, pieśni maryjne, jak „Ave Maria”, „Po górach, dolinach”. Fragmenty „Requiem” W. A. Mozarta i „Mszy żałobnej” F. J. Gosseca przypominają cierpienie, jakie stało się udziałem Jana Pawła II pod koniec życia. Śpiewane na zakończenie „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” G. F. Haendla jest modlitwą w intencji beatyfikacji Ojca Świętego. Koncerty są szczególną formą spotkania z Janem Pawłem II, ważnym wydarzeniem artystycznym, a publiczność przyjmuje je owacyjnie. W najbliższych tygodniach Zespół „Śląsk” zaprasza na koncerty „Santo subito” do następujących kościołów: Kościół pw. Najświętszej Maryi PannyCzęstochowskiej w Częstochowie, ul. Michałowskiego 28 (29 marca, godz. 19), Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju (2 kwietnia), św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni (4 kwietnia), św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu (5 kwietnia), Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach (19 kwietnia) oraz do kościoła Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie (24 kwietnia). Wstęp na wymienione koncerty jest wolny, a Zespół otrzymał już zaproszenia na występy w kolejnych miastach w całej Polsce. Dochód ze sprzedaży płyty podczas koncertów będzie przekazany na cele Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ze szczególnym uwzględnieniem programu stypendialnego dla uzdolnionej młodzieży.

(A. W.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł o. prof. Wacław Hryniewicz OMI

2020-05-26 10:40

[ TEMATY ]

śmierć

KUL

kyasarin/pixabay.com

W lublinieckim szpitalu po godzinie 8.00 odszedł do domu Ojca śp. o. Wacław Hryniewicz OMI, wybitny teolog, ekumenista, znawca teologii prawosławnej, współtwórca Instytutu Ekumenicznego KUL.

Ojciec Wacław Hryniewicz OMI urodził się 23 lipca 1936 roku w Łomazach (diecezja siedlecka). Pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej złożył 8 września 1953 roku w Markowicach, a święcenia prezbiteratu przyjął 26 czerwca 1960 roku w Obrze z rąk bp. Juliusza Bieńka – biskupa pomocniczego diecezji katowickiej.

Ojciec Wacław był wybitnym teologiem i ekumenistą, znawcą teologii prawosławnej. Przez wiele lat był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Współtworzył Instytut Ekumeniczny KUL, będąc jego wieloletnim dyrektorem (do 2005 roku). Konsultor Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan w Watykanie (1979-1984), Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym (1980-2005) oraz członek Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu (1980-2005). Autor wielu artykułów naukowych oraz książek teologicznych.

Był teologiem szukającym i odważnym, a przy tym wiernym Kościołowi. Otrzymał szereg nagród: im. księcia Konstantego Ostrogskiego (Białystok-Supraśl 1994), im. św. Brata Alberta (Warszawa 1994), im. Jana Długosza (Kraków 2004), im. Ks. Józefa Tischnera (Kraków 2005), a także odznaczeń: medal im. Anny Kamieńskiej (Gdańsk 1994), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (Warszawa 2004), medal 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Lublin 2018).

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, w 2018 roku opuścił ukochany Lublin, z którym był związany przez całe życie. Ostatnie lata spędził we wspólnocie oblackiej w Lublińcu.

CZYTAJ DALEJ

Trwają duchowe przygotowania do odpustu w parafii Ducha Świętego w Kielcach

2020-05-26 19:29

[ TEMATY ]

Kielce

parafia Ducha Świętego w Kielcach

Janusz Kamiński

Kościół Ducha Świętego w Kielcach

Tygodniowy cykl konferencji zainspirowanych poezją ks. Twardowskiego zaproponowała parafia Ducha Świętego w Kielcach przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Konferencje głosi ks. dr Jan Nowak – redaktor naczelny Wydawnictwa „Jedność” i wykładowca kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Spotkania Mszą św. i Nabożeństwem do Ducha Świętego mają przygotować wiernych do uroczystości odpustowych. Tematy poszczególnych konferencji np. „Duch stale pobożny twardy i uparty”, „jesteś – a przecież nigdy cię nie widać” , „bo przez grzeczność udajesz że wcale cię nie ma” - zaczerpnięte są z wiersza ks. Jana Twardowskiego „Westchnienie”. Spotkania modlitewne odbywają się od poniedziałku 25 maja do 30 maja. Rozpoczynają się każdego dnia Mszą św. o godz. 19. 30, o godz. 20. 30 jest Nabożeństwo do Ducha Świętego.

Każdego roku w parafii w Wigilię Zesłania Ducha Świętego odbywa się wielkie czuwanie z obecnością różnych ruchów i wspólnot parafialnych. Towarzyszyły im występy zespołów muzycznych, które pomagały prowadzić rozważania modlitewne. Ze względu na ograniczenia epidemiczne tegoroczne czuwanie będzie miało skromniejszą oprawę.

W niedzielę 31 maja o godz. 11. 30 Sumie odpustowej w kościele pw. Ducha Świętego będzie przewodniczył ks. dr Jan Nowak.

Katarzyna Dobrowolska

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję