Reklama

Polska

Poznań: największe widowisko pasyjne w Europie

[ TEMATY ]

misterium

W najbliższą sobotę 12 kwietnia na poznańskiej Cytadeli już po raz trzynasty odbędzie się największe widowisko pasyjne w Europie – Misterium Męki Pańskiej. Przedstawienie potrwa 80 minut i jest bezpłatne dla wszystkich. Po raz pierwszy będzie też transmitowane na żywo za pomocą strony www.misterium.eu. Jak podają jego organizatorzy, w sumie do tej pory uczestniczyło w nim ok. miliona osób, nie tylko z Polski, ale również spoza jej granic.

Już po raz trzynasty w sobotę przed Niedzielą Palmową zostanie wystawione największe w kraju i w Europie, a najprawdopodobniej również na świecie Misterium Męki Pańskiej. Misterium tradycyjnie poprzedzi Msza św. sprawowana w kościele pw. św. Jana Bosko na poznańskich Winogradach o godz.18.00, skąd wspólnie jej uczestnicy wraz z aktorami przejdą na Cytadelę. Tam o godz. 20.00 na Placu pod Dzwonem Pokoju rozpocznie się trwające 80 minut Misterium.

Reklama

Poznańskie Misterium jest doskonałą okazją do duchowego przygotowania zarówno do przeżycia Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, jak również do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Tym bardziej, że jak podkreśla Artur Piotrowski, pomysłodawca i reżyser widowiska, tegoroczne Misterium będzie jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne, także za sprawą sceny finałowej z udziałem tancerzy Polskiego Teatru Tańca, która poświęcona będzie polskiemu papieżowi.

Misterium co roku tworzy zespół składający się z ok. 1000 osób, 200 z nich to aktorzy-amatorzy, na co dzień m.in. informatycy, bankowcy czy prawnicy. Budowa monumentalnej sceny, składającej się z 50 ton rusztowań zajmuje tydzień, a realizatorzy dźwięku i światła ustawiają reflektory oraz urządzenia akustyczne przez kilka dni.

Efektem jest doskonale stworzone widowisko, które porusza serca zarówno osób głęboko wierzących, jak i tych, którzy oglądają spektakl dla doznań artystycznych. Podczas sceny Ostatniej Wieczerzy widzowie obdarowani zostają tysiącem bochenków chleba. Uczestnicy odrywają po kawałku i przekazują bochenek ludziom stojącym obok. Jest to symbol konieczności dzielenia się dobrami, zarówno w wymiarze doczesnym, jak i wiecznym.

Reklama

Wrażenie robi również pojawiająca się w scenie finałowej, unoszona dzięki dźwigom, ogromna (wysoka na 22, szeroka na 12 metrów) kopia łagiewnickiego obrazu Jezusa Miłosiernego.

Jak jednak zauważa Artur Piotrowski, najważniejsze jest przeżycie pojedynczego uczestnika. Zależy mu bowiem, aby nikt, po tym, jak ujrzy ostatnie chwile życia Jezusa, Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, nie wyszedł z Misterium taki sam. „Chodzi o to, aby każdy z widzów wszedł w swoje wnętrze i zastanowił się, czy dokonało się w nim już prawdziwe nawrócenie” – zauważa Piotrowski.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia, w tym dojazdu i miejsc postojowych, można znaleźć na stronie www.misterium.eu. Osoby, które nie będą mogły na nie dotrzeć, w tym roku po raz pierwszy będą miały możliwość obejrzeć Misterium dzięki udostępnionej na tej stronie transmisji na żywo.

W tym roku Misterium Męki Pańskiej odbędzie się tylko w Poznaniu. Organizatorzy planują, że do Warszawy powróci ono w przyszłym roku i wówczas, tak jak w minionych latach, zostanie wystawione w obu tych miastach.

2014-04-08 18:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misterium sceniczne

[ TEMATY ]

misterium

Monika Łukaszów

„Stabat Mater” zabrzmiało w murach kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickim osiedlu Piekary. W blisko godzinnym misterium przygotowanym przez legnickich i wrocławskich artystów mieszkańcy Legnicy mogli posłuchać i obejrzeć "Stabat Mater" G.B.Pergolesiego w reżyserii Barbary Bielaczyc.

Misterium podzielone na dwanaście części, ukazujące mękę i śmierć Zbawiciela z perspektywy cierpienia jego Matki, wprowadziło zebranych w przeżywanie Wielkiego Tygodnia. Ta średniowieczna pieśń, stała się nie tylko przeżyciem artystycznym, ale w przestrzeni sakralnej wprowadziła słuchaczy w tajemnice odkupienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Słowacji

2021-09-15 18:03

[ TEMATY ]

Słowacja

papież Franciszek

Vatican Media

Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Šaštínie z udziałem ponad 50 tys. wiernych, bizantyjska Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma w Preszowie dla 30 tys. wiernych, spotkania z Ekumeniczną Radą Kościołów, przedstawicielami życia społecznego i politycznego, duchowieństwem, Żydami w Bratysławie, z Romami i młodzieżą w Koszycach oraz odwiedziny ośrodka dla bezdomnych Betlejem w Bratysławie złożyły się na wizytę apostolską Franciszka w Słowacji w dniach 12-15 września br..

Hasłem tej 34. zagranicznej podróży papieża były słowa: "Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”.

CZYTAJ DALEJ

Rekonstrukcja historyczna w Jarosławiu

2021-09-16 10:03

Henryk Grymuza

Rekonstrukcja przybliżyła wspominane wydarzenia

Rekonstrukcja przybliżyła wspominane wydarzenia

Jarosław pamięta. Pamięta zawsze. Pamięta szczerze. Pamięć o bohaterach tej ziemi zachowuje głęboko we wdzięcznych sercach. Miłość do Ojczyzny i pamięć o jej obrońcach jest nieodzownym kanonem sumienia i polskiej racji stanu. Jarosławski żołnierz i twórca Michał Zieliński napisał piosenkę „Serce w Plecaku”. Była obecna na niemal każdym froncie, w każdej formacji, pod dachem każdego namiotu żołnierskiego. I dlatego tym dostojnym tytułem nazwano zorganizowaną 11 września rekonstrukcję historyczną obejmującą lata 1914 – 1939.

W kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla na uroczystej mszy świętej zgromadziła się młodzież, harcerze, przedstawiciele wojska, policji i innych służb mundurowych, także weterani, nauczyciele, sami jarosławianie, goście przybyli z różnych stron kraju aby w zjednoczeniu modlitewnym powierzyć Panu tych, którzy za Ojczyznę oddali życie i tych, którzy jeszcze żyją by świadczyć o hitlerowskim i sowieckim okrucieństwie. Dzięki kombatantom, pedagogom i stowarzyszeniom lokalnym budowana jest w tym mieście głęboka tożsamość z tym co polskie i co wymaga nieustającej pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję