Reklama

Kościół

Papież jedzie z misją pokojową do serca Afryki

Papież Franciszek wybiera się w kolejną podróż zagraniczną. Ta 40. w ciągu 10-letniego pontyfikatu podróż określana jest jako misja pokojowa w sercu Afryki.

2023-01-23 15:30

[ TEMATY ]

Franciszek

Archiwum prywatne Piotra Błasiaka

Planowaną od dawna podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego papież Franciszek odbędzie w dniach od 31 stycznia do 5 lutego. W Sudanie Południowym Ojcu Świętemu będą towarzyszyć honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields.

Podróż napotykała na przeszkody. Wcześniej nie pozwalały na nią okoliczności polityczne, potem przyszła pandemia koronawirusa, a ostatnio problemy papieża z kolanem. Wydaje się, że sytuacja z kolanem już się poprawiła i wszystko jest przygotowane do tej wyczerpującej i ryzykownej misji pokojowej. W obu krajach eskalują w ostatnim okresie krwawe konflikty. Czy papież zdoła poprawić sytuację? – zastanawiają się media.

Z pielgrzymką pokoju w Kongu wiązana jest nadzieja, „że ustanie przemoc na wschodzie kraju i że zwycięży droga dialogu i wola pracy na rzecz bezpieczeństwa i dobra wspólnego” – wyjaśnił Franciszek na początku stycznia w przemówieniu noworocznym do korpusu dyplomatycznego. Ojciec Święty tłumaczył, że w Sudanie Południowym on i towarzyszące mu osoby „chcą przyłączyć się do wołania ludzi o pokój i przyczynić się do procesu pojednania narodowego”.

W sześciodniową podróż Franciszek wyruszy 31 stycznia. Oba kraje borykają się z konfliktami wewnętrznymi; w ciągu ostatniej dekady wojny domowe oraz walki między armiami i grupami rebeliantów pochłonęły setki tysięcy ofiar. Kościół katolicki jest ważnym mediatorem zarówno w Kongo, jak i w Sudanie Południowym. W chrześcijańskim Sudanie Południowym Kościół – wraz z Kościołem anglikańskim i prezbiteriańskim – stara się promować dialog między stronami. Dlatego papieżowi towarzyszyć będą przedstawiciele tych Kościołów: abp Welby i pastor Greenshields.

Najpierw jednak papież Franciszek pojedzie do stolicy Konga, Kinszasy. Oprócz standardowych spotkań z przedstawicielami rządu i Kościoła w tym kraju, zaplanowano tam spotkanie z ofiarami przemocy we wschodnim Kongo. Pierwotnie spotkanie to miało się odbyć w Gomie, stolicy objętego kryzysem regionu Północnego Kiwu, jednak ze względów bezpieczeństwa przeniesiono go do Kinszasy. Na tamtejszym lotnisku Franciszek odprawi też Mszę św., a na stadionie spotka się z młodzieżą i katechetami.

Reklama

W czwartym dniu podróży papież uda się z Kinszasy do Sudanu Południowego. Wraz z abp. Welby’m i pastorem Greenshieldsem odwiedzi przesiedleńców wewnętrznych w stolicy kraju, Dżubie. Planowana jest także wspólna modlitwa ekumeniczna. Wszyscy trzej chcą przede wszystkim okazać solidarność z ludźmi, nazywając swoją podróż „pielgrzymką dla pokoju”.

W obu krajach ten pokój jest kruchy. W Kongu niedawno rozpoczęła się kampania przed wyborami prezydenckimi. Ostatnie wybory upłynęły pod znakiem protestów i przemocy. Mimo zakończenia drugiej kadencji w 2016 roku, były prezydent Joseph Kabila nadal rządził i zwlekał z wyznaczeniem terminu opóźnionych wyborów. Do zmiany władzy doszło dopiero w 2019 roku. Od tego czasu prezydentem jest Felix Tshisekedi. W pierwszym roku urzędowania dwukrotnie spotkał się z papieżem Franciszkiem; najpierw w sprawie nominacji kardynalskiej arcybiskupa Kinszasy Fridolina Ambongo. Podczas drugiej wizyty obaj rozmawiali głównie o sytuacji humanitarnej. Od wielu lat o dominację, zwłaszcza na bogatym w surowce wschodzie Konga, walczą grupy rebeliantów.

W połowie stycznia wybuch bomby w kościele zielonoświątkowców w Kasindi-Lubirigha (Północne Kiwu) zabił co najmniej 17 osób i ranił dziesiątki innych, niektóre poważnie. Również w tym regionie pod koniec listopada doszło do masakry z udziałem prawie 300 ofiar. Wśród zabitych były też dzieci, które przebywały w szpitalu i kościele. Obrońcy praw człowieka i dyplomaci obwinili o zabójstwa grupę rebeliantów M23. O sterowanie grupą i jej finansowanie podejrzewa się rząd sąsiedniej Rwandy.

Reklama

Tysiące wschodnich Kongijczyków to uchodźcy we własnym kraju. Biuro ONZ ds. Pomocy Humanitarnej szacuje, że w tym roku jedna czwarta Kongijczyków będzie potrzebowała pomocy dla podtrzymania życia.

Pokoju nie ma też w Sudanie Południowym. W 2011 roku ten w przeważającej mierze chrześcijański kraj uzyskał niepodległość państwową od zamieszkanego przez muzułmanów Sudanu. Uważany jest za „najmłodsze państwo świata”, ale jest też jednym z najbiedniejszych. W 2013 roku doszło do eskalacji walki o władzę między pierwszym prezydentem kraju Salvą Kiirem a jego byłym zastępcą i kontrkandydatem Riekiem Macharem. Mimo wielokrotnych negocjacji i porozumienia pokojowego z 2018 roku, przemoc między stronami konfliktu nadal wybucha. Ostatnio w okresie Bożego Narodzenia uzbrojeni napastnicy zaatakowali różne grupy ludności. Wcześniej podobno dochodziło do starć między przeciwnymi grupami etnicznymi. Według ONZ po atakach uciekło ze swoich domów około 30 tys. osób.

W 2019 roku Franciszek i abp Welby zaprosili do Watykanu na tzw. dni refleksji rywali: Kiira i Machara. W inicjatywę zaangażował się również ówczesny moderator szkockich prezbiterian, pastor John Chalmers. W spektakularnym geście na zakończenie spotkania papież uklęknął przed politykami. Ucałował ich stopy i namawiał do zawarcia pokoju dla swojego narodu. Teraz będzie kontynuował swoją misję pokojową.

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: kościoły nie mogą być miejscem robienia biznesu

[ TEMATY ]

papież

homilia

Franciszek

Korea.net/foter.com

Boże zbawienie zawsze jest darem darmo danym, a nasze kościoły nie mogą być miejscem bogacenia się – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w kaplicy Domu Świętej Marty. W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do czytanej dziś, w liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny Ewangelii (Łk 19,45-48), opisującej wypędzenie przez Pana Jezusa przekupniów ze świątyni jerozolimskiej.

Franciszek podkreślił, że Pan Jezus dokonał oczyszczenia świątyni sprofanowanej, zamienionej przez wymieniających pieniądze z domu modlitwy na jaskinię zbójców. Zaznaczył, że wraz ze świątynią sprofanowany został lud Boży, przybywający by się modlić, pragnący żywego kontaktu z Bogiem. Ale w świątyni miało miejsce zgorszenie, korupcja. W tym momencie Ojciec Święty odniósł się do sytuacji współczesnej i postaw duchowieństwa naznaczonych żądzą zysku, handlowania sprawami nadprzyrodzonymi. „Ileż razy wchodząc do kościoła dostrzegamy także dzisiaj cennik za chrzest, poświęcenie, intencje Mszy św. A potem ludzie się gorszą” - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Grzech nie do odpuszczenia?

2023-01-16 18:00

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

grzech

Adobe Stock

Czytelnik pyta: Co w sytuacji, kiedy ktoś popełnił grzech przeciwko Duchowi Świętemu, a nie jest tego świadomy?

Czym jest grzech przeciw Duchowi Świętemu? Powszechnie wiadomo, że jest to jedyny grzech, o którym Jezus mówi, iż nie zostanie odpuszczony. Gdyby jednak spytać, na czym on konkretnie polega, wiele osób miałoby pewnie problem z udzieleniem precyzyjnej odpowiedzi. Klauzula „nieodpuszczalności”, w połączeniu z treściowym niedookreśleniem, to doskonały pokarm dla naszych lęków. I choćby z tego powodu warto się przyjrzeć temu, co sam Pan, a za Nim Kościół, ma na myśli, mówiąc o tym grzechu.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę do Żórawiny przyjedzie ambasador Austrii

2023-02-09 12:46

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Żórawinie

Kościół pw. Trójcy Św. w Żórawinie

Kościół pw. Trójcy Św. w Żórawinie

Dolnośląska Perła Manieryzmu - kościół św. Trójcy w Żórawinie to bardzo wyjątkowy zabytek. Obecnie trwają prace przywracające dawny blask tej świątyni. W ostatnim czasie do Żórawiny przybywało wielu zagranicznych gości. Tym razem wizytę złoży Ambasador Austrii Andreas Stadler.

Przybędzie on do podwrocławskiej Żórawiny w niedzielę 12 lutego o godz. 12:30. Ambasadorowi towarzyszyć będą dyplomaci austriaccy oraz konsul honorowy Austrii we Wrocławiu dr Edward Wąsiewicz. Dyplomaci przyjadą do Żórawiny, aby zobaczyć wyjątkowy zabytek "Dolnośląską Perłę Manieryzmu" kościół św. Trójcy, gdzie na jednej ze ścian znajduje się fresk z XVII w. z herbem Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję