Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Górkach Wielkich

Przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Bielsko-Żywieckiego spotkali się na modlitwie przy monumentalnej stajence w Górkach Wielkich.

2023-01-23 19:29

[ TEMATY ]

modlitwa

Franciszkański Zakon Świeckich

Monika Jaworska

Przedstawiciele FZŚ z pocztami sztandarowymi na tegorocznej modlitwie.

Przedstawiciele FZŚ z pocztami sztandarowymi na tegorocznej modlitwie.

Mszy św. w kościele św. Jana Sarkandra w liturgiczne święto Chrztu Pańskiego przewodniczył bp Piotr Greger w koncelebrze z asystentem regionalnym FZŚ o. Innocentym Kiełbasiewiczem i tutejszym proboszczem o. Ignacym Winiarskim OFM. Były obecne liczne poczty sztandarowe.

Hierarcha w kazaniu zauważył, że udzielany sakrament chrztu jest znakiem zbawczej ingerencji Boga w życie człowieka, znakiem, od którego wszystko się w życiu wiary zaczyna.

To jest moment kluczowy, który decyduje o naszej tożsamości. Jest to fakt nieodwracalny ze względu na swoje skutki i wyznaczający jednocześnie właściwy sobie kierunek życia ziemskiego aż po dzień przejścia z tego świata do wieczności. Od tego momentu zostaliśmy na zawsze chrześcijanami, to jest nasze nowe imię – powiedział.

Reklama

Przypomniał, że w teologii są trzy rodzaje chrztu: chrzest krwi (męczeństwo za wiarę), chrzest pragnienia (instytucja katechumenatu) i chrzest udzielany z wody. Jego zdaniem największym sukcesem człowieka jest odnalezienie samego siebie jako człowieka ochrzczonego, jako chrześcijanina.

Wielu nadal nie chce albo nie potrafi docenić tych darów, które otrzymali od Boga w sakramencie chrztu świętego. Pomimo tego Bóg ich nie odwołuje ani nam tych darów nie odbiera. Świadczy o tym niezatarte znamię, trwały charakter, jaki chrzest wycisnął na ludzkiej duszy, niezniszczalny i nieusuwalny znak przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła. Jezus nieustannie pragnie i nigdy nie przestanie pragnąć, aby tak jak w Nim, tak i w nas Ojciec niebieski miał upodobanie. Jesteśmy naprawdę Kimś wielkim; Pan Bóg takimi nas chce – podsumował.

Na koniec przedstawicielki FZŚ podziękowały biskupowi za modlitwę. Po Eucharystii udali się na spotkanie opłatkowe.

Mszę św. poprzedziła modlitewna adoracja przy jednej z największych szopek betlejemskich na terenie naszej diecezji. Jej powierzchnia zajmuje przestrzeń całego prezbiterium. Podziwiać w niej można wiele akcentów franciszkańskich i regionalnych, a także obiekty ruchome. Natomiast w samej świątyni od grudnia widnieją nowe witraże ukazujące poszczególne sakramenty św., w tym chrzest św.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: styl życia św. Franciszka z Asyżu lekarstwem na współczesną biedę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

Julia A. Lewandowska

W kolejnym roku jubileuszowej nowenny przed 800.rocznicą powstania, z dziękczynieniem za odnowioną regułę i w duchu jeszcze większej modlitwy za Kościół, papieża i Polskę na Jasną Górę przybyło ok. 6 tys. Franciszkanów Świeckich. Siedem białych gołębi pofrunęło do nieba z błaganiem o siedem darów Ducha Świętego.

Odnowioną regułę dla Zakonu Franciszkanów Świeckich zatwierdził 40. lat temu bł. papież Paweł VI i był to jeden z ostatnich podpisanych przez niego aktów Soboru Watykańskiego II. - Dokument dał nowy impuls do rozwoju tercjarzy i jeszcze bardziej umocnił więzy ze Stolicą Apostolską - przypomina o. Andrzej Romanowski asystent narodowy III Zakonu św. Franciszka w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Celestino Migliore: „Część mojego serca zostawiłem w Polsce”

2023-02-09 12:02

[ TEMATY ]

nuncjusz

abp Celestino Migliore

Polski fr.

W Polsce spędziłem dziewięć lat: trzy jako sekretarz nuncjatury, otwartej ponownie w 1989 r., z nuncjuszem abp. Józefem Kowalczykiem; a następnie sześć lat jako nuncjusz, od 2010 do 2016 r. (…).

Mogę powiedzieć, że część mojego serca zostawiłem w Polsce – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr abp Celestino Migliore, były nuncjusz apostolski w Polsce, obecnie nuncjusz apostolski we Francji. Wspominał czas spędzony w Polsce, odniósł się do wojny na Ukrainie i opowiedział o początkach swojego kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję