Reklama

Franciszek

Franciszek: Bóg cierpi widząc wojny wywoływane przez chrześcijan

Możemy sobie wyobrazić, jak bardzo musi cierpieć Bóg, będąc świadkiem wojen i brutalnych działań popełnianych przez tych, którzy wyznają chrześcijaństwo – powiedział Ojciec Święty w na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W swej homilii podczas II nieszporów liturgii nawrócenia św. Pawła, sprawowanych w bazylice św. Pawła za Murami papież dodał, że jeśli chcemy aby łaska Boża w nas nie była daremna (por. 1 Kor 15, 10), musimy sprzeciwiać się wojnie, przemocy, niesprawiedliwości, gdziekolwiek się pojawi.

2023-01-25 19:34

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Franciszek nawiązał do słów proroka Izajasza (Iz 1,12-18) potępiającego obłudę religijną i skoncentrował się na dwóch aspektach: przestrodze i przemianie.

Mówiąc o przestrodze Ojciec Święty stwierdził, że Bóg cierpi, gdy my, uważający się za Jego wiernych przedkładamy nasze wizje ponad Jego, smuci się z powodu naszego niezrozumienia wynikającego z obojętności. Obraża Go szczególnie świętokradcza przemoc. „Możemy sobie wyobrazić, jak bardzo musi cierpieć, będąc świadkiem wojen i brutalnych działań popełnianych przez tych, którzy wyznają chrześcijaństwo” – powiedział papież. Dodał, że „jeśli chcemy, za przykładem apostoła Pawła, aby łaska Boża w nas nie była daremna (por. 1 Kor 15, 10), musimy sprzeciwiać się wojnie, przemocy, niesprawiedliwości, gdziekolwiek się pojawi”. Podkreślił, że „nie wystarczy potępiać, trzeba też wyrzec się zła, przejść od zła ku dobru”.

Mówiąc następnie o przemianie Franciszek wskazał, że od naszego niezrozumienia Boga i kryjącej się w nas przemocy nie jesteśmy w stanie uwolnić się o własnych siłach. „Bez Boga, bez jego łaski, nie uzdrawiamy się z naszego grzechu… Nasze ekumeniczne nawrócenie postępuje również w takim stopniu, w jakim uznajemy siebie za potrzebujących łaski, potrzebujących tego samego miłosierdzia” – stwierdził papież. Wyraził wdzięczność chrześcijanom innych wyznań za ich zainteresowanie procesem synodalnym Kościoła katolickiego.

Na zakończenie Ojciec Święty podziękował za obecność przedstawicielom innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, członkom Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych uczestniczących w nieszporach ekumenicznych, a także przeorowi Wspólnoty z Taizé, bratu Aloisowi.

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doniosłe przemówienie papieża Franciszka

Niedziela Ogólnopolska 16/2017, str. 42

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Życie ludzkie i świat zbudowany bez Boga w końcu obracają się przeciw człowiekowi”.

Dziś przeżywamy Niedzielę Wielkanocną. Życzę wszystkim Czytelnikom, aby Pan i Zbawiciel, który zwyciężył i dał nam nowe życie, stał się źródłem nowej mocy, radości i wszelkiej potrzebnej łaski w drodze ku wierze, prawdzie i miłości, a także by Europa wróciła do swoich chrześcijańskich korzeni.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny "cichej bohaterki Wschowy"

2023-02-09 13:05

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Wschowa

Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety

s. Iwona Król

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w intencji beatyfikacji elżbietanki s. Iwony Król

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w intencji beatyfikacji elżbietanki s. Iwony Król

Siostra Iwona w swojej pomocy innym zapewne nie tyle widziała, co traci, ale jak wiele w dawaniu może wyniknąć szczęścia dla niej samej - powiedział bp Tadeusz Lityński, podczas Mszy św. w intencji beatyfikacji wschowskiej elżbietanki s. Iwony Król.

Dziś we Wschowie odbyła się uroczysta sesja inaugurująca proces beatyfikacyjny elżbietanki s. Iwony Król. Pierwszemu posiedzeniu trybunału w procesie beatyfikacyjnym s. Iwony Król, który 9 lutego zebrał się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, przewodniczył pasterz diecezji bp. Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję