Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Bracia chrześcijanie

2023-01-25 22:24

Tadeusz Boniecki

W dwudziestym pierwszym wieku nie jest wcale łatwo być wyznawcą Chrystusa. Dotyczy to już nie tylko krajów muzułmańskich, ale i państw tzw. Europy Zachodniej. Właśnie tam Chrystus jest wyrzucany z życia publicznego, wszystko co od Niego pochodzi jest obrażane i wyszydzane. Dlatego tak bardzo potrzebny jest wspólny głos w obronie wiary płynący od chrześcijan z różnych Kościołów Wschodu i Zachodu. Może w tym pomóc obchodzony każdego roku przez Kościół Rzymskokatolicki Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Prekursorem chełmskiego ekumenizmu był zmarły 14 lat temu ks. prałat Tadeusz Kawala, który zapoczątkował wspólną modlitwę o jedność chrześcijan w mieście nad Uherką. Za szczególną postawę ekumeniczną, otrzymał od Kościoła Prawosławnego Order Św. Marii Magdaleny Równej Apostołom.

Po pandemicznej przerwie, w tym roku w Chełmie wspólnie z katolikami modlili się prawosławni i polskokatolicy oraz baptyści. Jednak nadal potrzeby ekumenicznego dialogu w Chełmie, nie dostrzegają wyznawcy innych Kościołów Protestanckich np. ewangelicy i zielonoświątkowcy, którzy do tej pory nie włączyli się w modlitwę o jedność chrześcijan.

Tradycją chełmskich spotkań ekumenicznych, jest Msza św. odprawiona w kościele Rozesłania Św. Apostołów. Tegorocznym uroczystościom Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przewodniczył ks. bp Józef Wróbel. Kościół prawosławny reprezentował ks. dr Jarosław Szczur, proboszcz parafii prawosławnej w Chełmie. Z Kościoła polskokatolickiego wraz z wiernymi przybył: ks. Józef Walczyński, dziekan dekanatu chełmskiego.

Przybyłych na ekumeniczną modlitwę gości w imieniu całej wspólnoty parafialnej powitał ks. kan. Jacek Lewicki. –Bardzo wymowne i szczególne są słowa Pana Jezusa wypowiedziane przed Jego męka i śmiercią. Słowa modlitwy arcykapłańskiej i prośby za przyszły Kościół : „Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty Ojcze we mnie, a Ja w Tobie”. Te słowa przypominamy w tygodniu powszechnej modlitwy o jedność Chrześcijan. Dzisiaj pragniemy ponownie po pandemicznej przerwie włączyć się we wspólną modlitwę i wołanie o jedność chrześcijan. Ta modlitwa jest szczególnie ważna i potrzebna dzisiaj, w kontekście wojny na Ukrainie i tylu innych zagrożeń- mówił ks. Lewicki.

Reklama

W słowie wstępnym ks. bp Józef Wróbel wyraził radość ze wspólnej obecności na modlitwie wiernych z kilku chrześcijańskich wspólnot.- Chcemy wspólnie odmówić Ojcze Nasz i przekazać sobie znak pokoju jako wyraz i świadectwo tego co nas łączy- podkreślił ksiądz biskup. Bardzo wymowna była Liturgia Słowa. Jedno z czytań odczytał ks. Ryszard Walczyński proboszcz parafii polskokatolickiej w Chełmie, Ewangelię ks. kan. Wojciech Jaroszyński dziekan dekanatu Chełm –Zachód, zaś modlitwę wiernych ks. dr Jarosław Szczur proboszcz chełmskiej parafii prawosławnej. Kazanie wygłosił ks. bp Józef Wróbel. Nawiązał do początku podziałów wśród Chrześcijan i powstałych przez wieki różnic pomiędzy nimi. – Jest jeden chrzest. Wszyscy zostali ochrzczeni w Jezusie Chrystusie, ale różnią się spierając pomiędzy sobą. I tak po woli rozchodzi się wspólnota pierwotnego Kościoła. W 1054 roku dzielimy się na Kościół Zachodni i Wschodni Prawosławny. Później w 1517 roku Luter zaczyna reformację i dzielimy się na Kościół rzymski katolicki i później Kościoły protestanckie. W XVI w. król angielski Henryk VIII odrywa kościół angielski od Rzymu tworząc kościół anglikański. Już na początku XX wieku dzielimy się także w Polsce na Kościół Katolicki, Kościół Katolicki Mariawitów i Polski Kościół Katolicki- przypomniał bp Wróbel. Podkreślił że jest to smutny obraz chrześcijaństwa i zawracania tego co Chrystus przyniósł w Ewangelii. - Jednak Bóg od samego początku dąży do tego, aby jedność ocalić, na ile jest to możliwe. To co człowiek zepsuł, Pan Bóg w Jezusie Chrystusie próbuje naprawić, na ile nasza ludzka słabość jest to w stanie przyjąć i zaakceptować- podkreślał Pasterz. Zauważył, że było by błędem i naiwnością sądzić jednak, że na dzisiejszym etapie naszych dążeń do jedności , może ona oznaczać wspólnotę wyznawanej wiary. –Ale teologowie już pokonali problem pochodzenia Ducha św. istniejący dotychczas pomiędzy naszym Kościołem a Kościołem Prawosławnym. Nasz Kościół Katolicki pogodził się też w rozumieniu usprawiedliwienia z Kościołami protestanckimi podpisując z nimi deklaracje o jedności w rozumieniu tego problemu. Jednak jeszcze daleka droga do sformułowania jednego wyznania wiary, jednego credo- podsumował bp Wróbel. – Ale to co jest dla nas możliwe i staramy się czynić dzięki Duchowi Świętemu, dążyć do pojednania- zakończył.

Ważnym momentem modlitwy wyznawców różnych religii obecnych w chełmskiej świątyni Rozesłania Św. Apostołów, było wspólne wyznanie wiary i odmówienie modlitwy Ojcze Nasz oraz wzajemne przekazanie sobie znaku pokoju. Wierni obecni na Liturgii mieli okazję wsłuchać się w głęboki i pełen duchowych przeżyć śpiew w wykonaniu chóru parafii Rozesłania Św. Apostołów, którego dyrygentem jest Romuald Turowski.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Panie, Ty wiesz lepiej, aniżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będę stary. Zachowaj mnie od zgubnego nawyku: mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek. Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym. Czynnym lecz nienarzucającym się. Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości, jakie posiadam, ale Ty, Panie, wiesz, że chciałbym zachować do końca kilku przyjaciół.
Wyzwól mój umysł od niekończącego się brnięcia w szczegóły i dodaj mi skrzydeł, bym w lot przechodził do rzeczy. Zamknij mi usta w przedmiocie mych niedomagań i cierpień - w miarę jak ich przybywa, a chęć ich wyliczania staje się z upływem lat coraz słodsza. Nie proszę o łaskę rozkoszowania się opowieściami o cudzych cierpieniach, ale daj mi cierpliwość wysłuchania ich.
Nie śmiem Cię prosić o lepszą pamięć, ale proszę o większą pokorę i mniej niezachwianą pewność, gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi. Użycz mi chwalebnego poczucia, że czasem mogę się mylić. Zachowaj mnie miłym dla ludzi, choć z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać. Nie chcę być święty, ale zgryźliwi starcy to jedno ze szczytowych osiągnięć szatana. Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet w ludziach. Daj mi, Panie, łaskę mówienia im o tym...

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję